Найбільше шоу на Землі

«Найбільше шоу на Землі» англ. The Greatest Show on Earth американський фільм-драма 1952 року, поставлений режисером Сесілем Блаунтом Де Міллем за участю легендарного американського цирку Ringling Bros. and Barnum & Bailey Circus. Фільм отримав дві премії «Оскар», у тому числі і за найкращий фільм року. Окрім сюжету, в кінострічці розповідається про значення циркової індустрії, як живуть за кулісами артисти, а також є документальні кадри, які показують, як цирк подорожує на гастролях.

Найбільше шоу на Землі
англ. The Greatest Show on Earth
Постер до фільму
Жанр драма, мелодрама
Режисер Сесіль Блаунт Де Мілль
Продюсер Сесіль Блаунт Де Мілль
Сценаристи Фредрік М. Френк
Барре Ліндон
Теодор Сент-Джон
Оповідач Сесіль Блаунт Де Мілль
У головних
ролях
Бетті Гаттон
Корнел Вайлд
Чарлтон Гестон
Оператор Джордж Барнс
Композитор Віктор Янг
Художник
  • Гел Перейра
  • Волтер Г. Тайлер
Кінокомпанія Paramount Pictures
Дистриб'ютор Paramount Pictures
Тривалість 153 хв.
Мова англійська
Країна  США
Рік 1952
Дата виходу травень 1952 (США)
Кошторис $4 млн[1]
Касові збори $36 млн[1]
IMDb ID 0044672
Рейтинг IMDb:
 Найбільше шоу на Землі у Вікісховищі

У головних ролях знялися Бетті Гаттон і Корнел Вайлд, які виконували ролі акробатів, що змагаються один з одним, і Чарлтон Гестон, що грав генерального директора шоу. Також у ролі таємничого клоуна, який ніколи не знімає своєї маски, знявся відомий американський актор Джеймс Стюарт. На додаток до акторів у фільмі з'явився цирк Ringling Bros. and Barnum & Bailey Circus, в якому було 1400 осіб, сотні тварин і 60 вагонів устаткування. Артисти цирку і тварини також брали участь у зйомках.

З урахування інфляції «Найбільше шоу на землі» є одним з найкасовіших фільмів, показаних у США і Канаді.

За мотивами фільму у 1963-1964 роках на каналі ABC був створений однойменний телесеріал, в якому головну роль замість Чарлтона Гестона зіграв Джек Пеланс. Загалом було випущено 30 епізодів цього телешоу.

Вступна промова режисера

Сесіль Блаунт Де Мілль

«Що таке цирк? Це чарівне місце. Цирк переїжджає з міста до міста. Чому нам так подобається в цирку? Звичайно, це найсмачніша солодка вата. Ми переживаємо, дивлячись на канатоходців, сміємося над клоунами, дивуємося, коли дивимося на немислимі трюки, що виконуються з такою легкістю. Це шоу з оркестром, костюмованим шоу, красивими кіньми, акробатами під куполом цирку. З чого усе розпочинається? Усі діють, як добре налагоджений механізм, швидко і чітко. Дуже важливо при їхньому способові життя робити усе злагоджено. Як тільки усе зібрано й укладено, знову в дорогу. Не знаєш, коли можуть виникнути непередбачені складнощі, але навіть з цієї ситуації вони виходять з посмішкою. Трапляються нещастя, але їх не приховати від сторонніх очей. Директор організовує процес роботи цирку. Щотижня змінює програму виступів, робить усе, щоб цирк залишався на піку слави. Це постійна конкуренція, вони постійно борються за право бути найкращими в цьому мистецтві. Ось що таке цирк.

Це історія про найбільший пересувний цирк, про чоловіків і жінок, які борються за право. За право називатися найбільшим шоу на землі!»

