Ооміцети

Ооміцети або оомікоти (Oomycetes або Oomycota) клас осмотрофних страменопілів, у яких клітини вкриті целюлозно-глюкановою оболонкою, а вегетативне тіло представлено багатоядерним розгалуженим неклітинним міцелієм. Спочатку класифікувалися як гриби (звідки й походить «-міцети» чи «-мікоти» у назві), наприкінці 1990-х перекласифіковані до гетероконтів.
Монадні стадії дводжгутикові. Група налічує понад 800 видів прісноводних, морських та наземних організмів, які ведуть паразитичний або сапротрофний спосіб життя[1]. Деякі види (наприклад, роду Saprolegnia) викликають ранові ураження риб[2].

?
Ооміцети

«Водяна пліснява» нападає на лялечку комахи
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Надцарство: Diaphoretickes
Царство: Sar
Тип: Страменопіли (Heterokonta)
Клас: Ооміцети (Oomycetes)
Winter 1897
Порядки
 • Albuginales
 • Lagenidiales
 • Leptomitales
 • Myzocytiopsidales
 • Olpidiopsidales
 • Peronosporales
 • Pythiales
 • Rhipidiales
 • Saprolegniales
 • Sclerosporales
Синоніми
Peronosporomycota
M. W. Dick, 1995
Посилання
Вікісховище: Oomycetes
Віківиди: Oomycetes
EOL: 5719
NCBI: 4762
MB: 90276
IF: 90276

Міцелій багатоядерний, що не має перегородок, окрім відокремлення репродуктивних органів. Він зазвичай розгалужується слабо, у деяких примітивних видів формує плазмодій. Клітинна стінка складається з целюлози (а не з хітину, як у справжніх грибів) та глюкану[прояснити].

Розмноження

Розмноження відбувається нестатевим і статевим шляхами[3].

Гінандроміксис

Цей процес є характерним для дводомних ооміцетів, у яких оогонії й антеридії утворюються на різних таломах. Якщо генетично однорідний штам вирощувати в монокультурі, то він розмножується лише безстатевими спорами. Коли поряд перебувають два штами, у них починаються морфогенетичні зміни під дією хімічних виділень стероїдної природи — статевих феромонів. Феромон антеридіол індукує утворення антеридіїв у партнера, а оогоніол — оогоніїв. Статеві гормони вищих ссавців — чоловічі андрогени й жіночі естрогени — також мають стероїдну природу. Таким чином, з двох вирощуваних штамів один функціонує як чоловічий, а інший — як жіночий. Однак, якщо вирощувати попарно серію природних штамів, то можна виявити, що штам, який функціонує як чоловічий в одній парі, в іншій парі стає жіночим, тобто, для цих гетероконтів характерна змішана сексуальність (гінадроміксис, від «гіна» - жіночий та «андрос» - чоловічий). Що буде штам утворювати — антеридії чи оогонії —, залежить від кількісного співвідношення оогоніолу й антеридіолу в самого штаму та його партнера[4].

Систематика

На початку 2000-х у межах класу ооміцетових (Oomycetes) виділяли вісім порядків, з яких найбільше практичне значення надавали трьом: Saprolegniales, Peronosporales та Pythiales[5].

Див. також

Джерела

 1. Костіков та Джаган, 2006, с. 266, Відділ Оомікотові.
 2. Костіков та Джаган, 2006, с. 270, Рід сапролегнія — Saprolegnia.
 3. Костіков та Джаган, 2006, с. 267—269, Розмноження.
 4. Белякова, Дьяков, Тарасов. Водоросли и грибы, 2006, с. 78—79.
 5. Костіков та Джаган, 2006, с. 269, (Oomycota) Система відділу.

Посилання

 • Костіков, І.Ю.; Джаган, В.В. (2006). Ботаніка. Водорості та гриби (вид. 2-ге, переблене). К.: Арістей. с. 476. ISBN 966-8458-67-2.
 • Белякова Г.А., Дьяков Ю.Т., Тарасов К.Л. Ботаника : учебник для студентов высших учебных заведений : [рос.] : в 4 томах т. — Издательский центр «Академия». М., 2006. — Т. 1. Водоросли и грибы. — 320 с. — ISBN 5-7695-2731-5.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.