Національний університет «Острозька академія»

Націона́льний університе́т «Остро́зька акаде́мія» — національний університет, який розташований в м. Острог, Рівненська область. З 2009 до 2014 року мав статус автономного дослідницького університету[3][4]. Діє в приміщеннях колишнього монастиря капуцинів (1775—1832 рр.) та жіночого училища ім. графа Дмитра Блудова (1865—1922 рр.)[5], а також в щойнозбудованому новому корпусі[6].

Національний університет «Острозька академія»

НаУОА
Центральний корпус НаУОА
 Україна, Острог
Тип Національний, класичний
Країна  Україна
Розташування ОстрогОстрог
Гасло Традиція, що творить майбутнє
Засновано 1576, відновлено у 1994
Акредитація IV  рівня
Ректор Пасічник Ігор Демидович[1][2]
Адреса 35800, Рівненська область, м. Острог, вул. Семінарська, 2
Сайт oa.edu.ua
 Національний університет «Острозька академія» у Вікісховищі

Історія Острозької академії

Василь-Костянтин Острозький

Острозька слов'яно-греко-латинська школа (академія) — найстаріша українська науково-освітня установа[7]. Заснована у 1576 році князем Костянтином-Василем Острозьким у своєму родовому місті Острозі. Велику суму коштів на розбудову академії надала його племінниця — княжна Гальшка Острозька (6000 коп.). 7 лютого 1577 р. — перша згадка про школу в передмові до книги Пйотра Скарги «Про єдність костелу Божого».[7] В основу діяльності Острозької академії було покладено традиційне для середньовічної Європи вивчення семи вільних наук (граматики, риторики, діалектики, арифметики, геометрії, музики, астрономії), а також вищих наук: філософії, богослів'я, медицини. Студенти Острозької академії опановували п'ять мов: слов'янську, польську, давньоєврейську, грецьку, латинську. Першим ректором школи був письменник Г. Смотрицький, викладачами — видатні тогочасні українські та зарубіжні педагоги-вчені, такі як Дем'ян Наливайко, Христофор Філалет, Василь Суразький, Іван Лятос, Кирило Лукаріс, Клірик Острозький та педагоги із Краківського та Падуанського університетів. О. Ш. мала великий вплив на розвиток педагогічної думки та організацію шкільництва в Україні: за її зразком діяли пізніші братські школи у Львові, Луцьку, Володимирі (нині Володимир-Волинський). Вихованцями школи були: відомий учений і письменник Мелетій Смотрицький, гетьман Петро Сагайдачний, архімандрит Києво-Печерської лаври Єлисей Плетенецький та ін. видатні церковні і культурні діячі. Із заснуванням у 1624 р. в Острозі єзуїтської колегії Острозька школа занепала і в 1636 (або 1640[8]) р. припинила своє існування.[7] Будівля Академії не збереглась, нині на її місці (також друкарні Івана Федоровича) є парк.[9]

Сьогодення Острозької академії

Бібліотека Академії. 2008 р.
Пам'ятник Острозькій академії
«Апостол» поч. 17 ст. Переписаний з «Апостола» Івана Федоровича 1574 року. Музей Острозької академії. 2007 рік.

За наказом президента України від 12 квітня 1994 року розпочалося відродження Острозької академії, а за наказом від 30 жовтня 2000 року університету «Острозька академія» було надано статус національного. Університет має взірцеву репутацію як в Україні, так і за її межами — діяльність Острозької академії в 1999 році було відзначено XXVII Міжнародним призом «За якість», що вручався в Парижі. 22 червня 2007 року на базі Острозької академії за участю Президента України було відкрито віртуальну наукову бібліотеку.

У 2009 році Кабінет Міністрів України надав Острозькій академії статус самоврядного дослідницького ВНЗ. Указом Президента України від 19 серпня 2009 року ректорові Національного університету «Острозька академія» професору Ігорю Пасічнику присвоєно звання Героя України за визначні особисті заслуги перед Україною у збереженні та примноженні національної освітянської спадщини.

21 жовтня 2010 року Острозька академія була прийнята асоційованим членом Європейської асоціації університетів, а 7 грудня 2014 року НаУОА став співзасновником Східноєвропейської мережі університетів.

Університет постійно відвідують видатні діячі сучасності, зокрема візити до Острозької академії здійснили Президенти України Леонід Кравчук, Леонід Кучма, Віктор Ющенко, Петро Порошенко та Володимир Зеленський, Прем'єр-Міністр України Арсеній Яценюк, посол Польщі в Україні Яцек Ключковський, посол Канади в Україні Роман Ващук, письменники та поети Сергій Жадан, Любко Дереш, брати Капранови, Андрій Любка, літературне угруповання Бу-Ба-Бу.

