На основі взаємної поваги і довіри

«На основі взаємної поваги і довіри» — історико-публіцистичний збірник, написаний українським письменником-публіцистом Миколою Степаненком.

Поет і письменник, Герой України Іван Драч поздоровляє Миколу Степаненка з виходом книги
Презентація книги «На основі взаємної поваги і довіри»
«На основі взаємної поваги і довіри»
Книга "На основі взаємної поваги і довіри"
Автор Микола Степаненко
Дизайн обкладинки Микола Степаненко
Країна  Україна
Мова українська
Серія Казахстан
Жанр Науково-популярне видання
Видавництво  — АРТ-ПРЕС
Видано 2015
Тип носія друк (оправа)
Сторінок 752
Тираж 1 000
ISBN 978-966-348-368-9


Микола Степаненко — автор книги «На основі взаємної поваги і довіри»
Зовнішні відеофайли
Микола Степаненко презентує свою наукову монографію від Телеканалу Хабар 24
Зовнішні відеофайли
Презентація книги Миколи Степаненка від NewsOne

Історія написання

Над збірником автор — директор Міждержавного інституту українсько-казахстанських відносин ім. Нурсултана Назарбаєва пропрацював майже 10 років, більшість часу витрачено на збір матеріалів, дослідження спільної історії, аналіз політичних, економічних, культурних відносин між Україною та Республікою Казахстан.

Сама ж книга «На основі взаємної поваги і довіри» стала моїм особистим внеском у справу зміцнення дружби між нашими народами. - Микола Степаненко про книгу

Микола Степаненко[1]

Короткий зміст

До історико-публіцистичного збірника увійшли три змістовно поєднані між собою роботи директора Міждержавного інституту українсько-казахстанських відносин ім. Нурсултана Назарбаєва Миколи Степаненка[2].

Центральноазійський барс. Книга присвячена історії розвитку казахської державності, культури та багатовіковим національним традиціям. Розкриваються сторінки з моменту набуття незалежності Казахстану, пройдений країною тернистий шлях від проведення перших економічних реформ і створення правової основи демократичного суспільства, до признаних світом успіхів у соціально-економічному розвитку, зміцненні державності та єдності нації в Республіці.

Україна і Казахстан в єдиному потоці історії. У цьому творі автор розповідає про спільну історію українського і казахстанського народів, звертається до фундаментальних уроків минулого, розмірковує про історичний шлях, пройдений нашими народами, зупиняється на проблемі збереження спільної духовної спадщини.

На основі взаємної поваги і довіри. Книга розповідає про найважливіші події в новітній історії взаємин Республіки Казахстан і України. Висвітлюються становлення та розвиток політичних, економічних, культурних відносин між двома вже незалежними країнами, який завжди відрізнявся взаємоповагою і доброзичливістю, прозорістю та всебічною взаємною підтримкою[3][4][5].

Основні ідеї збірника

Початок XXI століття означений новим етапом в українсько-казахстанських відносинах, які стали прагматичнішими й базуються, як і колись, на принципах взаємоповаги та взаємовигідному вирішенні міждержавних проблем. Вивчення сучасного стану українсько-казахстанських відносин є досить актуальним для обох країн, вимагає теоретичного осмислення, науково обґрунтованих висновків і рекомендацій. Це дасть змогу більш чітко визначити перспективи міждержавних відносин, спираючись на багатий спільний історичний досвід[6].

Дітьми Великого Степу варто називати Україну і Казахстан. Вони, як рідні брат і сестра, узявшись за руки, прямують через тисячоліття одним широким шляхом у майбутнє. У них, як і в людей, у кожного своя доля, своє життя, проте, вони зв’язані між собою родинним зв’язком. Дивне порівняння, але воно точно і зрозуміло для кожного характеризує стосунки між нашими країнами.

У наших народів одні стародавні предки – арії, скіфи-саки, сармати, одне місце проживання – західна частина Великого Степу. Території нинішніх України і Республіки Казахстан повністю або частково входили в одні і ті ж державні утворення: – Імперію гунів, Тюркський каганат, імперію Чингізидів, Російську імперію, Радянський Союз. Разом переживали найважливіші історичні події тисячоліть: неабиякий вплив природних і кліматичних змін, народження та занепад цивілізацій, пов’язані з цим війни і великі переселення народів.

Микола Степаненко[7]

Автор

Микола Степаненко

Директор Міждержавного інституту українсько-казахстанських відносин ім. Н. А. Назарбаєва (з 2003).

Президент дитячої громадської організації «Дитячий Всесвіт» (з 2003).

Гетьман громадської організації «Козацький рух України» (з 2006).

Директор науково-просвітницького центру «Відродження» Товариства «Знання» України (з 2009).

Презентація книги

Презентація історико-публіцистичного збірника «На основі взаємної поваги і довіри» відбулася 7 вересня 2015 року в Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського, після чого розпочався всеукраїнський тур представлення книги[8][9]. Видання безоплатно роздавалось учасникам презентацій та передавалось у бібліотеки України і Казахстану[10][11][12][13][14][15][16].

У презентації взяли участь глави дипломатичних місій, акредитованих в Україні, депутати Верховної Ради, представники Міністерства закордонних справ України, академічного і експертного співтовариства України, відомі письменники та ЗМІ, співробітники  Міждержавного інституту українсько-казахстанських відносин ім. Нурсултана Назарбаєва.