Сюжет

Барнум і Бейлі, власники «Великого цирку Ринґлінґ», збираються скоротити сезон виступів з восьми місяців до десяти тижнів. Виступи проходитимуть лише у великих містах. Щоб завадити цьому рішенню, яке здається йому несправедливим по відношенню до сільських жителів, директор цирку Бред Брейден (Чарлтон Гестон) пускає в гру несподіваний козир; він зізнається, що найняв на увесь сезон Великого Себастіана (Корнел Вайлд), знаменитого повітряного гімнаста. Бред домагається перемоги в цій суперечці. Але таке рішення не влаштовує Голлі (Бетті Гаттон), провідну повітряну гімнастку цирку, яка повинна тепер поступитися центральною трапецією своєму прославленому колезі і відійти в тінь на бічну трапецію. Твердо вирішивши відвоювати статус «зірки», Голлі кожен вечір кидає виклик Себастіану; їхні поєдинки захоплюючі для публіки, але небезпечні для них самих. Одного разу Бред вимушений перервати виступ Голлі, яка готується виконати запаморочливий трюк без потрібного реквізиту. Так він рятує їй життя.

Великий Себастіан (Корнел Вайлд) під час виконання номера (кадр з фільму)

Незважаючи на те що Голлі давно закохана у Бреда, гладкі розмови Себастіана і його репутація серцеїда крутять їй голову. Себастіан вирішує виконати подвійне сальто вперед через обруч — особливо небезпечний і ризикований стрибок. Бред примушує його надіти лонжу, але в останню мить, не витерпівши кепкувань Голлі, Себастіан знімає її. Стрибок не вдається: Себастіан падає і лише дивом не розбивається на смерть. Через три місяці Себастіан повертається в цирк за своїм реквізитом й усім говорить, що йде працювати до конкурентів.

Незабаром Бред дізнається, що насправді у Себастіана відібрало руку. Голлі винить себе у цьому нещасті, пропонує Себастіану допомогу і освідчується йому в коханні. Себастіан залишається працювати в цирку продавцем повітряних куль.

Приборкувачка слонів Енджел, колишня кохана Себастіана, бачить, що шлях вільний, і намагається «заарканити» Бреда. Її знехтуваний партнер Клаус ревнує. На виступі він трохи не занапащає Енджел, і Бред виганяє його з цирку. Тоді Клаус вступає у змову з шахраєм; разом вони планують пограбувати цирковий потяг, зупинивши його дорогою. На колії з'являється зустрічний потяг. Клаус намагається зупинити його, перегородивши рейки своєю машиною. Він гине, так і не завадивши страшному зіткненню потягів.

Бред важко поранений у трощі та стікає кров'ю; йому потрібна термінова медична допомога. Мундирчик — клоун (Джеймс Стюарт), що прийшов працювати в цирк, аби врятуватися від поліції (він був лікарем і убив дружину, щоб полегшити її страждання) рятує Бреда і розкриває себе. Голлі намагається врятувати цирк, влаштувавши виставу на відкритому повітрі. Вона проявляє таку активність, що Бред ледве устигає освідчитися їй у коханні. Себастіан розробляє пошкоджену руку і просить свою стару подругу Енджел вийти за нього заміж. Мундирчика відводить в наручниках інспектор поліції. Усе місто приходить на небачену виставу, яку дає цирк.

У ролях

Бетті Гаттон, Корнел Вайлд, Чарлтон Гестон, Глорія Грем, Лайл Беттгер у кадрах з фільму
Бетті ГаттонГоллі
Корнел ВайлдВеликий Себастіан
Чарлтон ГестонБред Брейден
Дороті ЛамурФілліс
Глорія ГремЕнджел
Джеймс СтюартМундирчик
Генрі Вілкоксонінспектор Грегорі
Лайл БеттгерКлаус
Лоуренс Тірнімістер Гендерсон
Емметт КелліЕмметт Келлі

Крім того, у фільмі знялися артисти цирку Ringling Bros. and Barnum & Bailey Circus, зокрема клоуни Емметт Келлі і Лу Джейкобс, повітряний акробат Антуанета Концелло.[2]

Є цілий ряд камео (переважно, в аудиторії цирку) у тому числі Боб Гоуп і Бінг Кросбі, партнерів Дороті Ламур по фільмах «Дорога в...».[2] Вільям Бойд з'являється в образі одного з найпопулярніших своїх персонажів Гопелонга Кессіді.

Знімальна група

Виробництво

Люсіль Болл повинна була зіграти роль Енджел, але вона пішла з проекту, коли дізналася, що вагітна своєю першою дитиною.

