Ушебті

Ушебті — спеціальні фігурки, що зображують людей, як правило зі схрещеними на грудях руками, або з будь-якими знаряддями праці. Необхідні вони були для того, щоб виконувати замість господаря різну роботу в потойбічному світі. Виготовлялися ушебті звичайно з дерева або м'якого каменю — алебастру і стеатиту. Призначення ушебті — забезпечити покійника (стародавні єгиптяни сказали б — правогласного) їжею і відсторонити його від важкої роботи. Існує поширена і досить-таки стійка думка, що кількість ушебті має становити 365 штук — за кількістю днів у році (по одній фігурці ушебті на день). Проте в єгиптології, це одиничний випадок. Зазвичай кількість ушебті коливається від декількох десятків до декількох сотень. Все залежало від їхнього господаря. Іноді ушебті дарувалися покійному родичами, друзями або царем. Наприклад, на одній постаті ушебті з Ермітажу (№ 892), що належала єгиптянці Ати, ззаду є приписка, що подарував цього ушебті «Син її, що дає життя імені її, доглядач воріт Амона, Аменмесу». Дуже часто фігурок було багато, і тоді їх складали в спеціальний ящик, а іноді таких «скриньок для ушебті» могло бути дві. Магічні тексти, які писали на ушебті входили до Книги мертвих.

Скриня з ушебті

Етимологія

Існують декілька теорій етимології слова «ушебті». Одна з них пояснює походження слова від «Шабтей» — назви породи дерева персеї, адже перші фігурки ушебті були виконані з дерева. Однак повністю довіряти цій теорії не доводиться — справа в тому, що немає жодної ушебті, зробленої саме з персеї. Інша можлива етимологічна паралель — термін wSb, що перекладається як «годувати», адже ці «працівники» були годувальниками своїх господарів. Але з годувальником "ушебті" став асоціюватися в пізні періоди єгипетський історії. Найбільш правдоподбним виглядає припущення про те, що ушебті походить від слова «відповідач». Хоча слід зазначити, що в силу специфіки відносин стародавніх єгиптян до своєї мови, можна припустити, що ушебті у них повинно було вступати в етимологічний зв'язок з усіма трьома розглянутими тут прикладами. Так було, принаймні, в кінці Нового Царства і наступні епохи Стародавнього Єгипту.

Галерея ушебті з музею Лувру

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.