Опанча
Опанча́ (дав.-рус. япанча, япончица, від тюрк. япинджа, пор. тур. япунча) — широкий, довгий безрукавний плащ з товстого цупкого сукна східного походження[1]. Старовинний український верхній чоловічій і жіночій одяг халатоподібного типу, що був широко розповсюджений в Україні[2]. Мала вигляд широкого плаща, характерним для цього вбрання є гола шия і груднина[3].
В Україні
Опанчі уперше згадуються в «Слові о полку Ігоревім» (орьтъмами и япончицами, и кожухы начашя мосты мостити по болотомъ и грязивымъ мѣстомъ).
Шилася опанча зазвичай з одного або двох перегнутих по плечах довгих полотнищ домашнього сукна, чорного або сірого кольору. Опанча підперезувалася поясом і одягалася поверх інших видів вбрання, особливо в негоду чи в дорогу[4].
Традиційно виділяють два види опанчі; перший — дорожня з ведмежої вовни або грубого сукна, або святкова з дорогої матерії, підбита хутром для пишноти. Другий вид опанчі надягали, коли виїжджали верхи і красувалися перед народом. Вона робилася без рукавів і без дір для рукавів. Накидалася на плечі і застібалася на шиї ґудзиком або зав'язкою.
Накидаючи її на плечі, козак не тільки захищав себе від негоди, але й оберігав зброю і спорядження від вогкості. Також у поході під час привалу опанча служила козаку підстилкою і ковдрою, а накинута на встромлені у землю гілки, відігравала роль завіси або намету.
Інше
- У XVIII столітті в армії Російської імперії опанча — верхній одяг солдатів і офіцерів (надалі замінена шинеллю).
- Цікавим фактом є те що народним одягом шведів є «опанчі» — довгий теплий плащ. Цей плащ є дуже схожим на опанчу[5].
Примітки
- Одяг «малоросійських» козаків: склад, походження, покрій, матеріали, функціональність, забезпечення. Друга половина XVII — перша третина XVIII ст. (ст. 221)
- Опанча - Українські традиції. traditions.in.ua. Процитовано 19 вересня 2016.
- Опанча - Публічний електронний словник української мови. ukrlit.org. Процитовано 19 вересня 2016.
- ОПАНЧА. Процитовано 19 вересня 2016.
- Що таке опанча |. y.zao.com.ua. Архів оригіналу за 11 вересня 2016. Процитовано 19 вересня 2016.
Посилання
- Опанча // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Буенос-Айрес, 1962. — Т. 5, кн. X : Літери Ол — Пер. — С. 1218. — 1000 екз.
- Реконструкція Сергія Павлюка та Миколи Пострелка. Козаки Печерської сотні Опанаса Предримирського під час Визвольної війни 1648–1657 років
- Козак надвірної корогви Київського воєводства 1630-1640 роки. Реконструкція. Kozak Media