17 чернвя 2011 року у рамках Року української пісні, що проголошено в Національному університеті «Острозька академія», та щорічного культурно-спортивного свята «Рекреація» спудеї університету встановили рекорд на найбільше письмове вшанування історії української пісні, який ввійшов до «Книги рекордів України».

1 жовтня 2013 року Острозька академія вже вдруге потрапила до Книги рекордів України. У рамках святкування Дня університету студенти, викладачі та гості свята організували «Поетичний марафон на основі творчості Тараса Шевченка» — 2 100 учасників акції одночасно читали вірші великого Кобзаря.

20 лютого по 10 березня 2014 року у Національному університеті «Острозька академія» тривала безпрецедентна акція світової значущості — безперервне читання поезії генія українського народу. Спочатку цей унікальний захід приурочували до 200-річчя з Дня народження Тараса Григоровича Шевченка. Однак напередодні марафону студенти університету одноголосно вирішили присвятити акцію жертвам протистоянь в Україні.

20 квітня 2014 року підрозділи університету за участі кандидата у президенти Петра Порошенка посадили Алею мудрості. Відтепер на території академії ростимуть 200 нових дерев.

Острозька академія — єдиний український виш, який двічі потрапив у Книгу рекордів Гіннеса і здобуття номінації «Найдовший марафон читання».

1 листопада 2016 року Острозька академія у Книзі рекордів України вже вп'яте.

27 жовтня 2016 року Президент України Петро Порошенко відкрив першу чергу новозбудованого корпусу Острозької академії у центрі Острога та тріумфальну арку, споруджену на честь Острозької Біблії, а також взяв участь в урочистостях, присвячених 440-річчю Острозької академії.

25 листопада 2016 року відвідала Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич. Вона взяла участь у підсумкових урочистостях, присвячених 440-річчю з часу заснування вишу.

В 2019 році за підтримки УКФ відбулося святкування 25 річчя відродження Острозької академії, а також відкриття нового корпусу.

11 листопада 2021 року на відкритті міжнародного форуму приуроченому 455-річчю Острозької академії з вітальним словом виступив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет

Новий корпус Острозької академії
Хол нового корпусу
IT-Hub
Авдиторія в новому корпусі
Авдиторія в новому корпусі
Арт-кластер


Острозька академія в медіа

Діяльність студентів та працівників Острозької академії активно висвітлюється в засобах масової інформації.[10] Щомісячно новини Острозької академії друкують найбільші видання України та Рівненщини. Окрім того, починаючи з 2010 року регулярно виходять в світ телепрограми з циклу «Віват, академія!».[11]


Факультети

Гуманітарний факультет

Спеціальності:

 • культурологія[12]
 • українська мова і література[13]
 • філософія (релігієзнавство)[14]
 • богослів'я (магістеріум)
 • журналістика[15]

Факультет романо-германських мов

 • англійська філологія[16]

Навчально-науковий інститут права ім. Іоанникія Малиновського

Спеціальності:

Економічний факультет

Спеціальності:

 • фінанси, банківська справа і страхування[18]
 • економічна кібернетика[19]
 • облік і оподаткування[20]
 • комп'ютерні науки

Факультет політико-інформаційного менеджменту

Спеціальності:

 • інформаційна, бібліотечна та архівна справа[21]
 • політологія[22]
 • психологія[23]
 • національна безпека
 • громадське здоров'я
 • початкова освіта

Навчально-науковий інститут міжнародних відносин та національної безпеки

Спеціальності:

 • Міжнародні відносини[24]
 • Міжнародні регіональні студії[25]
 • Історія та археологія[26]
 • Національна безпека (за окремими сферами забезпечення і видами діяльності) [27]
 • Політологія[28]
 • Інформаційна, бібліотечна та архівна справа[29]

Інститути

У музеї Академії

Напрями діяльності Інституту

 • заочна та дистанційна підготовка фахівців
 • підготовка абітурієнтів до вступу у ВНЗ[30]

НДЦ "Інститут досліджень української діаспори імені професора Любомира Винара"

Інститут досліджень української діаспори (Institute for the Ukrainian Diaspora Studies) (далі – Інститут)[31] діє як структурний підрозділ Національного університету «Острозька академія» з січня 2002 року. Ідея належала відомому українському вченому зі США проф. Любомиру Роману Винару, яку зі щирим розумінням підтримав ректор Академії проф. Ігор Демидович Пасічник. У 2017 р. Інститут було перейменовано на Науково-дослідний центр «Інститут досліджень української діаспори імені професора Любомира Винара» (НДЦ ІДУД).

Метою діяльності Інституту є вивчення життя, діяльності, творчого й наукового доробку українців, які проживають поза межами рідного краю, а також розширення й поглиблення наукових та культурних зв’язків із українською громадськістю поза межами України.

