Мітіо Морисима

Мітіо Морисима (яп. 森嶋 通夫; англ. Michio Morishima; 23 липня 1923(19230723), м. Осака, Японія 13 липня 2004, м. Брентвуд, Англія) — японський економіст, математик і фахівець з економетрії, автор безлічі професійних публікацій. М. Морисима — член викладацького колективу Лондонської школи економіки з 1970 по 1988 рік на посаді професора економіки. Пізніше почесний професор Осакського університету і член Британської академії. Професор Морисима став кавалером Ордена Вранішнього сонця, однієї з вищих нагород Японії. Сфера його наукових інртересів охоплювала проблеми теорії загальної рівноваги, історії економічної думки і капіталістичної економічної системи.

Мітіо Морисима
яп. 森嶋通夫
Народився 18 липня 1923(1923-07-18)[1]
Осака, Японія
Помер 13 липня 2004(2004-07-13) (80 років)
Брентвуд (Англія)d, Ессекс, Ессекс, Східна Англія, Англія, Велика Британія
Країна  Японія
Діяльність економіст, викладач університету, математик
Alma mater Кіотський університет
Заклад Університет Ессексаd, Відкритий університет (Велика Британія), Кіотський університет, Лондонська школа економіки та політичних наук і Osaka Universityd
Аспіранти, докторанти Крістофер Антоніо Піссарідес
Членство Британська академія і Американська академія мистецтв і наук
Нагороди

заслужений діяч культуриd (1976)

член Економетричного товаристваd

Член Британської академіїd

Біографія

Мітіо Морисима народився 18 липня 1923 року в Осаці, Японія. Він вивчав економіку і соціологію, під керівництвом відомого японського економіста і соціолога Ясума Такада.

У 1946 році Морисима закінчив економічний факультет Кіотського університету і незабаром почав академічну кар'єру.

У 1948 році він отримав посаду асистента в Кіотському університеті, в 1950-му обіймає посаду викладача, а потім і старшого викладача.

У 1951 році Морисима перейшов до Університету Осаки, де в 1963 році зайняв посаду професора економіки.

Ще через три роки професор Морисима став співробітником Інституту соціальних і економічних досліджень при Осакському університеті, що був заснований в 1954 році професором Ясума Такада і з тих пір став одним з найбільших дослідницьких центрів в області економіки в світі.

У 1968 році 45-річного професора запросили викладати в британському Ессекському університеті (англ. University of Essex), і, нарешті, в 1970 році Мітіо Морисима перейшов працювати в Лондонську школу економіки, де пропрацював до виходу на пенсію в 1988 році.

У 1965 році Мітіо став першим японцем, який очолив Економетричне товариство, причому одним з найпалкіших прихильників професора Морисима був британський вчений Джон Гікс. Японський економіст був ініціатором проекту, який привів до створення фонду 'Suntory-Toyota Foundation' і Міжнародного центру економіки і суміжних дисциплін Сантори і Тойоти (STICERD) при Лондонській школі економіки (з тих пір і до сьогодення STICERD надав численні результати досліджень в області суспільної економіки, економіки розвитку і політичної економії). Морисима став першим головою правління STICERD. У 1991 році він був обраний почесним членом Лондонської школи економіки.

В 1976 році Морисима був нагороджений Орденом Культури Японії.

Входить до списку 100 великих економістів після Кейнса за версією британського економіста-історика Марка Блауга. Мітіо Морисима помер 13 липня 2004 року, за кілька днів до свого 81-го дня народження.

Внесок в економіку

Мітіо Морисима — японський економіст, дослідник в галузі математичної економіки, якому вдалося ліквідувати розрив між японською і англомовною економічними науковими спільнотами. Його основна праця — «Теорія економічного зростання», що об'єднує елементи загальної теорії рівноваги, аналізу витрати-випуск і економічної динаміки, та є результатом двадцятирічної роботи самого Морисима і ще ряду дослідників, що займаються питаннями зростання багатогалузевої економіки.

В 1930-ті роки Джоном фон Нейманом була запропонована більш складна теорія зростання, яка враховувала і умови сталого економічного зростання, і пов'язані з ними вимоги до відносин між нескінченною кількістю окремих секторів економіки. Саме цю теорію фон Неймана Морисима розвинув і доповнив в своїй книзі «Теорія економічного зростання», а потім у праці «Капітал і кредит: нове формулювання загальної теорії рівноваги».

У книзі «Марксистська економічна теорія: двоїста теорія цінності і зростання», і у тій, що послідувала за нею — «Цінність, експлуатація та зростання» Морисима запропонував новий погляд на теорію Карла Маркса — з точки зору неймановської теорії зростання. У цих роботах Морисима стверджує, що ідеї Маркса можна переформулювати в відповідності з найвищими стандартами сучасної «загальної динамічної теорії рівноваги». Ці книги були добре прийняті економістами-послідовниками Маркса і зіграли важливу роль в одному із загадкових явищ нашого часу — несподіваного відродження марксистської теорії, і зокрема, її математичних інтерпретацій.

У книзі «Економічна теорія Вальраса» Морисима спробував зробити з вченням Леона Вальраса, засновника загальної теорії рівноваги, теж саме, що він раніше зробив з марксистською економікою, але на цей раз не без деякого протесту з боку істориків економічної думки. У книзі «Економічна теорія Рікардо: загальна теорія розподілу і зростання» зроблена аналогічна спроба представити ідеї Рікардо в термінах теорії фон Неймана, також не обійшлася без нарікання послідовників Рікардо. Нарешті, перу Морісіма належить «Економічна теорія сучасного суспільства» — підручник, якому більше б підійшла назва «Сучасна теорія економічного суспільства». У ньому представлена ​​величезна кількість нетривіальних висновків, викладених простою і зрозумілою мовою, що не вимагає від читачів знання математичних концепцій або витончених засобів економічного аналізу. Останнім часом інтереси Морисима змістилися з області технічних пояснень економічного зростання до пошуку соціальних причин швидкого економічного зростання в Японії і повільного — в Англії: «Секрет успіху Японії: західні технології і японський дух».

Основні роботи

  1. «Теорія економічного зростання» (Theory of Economic Growth, Oxford University Press, 1969)
  2. «Равновага, стабільність та ріст: мультисекторний аналіз» (Equilibrium, Stability and Growth: A multi-sectoral analysis, 1964)
  3. «Марксистська економічна теорія: двоїста теорія цінності і зростання» (Marx's Economies: A Dual Theory of Value and Growth, Cambridge University press, 1973)
  4. «Цінність, експлуатація та зростання» (Value, Exploitation and Growth, McGraw -Hill, 1978, with G. Catephores)
  5. «Економічна теорія Вальраса» (Walras 'Economies, Cambridge University Press, 1977)
  6. «Капітал і кредит: нове формулювання загальної теорії рівноваги» (Capital and Crédit: A new Formulation of General Equilibrium Theory, Cambridge University Press, 1992)
  7. «Економічна теорія Рікардо: загальна теорія розподілу і зростання» (Ricardo Economies: A General Theory of Distribution and Growth, Cambridge University Press, 1989)
  8. «Економічна теорія сучасного суспільства» (Economie Theory of Modem Society, Cambridge University Press, 1976)
  9. «Секрет успіху Японії: західні технології та японський дух» (Why Has Japan Succeeded: Western Technology and the Japanese Ethos, Cambridge University Press, 1982)

Примітки

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.