Окалина

Ока́лина, також ожарина[1] (діал. жужелиця, циндра) — продукт окиснення поверхні металу у газовому середовищі[2]. Зазвичай окалиною називають продукт окиснення лише заліза і його сплавів. У широкому сенсі слова окалиною можна вважати утворення на поверхні будь-якого металу його хімічної сполуки не тільки з киснем, але й іншими окислювачами, наприклад, сіркою, азотом і т. д.

Окалина

Окалина на сталевих виробах

Окалина на поверхні слябів.

На сталевих напівфабрикатах зазвичай існує окалина товщиною < 20 мкм (частіше 7…15 мкм). Зовнішній шар окалини — переважно FeO (в'юстит), внутрішній шар, що прилягає до металу Fe2O3 (сесквіоксид заліза). На поверхні легованих сталей утворюються складні оксиди (NiO·Fe2O3, FeO·Cr2O3 тощо).

Розрізняють первинну окалину, що утворюється при нагріванні під деформацію, і вторинну окалину, котра з'являється в процесі деформації і при наступному охолодженні. Утворення окалини найінтенсивніше відбувається при температурах вищих за 900…1000 °C, при вальцюванні воно приводить до втрат металу до 3…4 %.

Здатність матеріалу протистояти утворенню окалини при підвищених температурах називається окалиностійкістю або жаротривкістю.

Мідна окалина

Окалина на поверхні виробів з міді має вигляд крихкої, темно-сірого кольору маси, що складається з оксидів міді Cu2O (близько 75 %) CuO (близько 25 %). Так же як у залізної окалини, склад її не є сталим і може коливатись у залежності від температури і надлишку кисню при отриманні. У внутрішніх шарах переважає Cu2O, у зовнішніх — CuO. При червоному гартуванні і при достатній кількості кисню Cu2O окиснюється до CuO, тому в цих умовах мідна окалина буде складатись переважно з CuO, а при температурах вищих за 1100 °С, внаслідок розкладання CuO на Cu2O і кисень, в мідній окалині буде переважати Cu2O.

Методи очищення поверхні металів від окалини

Відомі такі методи очищення поверхонь деталей від окалини:

  • механічний (піскоструменевий, дробоструменевий, окалиновідламування, очистка щітками);
  • тепловим ударом;
  • гідродинамічний;
  • хімічний;
  • плазмово-дуговий.

Примітки

  1. Великий тлумачний словник сучасної української мови. — «Перун». 2005.
  2. ДСТУ 3830-98 Корозія металів і сплавів. Терміни та визначення основних понять.

Джерела

  • Томашов Н. Д. Теория коррозии и защиты металлов, М., 1959.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.