Напрями діяльності Інституту:

 • опрацювання наукових проблем, пов’язаних із вивченням різних аспектів життя закордонного українства;
 • видання наукових збірників, монографічних та довідникових видань з діаспоріани, перевидання праць видатних українських вчених закордоння;
 • розробка навчальних програм і університетських лекційних курсів, пов’язаних з різними аспектами життя та діяльності світового українства;
 • опрацювання навчальних посібників для середньої та вищої школи;
 • організація та проведення наукових конференцій і семінарів;
 • сприяння у запрошенні вчених з діаспори для викладання в Національному університеті «Острозька академія»;
 • співпраця з українськими науковими установами та університетами у вивченні проблем, пов’язаних із життям та діяльністю закордонного українства;
 • формування наукової бібліотеки й архіву.

Відповідно до рішення вченої ради від 24 лютого 2006 р. 12 жовтня того ж року в НаУОА відкрито першу в Україні кафедру історії української діаспори.

Інститут практичної психології та психотерапії

Інститут практичної психології та психотерапії є структурним підрозділом Національного університету «Острозька академія».   Розпочав свою діяльність у 2015 році. Створений з метою підготовки психологів, як практиків що вміють здійснювати допомогу у вирішенні психологічних проблем. Особлива увага приділяється навчанню і підвищенню кваліфікації спеціалістів, які проводять психосоціальну реабілітацію осіб, які пережили кризову ситуацію.

 • Інститут права та правосуддя ім. І. Малиновського[32]
 • Інститут соціальних досліджень[33]

Відділ міжнародного співробітництва

До основних завдань Відділу міжнародного співробітництва Національного університету «Острозька академія»[34] належать:

 • забезпечення структурних підрозділів Університету інформаційними матеріалами стосовно умов участі у міжнародних проєктах, програмах тощо;
 • встановлення та підтримання зв'язків з іноземними освітніми та науковими установами, видатними політичними і науковими діячами, відомими вченими, професорами, лекторами та іншими іноземцями, що можуть зробити свій внесок у розвиток Університету;
 • організація та супровід процесу укладання угод з міжнародного співробітництва;
 • організація академічних стажувань між викладачами, аспірантами, студентами у ВНЗ — партнерах Національного університету «Острозька академія», залучення вчених університету до міжнародних наукових заходів, які проводять іноземні партнери.
 • заохочення викладачів та співробітників до підготовки до наукових та освітній проєктів. Залучення професорсько-викладацького складу до діючих проєктів з метою кращого впровадження їх практичних результатів у повсякденну діяльність Університету;
 • пошук та розширення можливих міжнародних контактів, необхідних для наукової, науково-практичної та навчально-методичної роботи Університету;
 • надання інформації за межі України про можливості навчання та роботи в Університеті;
 • візова підтримка делегацій університету;
 • координація співробітництвами з міжнародними фондами та організаціями у напрямку науково-дослідницьких грантів, що мають за ціль фінансування навчальних програм та розвиток наукової бази Університету;
 • поширення інформації про обмінні програми та проведення консультаційної роботи;
 • сприяння академічній мобільності студентів НаУ «ОА» та надання їм можливості підвищення кваліфікації в обраній ними галузі закордоном.
 • залучення іноземних спеціалістів та студентів до навчального процесу;
 • створення бібліотеки інформативних матеріалів про обмінні програми;
 • підтримання баз даних програм обміну;
 • консультування іноземних викладачів та студентів з питань академічного життя та умов проживання в Україні та сприяння в проведенні реєстраційно-візової роботи;
 • ведення міжнародної кореспонденції.

Згідно з концепцією розвитку Університету, що має у своїй основі відродження та збереження традицій вищої освіти в Україні, а також орієнтацію на європейські та світові навчальні стандарти та цінності, партнерство з іноземними вищими навчальними, науковими та культурними установами, Національний університет «Острозька академія» представляє Україну у обмінних програмах CORE/ECO та CORE/HEALTH, які координує організація «Канада-Світ-Молодь».[35]

Студентські проєкти

 • Блоги першокурсників[36]
 • Сайт для абітурієнтів[37]
 • Клуб «Поліс»
 • СНТ «Академік»
 • Газета «Острозька академія»
 • Студентське радіо
 • Клуб «Економіст»
 • Науковий блог
 • Фотоклуб
 • English-speaking theatre
 • Discussion Group
 • Наукове товариство студентів та аспірантів імені Олександра Оглоблина
 • ГО «Братство спудеїв»
 • Журналістська лабораторія «J.Lab»
 • Юридична клініка «Pro Bono»
 • Культурно-мистецький центр
 • Острозький клуб вільного інтелектуального спілкування молоді
 • АСП (Асоціація Спудеїв Політологів)