Перед початком презентацій учасники та гості заходів ознайомлювалися з розгорнутими експозиціями — книжковою виставкою на честь святкування 550-річчя казахської державності, на якій були представлені унікальні видання, присвячені історії Казахстану, традиціям, культурі, природі, динамічному розвитку і процвітанню Незалежного Казахстану, та фотовиставкою «Казахстан сьогодні».

Книга викликала резонанс в українському і казахстанському суспільстві, широко висвітлювалася в засобах масової інформації. Збірник використовується студентами при написанні курсових і дипломних робіт, вченими при захисті кандидатських та докторських дисертацій.

Микола Степаненко відмовився від авторського права, що дозволяє перевидавати збірник, розміщувати у відкритому доступі на сайтах без погодження з автором[17].

Розміщення Президентом Казахстану Нурсултаном Назарбаєвим книги в особистій бібліотеці, є свідченням його поваги до автора і любові до України[18].

Відгуки та обговорення книги

Підкреслюю глибоку символічність того, що презентоване видання вийшло друком у рік, багатий для Казахстану на події: 550-річчя казахської державності, 20-річчя Конституції Республіки Казахстан. Збірник є результатом майже десятилітньої праці автора, широко відображає досягнення Казахстану в економічній, політичній, культурній діяльності та в питаннях співробітництва зі світом. Важливий пріоритет зовнішньої політики Казахстану — дружба і співробітництво з Україною. Цьому сприяє наше історичне минуле, спільна ментальність і щире прагнення надалі розвивати братські відносини.

— Аргин Оспанов, Радник-посланник Посольства Республіки Казахстан в Україні, [19][16][20]

Історико-публіцистичний збірник є вагомим внеском у зміцнення українсько-казахстанської дружби. Збірник „На основі взаємної поваги і довіри“ має енциклопедичне значення в контексті представлення сучасного життя Казахстану, ознайомлює з досвідом формування державності, налагодження міжкультурного діалогу, вирішення економічних, культурних і соціальних проблем.

— Валерій Горовий, заступник генерального директора з наукової роботи НБУВ, доктор історичних наук, професор, [13]

Ця книга і справді має бути в усіх, хто займається багатовекторним розвитком відносин між нашими державами. Прочитання цієї книжки дає нам усвідомлення того, що ми, на жаль, не використовуємо й десятої частини тих можливостей українсько-казахстанських відносин, які апріорі можливі.

Юрій Канигін, доктор економічних наук, професор, письменник, член Спілки письменників України, [13]

Книга «На основі взаємної поваги і довіри», це видання яке найбільш повно відображає різні аспекти діалогу між Казахстаном і Україною. З огляду на це, дуже важливо, аби експерти й дослідники українсько-казахстанських відносин активно використовували цей збірник у своїй роботі. Сподіваюсь, що історико-публіцистичний збірник дасть поштовх для подальших досліджень історії та культури обох держав, обміну інформацією, налагодженню більш тісних контактів.

Іван Драч, державний і громадський діяч, поет і прозаїк, Герой України, [13]

Співпраця Казахстану і України зміцнюється, вважає директор Міждержавного інституту українсько-казахстанських відносин Микола Степаненко. Він упевнений, що відносини між двома країнами будуть розвиватися і далі. Про це він написав у своїй книжці під назвою «На основі взаємної поваги і довіри». У виданні широко досліджено сучасний стан українсько-казахстанського співробітництва. Також автор розповідає про перспективи міждержавних відносин, спираючись на багатий загальний історичний досвід.

— Республіканська газета «Казахстанська правда», [21]

Як сама назва, так і зміст цього видання досить точно відображають характер взаємовідносин народів наших країн. Вважаю, що книга буде цікава широкому читацькому загалу.

— Нурсултан Назарбаєв, [22]

Премії

Збірник Миколи Степаненка «На основі взаємної поваги і довіри» є лауреатом Міжнародної премії імені Володимира Винниченка за 2019 рік.

Видання

Видавництво ТОВ "Виробничо-комерційна фірма «АРТ-ПРЕС» (м. Дніпро). 2015—752 c.

Примітки

  1. Інтернет-видання «Диалог»: Дорогою дружби і співпраці.
  2. Інформаційний портал «Алау».
  3. Інтернет-видання «Диалог».
  4. Центр досліджень соціальних комунікацій НБУВ.
  5. Товариство «Знання» України.
  6. АО «Республиканская газета «Казахстанская правда».
  7. АО «Республиканская газета «Казахстанская правда»: Казахстан - вірний друг і надійний партнер України.
  8. Національна академія наук України.
  9. 365info.kz Інформаційно-аналітичний портал.
  10. Бібліотека імені М.А. Жовтобрюха Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка.
  11. Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека.
  12. Особиста бібліотека Першого Президента Республіки Казахстан.
  13. Офіційний сайт Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського.
  14. Російська державна бібліотека.
  15. Фонд Президентів України.
  16. Національна історична бібліотека України.
  17. Інтернет-видання «КиевВласть».
  18. Библиотека Первого Президента Республики Казахстан — Елбасы.
  19. Газета «Сегодня».
  20. Телеканал «24KZ».
  21. Офіційний сайт АО «Республіканська газета «Казахстанська правда».
  22. Інтернет-видання «Кореспондент».
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.