Олійничук Семен Микитович

Семе́н Мики́тович Олійничу́к (нар. 1798, за іншими даними 1800, село Антонопіль Вінницького повіту Подільської губернії, нині Калинівського району Вінницької області — пом. 27 липня (8 серпня) 1852, Шліссельбург) — український кріпак-вільнодумець, просвітитель-гуманіст, демократ. Учасник Антикріпосницького руху в Україні.

Олійничук Семен Микитович
Народився
Калинівський район, Україна
Помер 8 серпня 1852(1852-08-08)

Біографія

Семен Микитович Олійничук народився в кріпацькій сім'ї. У 1818—1824 роках таємно від поміщика Собещанського здобув освіту в Подільській гімназії, яка тоді розміщувалася у Вінниці. Живучи під чужим прізвищем, у 1824—1839 роках учителював у Правобережній Україні, пізніше — у Білорусі.

1839 року Олійничук повернувся в Україну, де його заарештували і кілька років тримали в тюрмі за втечу від поміщика. 1845 року Олійничук визволився з кріпацтва. 1847 року від імені селян Острозького повіту Волинської губернії звернувся до російського імператора Миколи І з листом про переведення селян з панщини на чинш.

Автор незакінченого твору з історії українського селянства «Історична розповідь природних або корінних жителів Малоросії Задніпровської, тобто Київської, Кам'янець-Подільської і Житомир-Волинської губерній, про своє життя і буття» (рос. «Исторический рассказ природних или коренннх жителей Малороссии Заднепровской, т. е. Киевской, Каменец-Подольской и Житомирско-Волынской губерний про своё житьё-бытьё»), в якому піддав різкій критиці кріпосницький лад та розкрив прагнення народних мас до кращої долі. У жовтні 1849 року під час роботи над твором був заарештований за антикріпосницькі погляди. За наказом імператора Миколи I Олійничука як особливо небезпечного державного злочинця навічно ув'язнили в Шліссельбурзьку фортецю.

Джерела та література

Література

  • Щеголев П. Е. Семен Олейничук / Былое. — 1906. — № 4 (апрель). — С. 107—124.
  • Гуржій І. О. Розклад феодально-кріпосницької системи в сільському господарстві України першої половини XIX ст. — К., 1954.
  • Селянський рух на Україні: 1826—1849 рр.: Збірник документів і матеріалів. — К., 1985 [передмова].
  • Шандра Валентина. Совісні суди в Україні (остання чверть XVIII — середина XIX ст.). — К.: Інститут історії України НАН України, 2011. — С. 189—190.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.