Новохортиця

Новохо́ртиця село в Україні, у Софіївській селищній громаді Криворізького району Дніпропетровської області.

село Новохортиця
Країна  Україна
Область Дніпропетровська область
Район/міськрада Криворізький район
Громада Софіївська селищна громада
Рада Софіївська селищна рада
Код КАТОТТГ UA12060270190047626
Облікова картка Новохортиця 
Основні дані
Населення 97
Поштовий індекс 53160
Телефонний код +380 5650
Географічні дані
Географічні координати 48°02′50″ пн. ш. 33°48′14″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
106 м
Місцева влада
Карта
Новохортиця
Новохортиця
Мапа

Населення — 97 мешканців.

Село Ной-Хортиця засноване у 1872 р., коли колонія Хортиця започаткувала дочірню колонію Баратов. Більшість колоністів прибули на нові землі із села Хортиця, назвавши нове село іменем свого попереднього поселення. Ной-Хортиця була запланована у традиційний менонітський спосіб: головна вулиця із садибами по її обидва боки. Подвір’я з одного боку виходили до струмка. З південного боку струмка селяни збудували греблю, що забезпечувало їм можливість накопичувати воду. Спочатку у селі було утворено 36 господарств, кожне з яких розташовувалося на 50 десятинах землі.

Окрім головної, село мало й бічну вулицю, що проходила неподалік від центру села. На ній, у місці перетину головної вулиці, розмістилися церква, школа та сільський магазин. По інший бік від струмка жили безземельні мешканці Ной-Хортиці. Школа у селі почала діяти з 1873 р. У 1890 р. її будівлю значно розширили. Богослужіння спочатку відправляли у приватних будинках та стодолах, аж поки у 1908 р. не збудували нової споруди церкви. Вона діяла до 1929 р., коли влада зробила в ній школу. У селі працював вітряний млин та магазин. У 80-х роках ХІХ ст. Генріх Дік збудував у Ной-Хортиці новий потужний паровий млин. Наступний подібний млин звів Петер Ремпель. Обидва млини були побудовані з каменю.

У 1898 р. населення Ной-Хортиці налічувало 390 осіб, а у 1918 р. зменшилося до 300. Загальна площа сільських угідь становила 1 895 десятин. Після 1928 р. усю землю конфіскували та націоналізували. Тут був організований колгосп «Надія». Сьогодні село називається Новохортиця. Збереглося лише кілька менонітських споруд. Нагробки старого менонітського цвинтаря використані новими господарями під будівництво фундаментів. Однак не всі. Ідентифіковано кілька нагробних плит, на яких можна прочитати прізвища.

Географія

Село Новохортиця знаходиться на відстані 2 км від села Вишневе. По селу протікає пересихаючий струмок з загатою. Поруч проходить автомобільна дорога Н11.

Інтернет-посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.