Новий Кропивник

Но́вий Кропи́вник (англ. Novyi Kropyvnyk) — село в Східницькій селищній громаді,Дрогобицького району, Львівської області.

село Новий Кропивник
Країна  Україна
Область Львівська область
Район/міськрада Дрогобицький район
Громада Східницька селищна громада
Код КАТОТТГ UA46020070140073928
Основні дані
Засноване 1439 рік
Населення 1175
Площа 32.5 км²
Густота населення 36.15 осіб/км²
Поштовий індекс 82194[1]
Телефонний код +380 3244
Географічні дані
Географічні координати 49°13′00″ пн. ш. 23°18′37″ сх. д.
Місцева влада
Адреса ради смт.Східниця,вул.Золота Баня,3
Карта
Новий Кропивник
Новий Кропивник
Мапа

 Новий Кропивник у Вікісховищі

Пам'ятки

Мурована Миколаївська церква (1695 рік) з дерев'яною дзвіницею (1821 р.) — пам'ятка архітектури державного значення. Церква належить до Украї́нської Гре́ко-Католи́цької Це́ркви (УГКЦ).

9 березня 2014 року в селі відкрито пам'ятник Тарасові Шевченку.

Новокропивницький НВК І-ІІІ ст. (1905 рік). — У XVII ст. в селі школи не було. Десь наприкінці XVIIІ ст. — на початку XIX ст. навчати дітей грамоти і релігії почав дяк. Навчав у себе в хаті, або у якійсь чужій. За навчання дякові треба було платити. У 1905 році громада побудувала шкільне приміщення з двома класними кімнатами і трьома кімнатами для вчителя. В школі працювали священик і одна вчителька (Юстова).

Кількість дітей в школі збільшувалась. Не вистачало приміщень. Громада знову вирішила будувати школу. У 1928 році добудували приміщення на два класи і дві кімнати для вчителів. Відтоді в селі була чотирикласна школа. На той час вчителювала сім'я Станкевичів. Велику увагу приділялося вивченню релігії. Навчання велося польською мовою, окрім релігії і руської мови. Не всі учні мали підручники, зошити. Відсутніми були і наочні матеріали.

Пізніше вчителювали Германовська, Вербіцька.

Найдовше працювала сім'я Голубовських- з 1933 по 1943 р.

Після "золотого вересня" 1939 р. навчанням було охоплено всіх дітей шкільного віку. Розпочато роботу з ліквідації неписьменності серед дорослого населення.

Почалась Радянсько-німецька війна. Під час німецької окупації школа працювала з перервами. Вчителювали Голубовські та Плоскодняк Софія Павлівна (уродженка села Новий Кропивник).

8 серпня 1944 р. село зайняла радянська влада. Вже з вересня почала працювати школа. Директором її був Сухар С. М. Першими вчителями були вчителі- фронтовики Сухар С. М., Батова Г. М., Сухар Л. М., Макеєв В. А., Макеєва М. І. та інші.

До 1958 р. у селі існувала десятирічка. Навчались діти  різних сіл. Для них було створено інтернат. Її перший випуск був у 1953 р. З 1959 р. існує  восьмирічна школа. За той час багато змінилося в школі. Значно зросла матеріальна база.

Було замінено старі парти новими, обладнано фізичний кабінет, шкільну майстерню. З кожним роком класи — кабінети поповнюються наочністю та технічними засобами навчання. Значно покращилась матеріальна база для І-ІІІ кл. з трудового навчання.

Зросла педагогічна майстерність вчителів. Школа пишається вчителями, які розпочали свою педагогічну діяльність в ній і надалі продовжували працювати.

24 листопада 1990 року громада села святкувала 85-ту річницю заснування місцевої школи, відбулася зустріч з вчителями, які працювали у школі: Хом'як Марією Мик.- вчителем української мови і літератури (лікар-логопед), Мацієвською Наталією Володимирівною — вчитель історії (голова с/ради смт. Східниця), Возняком Володимиром Йосиповичем — вч. фізики (вчитель ПВП Стебницької СШ № 18), Решетар Михайлом Івановичем і Марією Володимирівною — вчителем фізичного виховання і вчителем географії (директор школи і вчитель географії Східницької СШ № 2), Свищ Богданом Касіоновичем — вчителем  біології і хімії (тепер — голова сільської ради — с. Новий Кропивник). Запрошені Лісовець Д. О. — зональний інспектор, Драб О. Я. — методист.

2001 року в селі почато будівництво школи на місці розібраної, що згоріла. Директор школи О. Савчин разом із депутатами сільради збирали пожертви на будівництво школи. За ці кошти, а також за спонсорську допомогу вихідця із села, Мищатина Леоніда Йосиповича, директора долотного заводу, закладено фундамент школи.

У будівництві школи допомогу надала австрійська громада. Дрогобицька державна адміністрація та районний відділ освіти допомогли коштами у завершенні  будівництва школи, і у 2004 році першого вересня нова школа відкрила двері для учнів.

Цього ж року було відкрито старші класи середньої школи.

З 2013 року функціонує дошкільна група, і навчальний заклад перейменовано на навчально-виховний комплекс.

Відомі люди

  • Фолис Йосип (1862—1917) — галицький громадський і політичний діяч, греко-католицький священик.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.