Оріфія (амазонка)

Оріфія (дав.-гр. Ὠρείθυια ) — персонаж давньогрецької і римської міфології, амазонка, дочка цариці амазонок Марпесіі[1] .

Зображення Оріфії зі збірки гравюр " Promptuarii Iconum Insigniorum ", виданого Гійомом Руйє
Амазонки

Після смерті своєї матері Оріфія стала новою царицею амазонок . Вона керувала спільно з Антіопою, яка, за деякими версіями[2][3], була її сестрою. Її шанували за вічну цноту, а її військові навички вважалися видатними і принесли багато слави царству амазонок[4][5] .

Згідно з «Епітомами творів Помпея Трога» Історія Філіпа "" Марка Юніана Юстина[4], Оріфія була однією з ключових персонажів у міфі про дев'ятий подвиг Геракла, в якому він мав дістати пояс цариці амазонок. Помпей Трог виклав цю історію так: Еврістей, цар Мікен, вважав майже неможливим добути царський пояс Оріфії в бою (відповідно до більшості інших версій[6][7][8] пояс належав Іпполіті), тому він наказав це зробити Гераклу, який мав зобов'язання перед ним, у якості його дев'ятого подвигу. Геракл спорядив дев'ять військових кораблів і зайняв берега амазонок за відсутності Оріфії. Через безлад і недбалість амазонок їх ряди значно порідшали. Тоді Гераклові легко вдалося захопити в полон Меланіппу й Іпполіту, сестер Антіопи. Геракл повернув Меланіппу після того, як отримав пояс цариці, однак Іпполіту забрав Тесей, цар Афін, як свою частину здобичі. Потім Оріфія очолила амазонок в аттичній війні, покликаній звільнити Іпполіту та помститися за поразку Антіопи. Вона звернулася за допомогою до скіфського царя Сагілла, і той послав їй на допомогу свого сина Панасагора з загоном вершників. Однак між союзниками виникли деякі суперечності, і скіфи полишили поле бою. Зрештою, амазонки зазнали поразки, але зуміли втекти до табору своїх союзників і під їх захистом благополучно повернулися додому[9] .

Існує й інша версія того, що сталося після вторгнення Геракла: деякі фракійські та скіфські раби утримувалися в Афінах для особистої охорони афінського царя, і Оріфія скористалася цією можливістю, щоб помститися за поразку своєї сестри. Вона скликала скіфських союзників разом із фракійськими і послала дві групи послів для переговорів. Завданням однієї з груп було налагодження зв'язку з лідерами рабів, щоб отримати їх допомогу в обмін на свободу, а іншої — забезпечення гарантії того, що Лаконія не допомагатиме Афінам. Потім Оріфія з тріумфом провела свою армію через Кіммерійський Босфор, Дунай і район Фракії . Оріфія взяла в облогу Афіни, проте в битві Антіопа була вбита. Оріфія збудувала гробницю для Антіопи після укладення договору з афінянами. У боях Оріфія отримала серйозні поранення і, зрештою, померла від них. Дорогою додому її поховала її армія. Наступницею Оріфії стала Пентесілея .

Один із розділів твору " Про знаменитих жінок " Джованні Боккаччо[10] був присвячений Оріфії й Антіопі.

Примітки

  1. Queens of the Amazons
  2. Павел Орозий, Historiae adversus paganos, I. 15
  3. Antiope the sister of Orithya
  4. Justin's Epitome of Trogus Pompeius' History of the World, Book 2, part IV
  5. The Scythian Amazons page 26
  6. Bibliotheca 2. 5. 9
  7. Hyginus, Fabulae, 30
  8. Amazons and the girdle of Queen Hippolyte
  9. Justin, Cornelius Nepos, and Eutropius: Literally Translated by John Selby Watson (1853), p. 21
  10. Джованни Боккаччо’s Famous Women translated by Virginia Brown (2001), p. 41-42; Cambridge and London, Harvard University Press; ISBN 0-674-01130-9;

Джерела

  • Orosius Historiae adversus paganos I.15.7-9
  • Justinus Epitoma Historiarum philippicarum Pompei Trogi II.4.17-30

Література

  • Watson, John Selby Justin, Cornelius Nepos, and Eutropius: Literally Translated, pp 21-22, 547; Published 1853 HG Bohn, original in the New York Public Library
  • Williams, Henry Smith The Historians 'History of the World: A Comprehensive Narrative of the Rise, v.2, p. 440—441; Published 1904 The Outlook Company, New York Public Library
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.