Настасен

Настасен (д/н 310 до н. е.) — цар Куша в 335310 роках до н. е.

Настасен
Настен
піраміда Настасена
Давньоєгипетський фараон
Панування 335—310 до н.е., 
Попередник Аманібахі
Наступник Актісанес
Тронне ім'я (преномен): Анх-ка-ра
Ра — сила істини
Власне ім'я (номен): Настасен

 

Ім'я Гора: Канахт-Мерпасджет-Хемнепі
Великий бик Еннеад, що з'явився в Напаті




В шлюбі з Сахмах
Діти Аріамані
Батько Гарсіотеф або Піанхалара
Мати Пелха
Народився невідомо
Помер бл. 310 до н. е.
Місце поховання Нурі
Монументи стела 2268

Життєпис

Відомо, що його матір'ю була Пелха. Втім стосовно батька існують суперечності. Одні дослідники вважають, що ним був Гарсіотеф, про якого згадується порач з Пелха. Втім інші вважають, що Пелха після смерті Гарсіотефа стала дружиною Піанхалари. На самій стелі Настасена вказано, що він перебрав могуть від Піанхалари. Це може свідчити як про родинний зв'язок, так й про те, що Настасен повалив Аманібахі, який з огляду на цю теорію був сином піанхалари, тому Настасен перебрав владу і силу від роду останнього.

У будь-якому разі посів трон близько 335 року до н. е. Оженився на Сахмахз, яка була зведеною сестрою або стрийнею Настасена. Більшість відомостей про його панування міститься на сетлі заввишки 1,63 м, що колись стояла в храмі Амона на скелі Джебель-Баркал. У верхній частині стели знаходиться портретне зображення фараона, а його матері—цариці Пелхі і дружини. Потім повідомляється про церемонію сходження на трон в Напаті. Далі його статус підтвердив оракул в Каві.

За його панування відбувається занепад Перської держави внаслідок походів Александра Македонського. 330 року до н. е. зіткнувся з вторгненням Сененсетепенптаха, фараона Єгипту. Настасен відбив напад, захопивши багато здобичі, зокрема судна, що рухалися Нілом.

Наприкінці панування мусив придушувати повстання кочівників в області Медед. Також відбив декілька нападів на регіон навколо столиці Мерое.

Верхня частина стели Настасена

Помер, за різними відомостями, між 315 та 310 роками до н. е. Поховано в піраміді № 15 в Нурі. Тут знайдено два артефакти, пов'язані з ім'ям Настасена — срібна рукоятка дзеркала з вигравіруваним ім'ям і дві ушебті царя. Ця піраміда є остання з поховань царів Куша в Нурі. Йому спадкував Актісанес.

Джерела

  • Fage, J.D. & Roland Oliver (1975). The Cambridge History of Africa Volume 2: From C.500 BC to AD1050. Cambridge: Cambridge University Press. pp. 858 Pages. ISBN 0-521-21592-7.
  • Laszlo Török, in: Fontes Historiae Nubiorum, Vol. II, Bergen 1996, 467—501, ISBN 82-91626-01-4
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.