Оживальна форма

Оживальна форма (також «оживало», від фр. ogive/augive) — обтічна дво- або тривимірна форма, проміжна між конусом і еліпсоїдом. Термін вживається зазвичай при описі форми крил літака, снарядів і куль, а також зрідка в архітектурі.

Оживальна форма типу «Спітцер», складена з дуг двох кіл з відношенням радіуса кола до калібру 120/100 = 1,2

Застосування

Застосування оживальної форми для тіл, що рухаються в повітряному середовищі, почалося в XIX столітті; до цього артилерійські снаряди та кулі зазвичай мали сферичну форму. Серед переваг оживальной форми перед іншими (конічною і напівсферичною/еліптичною) зазначаються:

  • зменшення опору повітрю і пов'язане з цим збільшення дальності стрільби для снарядів, куль і ракет[1];
  • зменшення аеродинамічного нагріву головних частин балістичних ракет і космічних кораблів.

Характеристика форми

Класична оживальна форма («оживало Кармана») утворена дугами двох кіл (див. рисунок; в тривимірному випадку використовується обертання цих дуг). «Гостроту» форми при цьому можна охарактеризувати відношенням радіуса кіл до максимального діаметра (калібру в разі снаряда/кулі). Чим більше це відношення, тим «гостріше» виглядає тіло. Для куль відношення зазвичай лежить в межах від 4 до 10 (типово близько 6); для снарядів доходить до 16.

Набій з кулею «Спітцер» (ліворуч)

Куля називається тип «Спітцер» (англ. Spitzer, від нім. Spitzgeschoss, загострена куля), якщо її кінець не є округленими, а дотична утворююча ожівальну форму дуг окружності в місцях сполучення з циліндричною частиною кулі паралельна сторонам циліндра.

У архітектурі

Арки і вікна оживальної форми, традиційні для готичної архітектури, їх називають «стрілчасті».

Арки оживальної форми, наприклад з дерев'яних конструкцій, також іменовані «високими арками» використовуються при зведенні складських приміщень для зберігання сипучих матеріалів.

Примітки

  1. А. Б. Широкорад, А.Е. Тарас. История авиационного вооружения. Харвест, 1999. С. 404.

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.