Новий Тичин

Новий Тичин (нім. Neutitschein, пол. Nowy Tyczyn, чеськ. Nový Jičín) — колишня німецька колонія в Теребовлянському повіті Австро-Угорщини, а згодом Другої Речі Посполитої. Поселення знаходилося поблизу села Панталиха (тепер у Теребовлянському районі Тернопільської області), на обширі Панталиського степу[1].

У Географічному словнику Королівства Польського вказано, що село знаходилося на території Теребовлянського повіту Австро Угорщини[2]. У міжвоєнний період до 1934 року колонія утворювала окрему сільську гміну, яка 1 серпня 1934 року в рамках реформи на підставі нового закону про самоуправління (23 березня 1933 року) увійшла до нової сільської гміни Дарахів (Теребовлянський повіт Тернопільського воєводства)[3].

Є кілька різних датувань виникнення колонії. Згідно з одним джерелом, Новий Тичин був заснований колоністами-католиками 1835 року[4]. Австрійський письменник Мартін Поллак, коротко описуючи Панталиський степ, згадує Новий Тичин і вказує інше датування: цю німецьку колонію було засновано нібито у часи Йосипа ІІ. Проте колоністи були католиками і швидко асимілювалися (полонізувалися) в слов'янському оточенні[5].

У статті Географічного словника Королівства Польського про Панталиху коротко згадується і Новий Тичин, оскільки обидва поселення через малий розмір утворювали єдину гміну. Зокрема вказано, що Новий Тичин — це німецька колонія. Також в Панталисі і Новому Тичині разом було 122 парафіяни римо-католицької церкви[6]. У статті словника про містечко Струсів вказано, що Новий Тичин належав до римо-католицької парафії Струсова[7]. В іншій статті (про село Заздрість) згадується, що Новий Тичин був його присілком (вказано дві назви поселення — польську і німецьку)[8].

В Географічному словнику Королівства Польського паралельно використовуються різні назви колонії — німецька та польська. Одна зі статей (Neutitschein) пояснює німецьку назву поселення — Nowy Jiczyn[9]. Тобто можливо, що колоністи походили з моравського міста Нови Їчин (німецька назва міста — теж Neutitschein). Регіональне походження жителів колонії підтверджується у «Geschichte der Deutschen in den Karpathenländern» (Історія німців у Карпатах): «У Теребовлянському повіті німці з Моравії заснували колонію Нойтітшайн (належить до Заздрості)»[10].

Хутір вилучений з реєстру населених пунктів, оскільки жителі були переселені.

Див. також

  • Німецькі колонії Галичини

Примітки

  1. Powiat Trembowla[недоступне посилання з липня 2019] (пол.)
  2. Trembowla // Słownik geograficzny Królestwa Polskiego. Warszawa : Druk «Wieku», 1892. — Т. XII. — S. 469. (пол.)
  3. Dz.U. 1934 nr 68 poz. 635. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 21 lipca 1934 r. o podziale powiatu trembowelskiego w województwie tarnopolskiem na gminy wiejskie.
  4. German-Russian Village List (Black Sea German Research Website), С.202
  5. Martin Pollack. Po Galicji: O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach
  6. Pantalicha // Słownik geograficzny Królestwa Polskiego. Warszawa : Druk «Wieku», 1886. — Т. VII. — S. 845. (пол.)
  7. Strusów // Słownik geograficzny Królestwa Polskiego. Warszawa : Druk «Wieku», 1890. — Т. XI. — S. 422. (пол.)
  8. Zazdrość // Słownik geograficzny Królestwa Polskiego. Warszawa : Druk «Wieku», 1895. — Т. XIV. — S. 503. (пол.)
  9. Neutitschein // Słownik geograficzny Królestwa Polskiego. Warszawa : Druk «Wieku», 1886. — Т. VII. — S. 25. (пол.)
  10. «Geschichte der Deutschen in den Karpathenländern»
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.