Нюрнберзький пряник
Ню́рнберзький пря́ник (нім. Nürnberger Lebkuchen) — різновид пряників з Франконії — баварського (німецького) міста Нюрнберга, відомі ще з часів середньовіччя. Особливо популярні в різдвяний період, хоча виготовляються і продаються протягом цілого року. Нюрнберзький пряник від 1 липня 1996 року є запатентованою, захищеною торговою маркою для пряників, вироблених лише в Нюрнберзі.
Нюрнберзький пряник | |
Країна походження | Німеччина |
---|---|
Каталожний код | 490 |
Сертифікат продукту | protected geographical indicationd |
Нюрнберзький пряник у Вікісховищі |
Історія
Історія нюрнберзьких пряників простежується принаймні з кінця XV століття. Відомо, що імператор Фрідріх III під час різдвяного тижня 1487 року роздавав спеціально виготовлені в місті маленькі пряники з його портретом дітям, що зібрались біля фортечного рову.
Найстаріший письмовий рецепт пряника від XVI століття зберігається в Німецькому національному музеї в Нюрнберзі.
Під час візиту до Нюрнберга 1855 року короля Максиміліана II з королевою пряничники міста випекли на їх честь кілька гігантських пряників із написами «Слава нашому королю».
Опис
Вітрини з пряниками |
Під нюрнберзькими пряниками мають на увазі, як правило, великі і переважно круглі, глазуровані шоколадом («schokoliert») або неглазуровані («natur») цукристі пряники з темною начинкою, а також білі пряники. Відмінністю нюрнберзьких пряників від інших є дуже високий вміст горіхової маси за незначної частки або навіть повної відсутності борошна. Пряники також часто містять мигдаль і цукати. Нюрнберзькими пряниками найвищої якості, незмінно присутніми в асортименті всіх виробників і продавців, вважається сорт нюрнберзьких пряників «Єлизавета» (нім. Elisenlebkuchen)[1], який його розробник назвав на честь своєї доньки Елізабет[2]. Він містить щонайменше 25 % мигдалю, лісового горіха або волоського горіха і максимум 10 % борошна. Відомі рецепти інших видів нюрнберзьких пряників.
Продаються також безформні та кускові пряники і їх лом, які не поступаються за якістю і смаком фігурним пряникам. Популярні пряники в декоративних та подарункових фірмових жерстяних коробочках, зокрема в музичних скриньках, та в іншій оригінальній упаковці.
Виробники патентованих нюрнберзьких пряників (група Lambertz з фабричними марками Хеберлайна-Метцгера, Вейса, Вольфа, група Schmidt з марками Шмідта, Віклейна і численні дрібні ручні ремісничі виробництва) розташовуються тільки в межах міста і продають пряникову продукцію у власних спеціалізованих магазинах у Нюрнберзі і тільки в уповноважених магазинах по всьому світу, а також поштою.
Особливо широко пряниковий асортимент (включно зі спеціальним — фірмовим) представлений як різдвяний товар у тижні, що передують 25 грудня, на міських площах-ярмарках, хоча й в інший час пряники активно продаються в крамницях і супермаркетах.
Примітки
- Нюрнбергские пряники «Елизавета» // Из Европы с любовью. Выпечка от А до Я / Пер. с нем.. — Берлин : Д-р Оеткер Ферлаг, 2013. — С. 302. — 528 с. — 4 000 екз. — ISBN 978-3-944271-02-6.
- nuernberginfos.de(нім.)
Література
- Нюрнбергские пряники // Из Европы с любовью. Выпечка от А до Я / Пер. с нем.. — Берлин : Д-р Оеткер Ферлаг, 2013. — С. 301. — 528 с. — 4 000 екз. — ISBN 978-3-944271-02-6.