Олександр Міллер (археолог)

Олександр Міллер (нар. 27 серпня 1875, Луганськ, Україна — † 12 січня 1935 Карлаг) — археолог українського походження, етнолог, музеєзнавець.

Олександр Міллер
Народився 27 серпня 1875(1875-08-27)
Луганськ, Україна
Помер 12 січня 1935(1935-01-12) (59 років)
Карлаг
Країна  СРСР
 Російська імперія
Діяльність археолог, етнолог, художник
Alma mater Миколаївське інженерне училище
Батько Олександр Миколайович Міллер
Мати Олександра Олександрівна Першина

Був дійсним членом Державної академії історії матеріальної культури, професор археології Санкт-Петербурзького, далі Петроградського та Ленінградського університетів, членом ради Державної академії матеріальної культури, професором археології Санкт-Петербурзького та Ленінградського університетів, членом Ради Ермітажу, завідувачем Етнографічного відділу Російського музею Олександра III, а потім директором цього музею (з 1918 по 1923 роки).

Життєпис

Народився в Луганську в Україні.[1] Дитинство провів у родовому маєтку Кам’яно-Тузловському, Таганрозький округ, тепер Ростовська область. Після продажу маєтку родина переїхала до Таганрогу, де його батько — Олександр Міллер (1844—1916) — дійсний статський радник, був членом управи і займав посаду Таганрозького міського голови.

Отримав початкову домашню освіту. Потім навчався у Новочеркаському кадетському корпусі (1886—1893) та Миколаєвському інженерному училищі у Санкт-Петербурзі (1893—1896). Після закінчення був зачислений поручиком до 4-го Залізничного батальйону. Але кар’єра військового не захопила Олександра і у 1899 році він пішов у відставку, вирішивши зайнятися живописом. Він поїхав до Парижа, де поступив до Вищої Російської школи соціальних наук і одночасно до відомої художньої Академії Жуліана.[2] Припинивши зайняття соціальними науками і зайнявшись живописом, він у 1906 набув славу як художник; його картини виставлялися у Паризькому салоні (на даний час фонди О.Міллера зберігаються в фондах Російського музею та Таганрозької картинної галереї). Також у Парижі, у 1901 році, О. Міллер поступив до Антропологічної школи, на археологічний відділ, не полишаючи живопис. Але археологія його захопила більш за живопис — окрім слухань лекцій у школі, займався ще у книгозбірні та археологічних музеях, поступово втягуючись у наукову діяльність. Закінчивши Антропологічну школу в 1904 році, з 1906 року Олександр Міллер цілком присвятив себе археології.

У 1907 році був запрошений на роботу до антропологічного відділу Російського музею і направлений у першу наукову експедицію до Абхазії та Калмикії. Після закінчення цієї роботи Міллер був призначений завідувачем відділу в Кавказа в Російському музеї. 1908 року він приступив до досліджень Єлизаветинського городища та курганних могильників у гирлах річки Дону. 1909 року — здійснив поїздку до Єлизаветопольської губернії для вивчення килимного виробництва, а також археологічна розвідка до Чорноморського узбережжя і розкопки у станиці Єлизаветинської, що у Ростовській області. У 1910 році — командировка до Кубанської області і Чорноморської губернії для вивчення культури черкесів і продовження розкопок кургана-могили у станиці Єлизаветівській. У 1911 році — перебував у Ахалицху та Тифлісі для вивчення ювелірної справи і продовження розкопок могил у станиці Єлизаветівській. У 1912 році — здійснив поїздку до Батумської області і Чорноморської губернії для етнографічної роботи, а у 1913 році — дов Криму для вивчення матеріальної культури татар, караїмів та ромів. У 1914 році були завершені розкопки некрополя скіфських часів у станиці Єлизаветівської і проведена археологічна розвідка уздовж північного берегу Мертовго Донцю.

1914—1916 – Міллер займався облаштуванням Етнографічного відділу Російського музею. У 1916 році, у зв’язку із тим, що тривала Перша світова війна, він був мобілізований до війська, але відразу ж відряджений у розташування музею. 1917 року – перебував у Таганрозі, у кінці серпня цього ж року повернувся до Петрограду. Після Жовтневої революції він, як колишній офіцер, мобілізований до більшовицької армії у якості Голови екзаменаційної комісії з комплектування спеціалістів Північно-Західного фронту. Але ця служба була короткою, у 1918 Міллера році обрали директором Російського музею в Петрограді. Наступні роки він займався музейною справою, брав участь в археологічних поїздках, був відряджений за кордон.

9 вересня 1933 року, після повернення із чергової експедиції із Північного Кавказу, Міллер був арештований і звинувачений у веденні націонал-фашистської пропаганди та використанні з цією метою наукової музейної роботи.

У 1934 році згідно рішення Особливої Наради при ОГПУ Ленінграда Олександр Міллер отримав п’ять років заслання і був висланий до Казахстану. Про смерть вченого-археолога точних свідчень немає. Згідно офіційних даних він помер від серцевого нападу у Карлазі 12 січня 1935 року.[1] Реабілітований 28 листопада 1956 року.

У 1908—1910 роках О. Міллер був обраний дійсним членом Географічного, Археологічного та Доісторичного Товариств Франції. Був нагороджений у царські часи орденами Святої Анни, Святого Станіслава і Святого Володимира різних ступенів. Його брат — Михайло Міллер (1883—1968) — також був археологом.[3]

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.