Навколосвітня подорож

Навколосвітня подорожподорож, маршрут якої в системі відліку, пов'язаної з Земною кулею, огинає земну вісь, пересікає всі меридіани і завершується в вихідній точці. Якщо така подорож здійснюється без надання зовнішньої допомоги, без поповнення запасів води, провізії, обладнання тощо, то така подорож називається навколосвітньою безперервною подорожжю.

Російська карта світу 1707 року: Антарктида відсутня повністю, Канада — в більшій частині
Типовий маршрут сучасних яхтових перегонів (червоним)

Теоретично, обійшовши по колу невеликого радіусу один з полюсів, можна за короткий час перетнути всі меридіани і таким чином здійснити навколосвітню подорож. Проте, зазвичай під «навколосвітньою» розуміють таку подорож, при якій мандрівник не тільки перетинає всі меридіани, але і обходить Землю по великому колу.

Морські навколосвітні подорожі

Першу в історії людства навколосвітню подорож здійснив португальський мореплавець Фернан Магеллан у 15191522 рр.

Перше плавання яхтсмена-одинака здійснив Джошуа Слокам на яхті «Спрей» у 1895—1898 роках.

Декілька сучасних спортивних яхтенних перегонів є навколосвітніми, серед них: Volvo Ocean Race‎, Вандей Глоб, Global Ocean Race, Barcelona World Race та інші.

В зиму 2004/2005 року британська яхтсменка, дама Еллен Макартур на спеціально побудованому тримарані «B & Q / Castorama» довжиною 23 метри встановила світовий рекорд одиночного навколоосвітнього плавання з часом 71 день 14 годин 18 хвилин 33 секунди.

Першою вітрильною яхтою України, яка здійснила навколосвітнє плавання, стала яхта «Ікар». Плавання відбулось у 1987—1988 роках.

Авіаційні та повітроплавчі навколосвітні подорожі

Відповідно до правил Міжнародної авіаційної федерації для встановлення рекорду швидкості в навколосвітньому перельоті літак повинен максимально швидко пролетіти довжину, не меншу за тропік Рака, перетнути всі меридіани і приземлитися на тому ж аеродромі, з якого вилетів. Ця довжина визначена з великою точністю і становить 36787.559 км.

Першим повітроплавчу навколосвітню подорож соло після п'яти невдалих спроб здійснив американець Стів Фоссетт в 2002 році. В цій подорожі він подолав 33 тис. км та встановив декілька рекордів, в тому числі рекорд швидкості перельоту на повітряній кулі — 320 км/год. Переліт тривав 320 годин і 33 хвилини. Під час перельоту Фоссетт спав 4 години на добу уривками по 45 хвилин.

В 2016 році аналогічний переліт здійснив Федір Конюхов, який подолав 34,7 тис. км за 269 годин 31 хвилину[1].

Навколосвітні подорожі в культурі

Цікаві факти

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.