Озеберзький корабель

Озеберзький корабель дубовий корабель вікінгів (дракар), виявлений в 1904 року поблизу Тенсберга в норвезькій провінції Вестфолл. Лодія та її вміст були з землі і нині виставлені в Музеї кораблів вікінгів (норв. Vikingskipshuset) в Осло. Судячи з дендрохронологічних даних, корабель був спущений на воду біля 820 року і до 834 використовувався в прибережній навігації, після чого був використаний як похоронний корабель.

Озеберзький корабель

59°54′00″ пн. ш. 10°41′00″ сх. д.
Тип Дракар
Матеріал деревина дубаd
 Медіафайли у Вікісховищі
Озебергзький дракар

Довжина корабля 21,6 метра, ширина 5,1 метра, розмір щогли міг коливатися від 6 до 10 м. При площі вітрила в 90 м² корабель міг розвивати швидкість до 10 вузлів. 15 пар кочетів свідчить про те, що судно приводили в рух 30 веслярів. Ніс і корма корабля прикрашені вигадливою різьбою у вигляді сплетених тварин, а також з'єднаними у валкнут трикутниками[1].

Хоча курган ще в середині століття піддався розграбуванню, археологи виявили в човні останки двох жінок високого соціального становища (молодої і старої), фрагменти східних шовкових тканин, непогано збереженого дерев'яного воза і навіть кістки павича. Це свідчить про жваву торгівлю вікінгів зі Сходом по Волзі і Дніпру.

Скандинавські вчені довгий час намагалися зв'язати похованих в кораблі з династією Інглінгів і навіть називали одну з жінок бабкою Гаральда I Норвезького. Попередній аналіз ДНК вказує на те, що молодша з них мала гаплогрупу U7, яка практично відсутня серед європейців, але нерідко зустрічається на Близькому Сході, особливо серед іранців[2][3].

Див. також

Примітки

  1. Borromean Triangles: A Viking Symbol. Liv.ac.uk. 27 липня 2007. Архів оригіналу за 16 березня 2013. Процитовано 11 квітня 2010.
  2. Per Holck: The Oseberg Ship Burial, Norway: New Thoughts On the Skeletons From the Grave Mound, European Journal of Archaeology, Vol. 9, No. 2-3, 185—210 (2006)
  3. Viking woman had roots near the Black Sea Архівовано 26 серпня 2010 у Wayback Machine. — стаття в газеті «Aftenposten»
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.