Новолутківка

Новолутківка село в Україні, у Новоукраїнському районі Кіровоградської області. Населення становить 551 осіб. Колишній центр Новолутківської сільської ради.

село Новолутківка
Країна  Україна
Область Кіровоградська область
Район/міськрада Новоукраїнський район
Громада Добровеличківська селищна громада
Рада Добровеличківська селищна рада
Облікова картка Облікова картка 
Основні дані
Засноване 1891
Населення 551
Площа 1,51 км²
Густота населення 364,9 осіб/км²
Поштовий індекс 27022
Телефонний код +380 5253
Географічні дані
Географічні координати 48°21′20″ пн. ш. 31°07′00″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
177 м
Місцева влада
Карта
Новолутківка
Новолутківка
Мапа

Село Новолутківка розташоване в балці Сухий-Яр, що веде із Добровеличківки в село Тернове, за два кілометри від села Олександро-Акацатове. Розкинулося на обох берегах двох ставків, у тому місці де люди своїми руками спорудили котловани, для облаштування просторих і повноцінних ставків, зробили цю місцину зручною і просторою.

Історія

До 1891 року поселення належати до п'ятої ділянки казенної землі. (Звідси й назва п'ята дільниця державної землі, яка відносилася до села Добрянки, що на Синюсі. Землі були цілиною, що належали місцевим багачам та єлисаветградським купцям.

У 1891 році заселились українські селяни з-за річки Висі, переселенці в пошуках кращої долі, шукали порятунку від злигоднів, безземелля, де рятувалися від польсько-шляхетного гніту з сіл теперішнього (Маловисківського та інших районів Кіровоградської області) з'їхалися з різних сіл Грабське, Іванівка, Новостанівка, Чернече, Полковецьке, Буцівка, а з інших сіл.

Їхали переселенці на «вільні землі», але вони виявилися далеко не вільними. Дивилися люди на непривітний, пустинний степ слухали як шумлять у голих верховіттях верб над річечкою холодний вітер, і в їх серця закладалися темні передчуття, зневіра й туга. Ці передчуття не обманули переселенців. Тяжким було їхнє життя на новому місці. Спочатку жили в землянках, в левадах копали ямки та брали із них воду. Переселенській бідноті тяжко було підіймати цілину не маючи ні волів, ні коней. В поміщиків були залізні плуги, борони. Робота йшла повільно, тяжко, тож і врожаї були низькі.

Господарем одного із дворів був Літіцкий Лука, що виділявся серед переселенців своєю грамотністю і кмітливістю. Жителі поселення послали його в місто Одесу, уладнати справи по поселенню. Багато довелося оббити панських порогів, з горем пополам владнав справи переселенців. За заслуги перед громадою, в основу назви свого села, поклали прізвище Луки Літіцкого назване село Луківка, а згодом Ново-Лутківка.

Населення

Згідно з переписом УРСР 1989 року населення села становило 627 осіб, з яких 280 чоловіків та 347 жінок.[1]

За переписом населення України 2001 року в селі мешкала 551 особа.[2]

Мова

Розподіл населення за рідною мовою за даними перепису 2001 року:[3]

МоваВідсоток
українська 94,56 %
російська 3,63 %
молдовська 0,91 %
білоруська 0,73 %
німецька 0,18 %

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.