Музику до пісні Lovely Luawana Lady написав Джон Ринглінг Норт, який з'явився в ролі боса Бреда під час телефонної розмови. Норт був племінником засновників цирку братів Ринґлінґ.

Сприйняття критиків

Бослі Кроутер назвав «Найбільше шоу на землі» як «тріумф таланту цирку і навички кіно» і «розвага, яка захоплюватиме глядачів кіно впродовж багатьох років»:

Таке, що розтягнулося на велетенське полотно, переповнене реальними діями і гострими відчуттями, а також великою кількістю закулісних дрібниць, які роблять цирк чарівною річчю, і кіноплівка, що робить це кіно прекрасним, і повторюся, це один з найкращих фільмів, які коли-небудь виходили на екран.

Журнал Time назвав його «мамонтом, який утворився в результаті злиття зусиль двох майстрів вигадки: Фінеаса Тейлора Барнума і Сесіля Б. Де Мілля», а також фільмом, який «заповнює екран конкурсами і парадами та знаходить місце для 60 з гаком циркових номерів, які через сюжет разом дуже погано поєднуються, не даючи створювати гарне шоу».[3]

Variety пише, що фільм «ефективно задовольняє цілі створювати атмосферу і хвилювання в цирку та на екрані, і серед глядачів.»[2]

Критик Леонард Малтін висловив думку, що «як і більшість фільмів Де Мілля, це не може бути мистецтвом, але воно дуже приємне».[4]

У 2006 ріці в статті для MSNBC про вручення премії «Оскар» за найкращий фільм «Зіткненню», Ерік Ландегаард назвав «Зіткнення» гіршим найкращим фільмом року з часів «тупого, роздутого кіно „Найбільше шоу на землі“».[5]

«Найбільше шоу на землі» також включений до книгу «Офіційний гід „Золотої малини“: дивимося найкращі з найгірших голлівудських фільмів». Загальне ставлення до фільму виражається в думці, що це було огидною помилкою з боку Кіноакадемії дати йому премію «Оскар» за найращий фільм року.

Нагороди та номінації

Список нагород та номінацій[6]
Кінопремія Рік Категорія Номінант(и) Результат
Спільнота кінокритиків Нью-Йорка 1952 Найкращий режисер Сесіль Б. Де Мілль 3-є місце
Премія «Оскар» 1953 Найкращий фільм Найбільше шоу на землі Нагорода
Найкраща режисура Сесіль Б. Де Мілль Номінація
Найкращий оригінальний сценарій Фредрік М. Френк, Теодор Сент-Джон, Френк Каветт Нагорода
Найкращий монтаж Енн Боченс Номінація
Найкращий дизайн костюмів Едіт Гед, Дороті Джикінс, Майлз Вайт Номінація
Премія «Золотий глобус» 1953 Найкращий фільм (драма) Найбільше шоу на землі Нагорода
Найкращий режисер Сесіль Б. Де Мілль Нагорода
Найкращий оператор Джордж Барнз, Дж. Певерелл Марлі Нагорода
Гільдія кінорежисерів США 1953 Видатне режисерське досягнення в ігровому кіно Сесіль Б. Де Мілль Номінація
Премія Photoplay 1953 Сесіль Б. Де Мілль Нагорода

Примітки

  1. The Greatest Show on Earth (1952). Box Office Mojo. Процитовано 24.08.2017.
  2. The Greatest Show On Earth, a January 2, 1952 review from Variety
  3. The New Pictures (January 14, 1952), a review from Time magazine
  4. Maltin, Leonard (1999). Leonard Maltin's Family Film Guide. New York: Signet. с. 225. ISBN 0-451-19714-3.
  5. Oscar misfire: Crash and burn from a March 2006 MSNBC article
  6. Нагороди та номінації фільму Найбільше шоу на Землі на сайті IMDb (англ.)

Джерела

  • Лурселль, Жак. The Greatest Show on Earth/Величайшее представление на Земле // Авторская энциклопедия фильмов. СПб. : Rosebud Publishing, 2009. — Т. 1. — С. 1276—1279. — 3000 прим. — ISBN 978-5-904175-02-3.(рос.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.