Тропік Рака

Тро́пік Ра́ка, або півні́чний тропік (також зворотник Рака) — одна з п'яти важливих паралелей, які позначають на мапах Світу. Найпівнічніша широта, на якій Сонце може перебувати в зеніті. Це відбувається в полудень літнього сонцестояння.

Мапа світу із зображеним на ній тропіком Рака

Розташування

На сьогодні тропік Рака лежить на 23° 26′ 15″ на північ від екватора. Північніше цієї широти розташовані субтропіки та північний помірний пояс. Розташування зворотника Рака дещо змінюється з часом. Основною причиною є нутація осі обертання земної кулі.

Паралель з відповідною широтою, що розташована у південній півкулі, називають зворотником Козорога, а широти між цими двома паралелями відомі як тропіки.

Тропік Рака отримав назву від сузір'я Рака, у якому перебувало Сонце в день літнього сонцестояння близько двох тисяч років тому. Через прецесію розташування точки літнього сонцестояння поступово змінюється й нині вона перебуває в Близнюках[1]. Проте назва тропіку збереглася. Саме слово «тропік» походить від грец. τροπικός, що означає «повертати». Справа в тому, що протягом весни у північній півкулі Сонце щодня піднімається над горизонтом все вище й вище, а потім цей підйом сповільнюється і після сонцестояння Сонце ніби «повертає назад».

Географія

Спаплюжений монумент, котрий позначає тропік Рака, і розташований на північний схід від Вілла де Кос, штат Сакатекас, Мексика.
Дорожній знак на південь від Дахли в Західній Сахарі (на яку претендує Марокко), котрий позначає тропік Рака.

Починаючи від Гринвіцького меридіану та рухаючись на схід, тропік Рака проходить через:

Країна, територія або море Примітки
 Алжир
 Нігер
 Лівія Тропік доторкається найпівнічнішої точки  Чаду
 Єгипет
Червоне море
 Саудівська Аравія
 ОАЕ Емірат Абу-Дабі
 Оман
Індійський океан Аравійське море
 Індія
 Бангладеш
 Індія
 Бангладеш
 Індія
 М'янма (Бірма)
 КНР
Тайванська протока
 Республіка Китай Тайвань
Тихий океан
 США Гаваї — Тропік проходить морем,
між островами Ніхоа й Некер
 Мексика Півострів Каліфорнія
Каліфорнійська затока
 Мексика
Мексиканська затока
Флоридська протока
 Багамські Острови Острови Екзума та Лонг-Айленд
Атлантичний океан
Західна Сахара На цю територію претендує  Марокко
 Мавританія
 Малі
 Алжир

Навколосвітня подорож

Згідно з правилами Міжнародної федерації повітроплавання, для того, щоб здійснити навколосвітній політ та встановити рекорд швидкості, такий політ має покрити відстань не менше довжини зворотника Рака, а також перетнути всі меридіани та закінчитись на тому ж аеродромі, з якого він почався. Ця відстань становить 36 787,559 кілометрів.

Для звичайної навколосвітньої подорожі правила дещо послаблені, і відстань округлено до величини 37 тисяч кілометрів.

Див. також

Примітки

  1. Tropic of Cancer Encyclopædia Britannica (англ.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.