Острозький Клірик
Остро́зький Клірик (рр. н. і см. невід.) — нерозгаданий псевдонім українського письменника-полеміста др. пол. XVI ст. — поч. XVII ст. У своїх писаннях вказував на те, що був кліриком, і що твори написано в Острозі, тому сучасники називали його Кліриком Острозьким. Існують гіпотези, що ототожнюють його з М. Смотрицьким, Й. Борецьким, Г. Дорофейовичем. На думку І. Мицька, К. О. — острозький протопоп Ігнатій Наливайко[1].
Закінчив Острозьку школу. О. К. входив до літературного гуртка викладачів школи, серед яких були Г. Смотрицький, Д. Наливайко, В. Суражський та ін. Автор відповідей на послання уніятського церковного діяча й полеміста І. Потія («Отпис на лист…», 1598; «На другій лист велебного отца Ипатіа…», 1599) та історії Флорентійського собору, в яких виявив високу теологічну і світську освіченість, зокрема, цитував Петрарку[2].
У власне полемічній частині «Відписів» розглядаються як суто богословські, так і актуальні суспільно-політичні проблеми. Автор заперечує тезу про «першість» Папи Римського серед християнських ієрархів, доводить не канонічність церковної унії 1596 р., яка, на переконання полеміста, веде до внутрішніх конфліктів та неладу в державі, спричинює не згоду й об'єднання, а міжконфесійні конфлікти в тогочасній Речі Посполитій. Одним з перших в українській полемічній літературі використав образ матері — православної церкви, яка плаче за своїми синами-відступниками. Мова полеміста близька до народно-розмовної[2].
Імовірно, що О. К. був також перекладачем «Апокрисиса» руською (українською) мовою.
Філософський світогляд Клірика належить до християнського неоплатонізму, виходячи з якого він обстоює абсолютну невизначеність Бога, його трансцендентність і водночас іманентність щодо світу, розділяє людину на «внутрішню» й «зовнішню», підносить її духовний розум і стверджує, що пізнання істини можливе тільки через самопізнання й містичне осяяння. Звідси — заперечення К. О. «зовнішньої» (античної і схоластичної) вченості, негативне ставлення до світських знань. Водночас самопізнання і містичні пошуки у собі Бога виводять Клірика Острозького. не на утвердження аскетичного чернечого способу життя, а на ренесансно-гуманістичну ідею потрібності самореалізації людини в земному світі шляхом розвитку закладеного в ній Богом таланту.
Цю ідею згодом розвинув Г. Сковорода у вченні про «сродну працю». Свої здібності людина, на думку К. О., має використати для спільного блага, для боротьби за національні та релігійні права, культурний розквіт свого народу[1].
Примітки
- Клірик Острозький. Філософська думка в Україні. Біобібліографічний словник.. litopys.org.ua. Процитовано 2 квітня 2017.
- КЛІРИК ОСТРОЗЬКИЙ - Довідник з української літератури. www.ukrlit.vn.ua (uk-UA). Процитовано 2 квітня 2017.
Джерела та література
- В. Є. Зема. Клірик Острозький // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2007. — Т. 4 : Ка — Ком. — С. 353. — 528 с. : іл. — ISBN 978-966-00-0692-8.
- Гайдай Л. Історія України в особах, термінах, назвах і поняттях.- Луцьк: Вежа, 2000.
- Довідник з історії України. За ред. І.Підкови та Р.Шуста.- К.: Генеза, 1993.
- Острозький Клірик // Філософський енциклопедичний словник / В. І. Шинкарук (гол. редкол.) та ін. — Київ : Інститут філософії імені Григорія Сковороди НАН України : Абрис, 2002. — С. 459. — 742 с. — 1000 екз. — ББК 87я2. — ISBN 966-531-128-X.
- Рад. енциклопедія історії України.- К., 1971.- т.3.
- Nika, Oksana & Hrytsyna, Svitlana. Frequency Dictionary of 16th Century Cyrillic Written Monument. Jazykovedný časopis, 2019, roč. 70, č. 2. P. 276-288. DOI 10.2478/jazcas-2019-0058 https://korpus.sk/~slovko/2019/Jazykovedny-casopis-2019-no2-SLOVKO.pdf/
- Діалогізм в історичних вимірах староукраїнського часу: W(т)писъ Клирика Wстро(з)ского [Текст] / Київ. нац. ун-т ім. Тараса Шевченка, Ін-т філології ; вид. підгот. Оксана Ніка. Київ : Освіта України, 2016. XLIV, [II], 63 л., 66 с. ISBN 978-617-7241-78-1
Посилання
- Клірик Острозький // Українська Релігієзнавча Енциклопедія
- Твори Острозького клірика на Ізборнику Переклади на сучасну мову
- Тимошенко Л.В. Полемічний твір Клірика Острозького «Исторіа о листрикійскомъ синоде»: історіографічні традиції і «флорентійсько-берестейські» контексти відповіді православних на виклики часу // Острозька давнина. Науковий збірник / Ред. кол. Ігор Пасічник (гол. ред.), Ігор Тесленко (відпов. ред.) та ін. — Вип. 2. — Острог: Видавництво Національного університету «Острозька академія», 2013. — С. 73 — 91.