Блоги першокурсників

Студентські блоги — хороша традиція європейських та американських університетів, що дає змогу абітурієнтам краще пізнати університет, студентське життя, особливості навчання та дозвілля. Острозька академія стала першим вишем в Україні, що перейняв цю практику. Спудеї-першокурсники описують в онлайн-щоденниках початок свого студенства, емоції та враження від навчання та спілкування з одногрупниками, події, що відбувалися в ОА, гуртожитські будні тощо. Участь у проєкті волонтерська. Кожен блогер має свій акаунт на сайті та особисто публікує матеріали.[36]

Клуб «Поліс»

Школа політичної аналітики «Поліс» — це студентсько-викладацька організація, що діє при факультеті політико-інформаційного менеджменту. Школа була заснована з ініціативи Рибака Андрія Ігоровича в 2006 році. Метою діяльності Школи є здобуття студентами практичних навичок дослідження та аналізу суспільно-політичних процесів в Україні.

Товариство «Академік»

Студентське наукове товариство «Академік» було створене у 1997 році в межах студентської громадської організації «Братство спудеїв». До складу СНТ «Академік» входять студентські товариства усіх факультетів університету. Підсумком наукової роботи студентів є щорічні науково-звітні конференції, де презентуються розробки на актуальні теми, пов'язані з історією, економікою, юриспруденцією, політологією, філософією, порушуються проблемні питання у галузі української та іноземної філології.

Газета «Острозька академія»

Студентська газета «Острозька Академія» була створена з ініціативи ректорату університету та Братства спудеїв у 1997 році, а з травня 2000 року стала щомісячним виданням. Обдаровані студенти, які хочуть випробувати свої сили в журналістиці мають нагоду приєднатись до роботи газети.

Студентське радіо

Студентське радіо «ОстРадіо» задумане ініціативною групою студентів при підтримці PR-відділу, спрямоване на запуск та розвиток нового типу ЗМК студентства Острозької академії та максимального використання потенціалу Інтернету. Радіо введене в дію за підтримки адміністрації університету у 2009 році. Проєкт орієнтований на молодих, активних та зацікавлених в інтелектуальному розвитку людей, адже під час свого ефіру студентське радіо пропонує увазі слухачів безліч розважальних та науково-пізнавальних програм.

Клуб «Економіст»

Наукове товариство студентів економічного факультету «Економіст» діє в рамках організації науково-дослідної роботи студентів Острозької академії і є структурним підрозділом наукового товариства «Академік». НТ «Економіст» було створено у 2002 році і є добровільною неприбутковою організацією, яка ставить за мету забезпечення професійного зростання студентів-економістів, розвиток їх здібностей та талантів. Клуб припинив своє існування у 2019 році.

Науковий блог

Науковий блог — це інтернет проєкт наукового спрямування.  За допомогою цього ресурсу викладачі та студенти  мають можливість публікувати свої наукові дослідження. Проєкт має на меті підтримання потужного науково-дослідницького осередку, сприяння науковій діяльності студентів, акумуляція різних поглядів щодо конкретних проблем науки.

Фотоклуб

Фотогурток створений з метою об'єднання любителів фотографії, популяризації фотомистецтва серед студентів та викладачів Національного університету «Острозька академія». На засіданнях фотоклубу учасники обговорюють фотороботи, їх роботи рекомендуються до виставок, плануються проведення власних виставок. Учасники клубу беруть участь в різних фотоконкурсах в Україні та за її межами.

English-speaking theatre

English-speaking theatre — це драматичний гурток, що функціонує на базі факультету романо-германських мов. Гурток займається постановкою класичних та сучасних англомовних творів. В діяльності гуртка задіяні як студенти, так і викладачі факультету, які, за допомогою засобів мистецтва та мови, вдосконалюють філологічні та креативні навички студентів.

Discussion Group

Discussion Group (дискусійний клуб) проводить зустрічі з непересічними особистостями з питань, що цікавлять молодь та викликані сучасною соціально-економічною ситуацією (девіантна поведінка, статус української мови, формування здорової гармонійно розвиненої особистості і т. д.). Зустрічі спонукають студентів порівнювати культуру країн, мова яких вивчається, з рідною культурою, розвивають здатність ідентифікувати та використовувати різні форми спілкування з представниками інших культур.

Наукове товариство студентів та аспірантів імені Олександра Оглоблина

Наукове товариство студентів і аспірантів імені Олександра Оглоблина (скорочена назва - НТО) було створене у 2000 році на гуманітарному факультеті. Нині функціонує на факультеті міжнародних відносин. Діяльність Товариства базується на проведенні регулярних секційних засідань, організації студентсько-аспірантських наукових конференцій, виданні збірників студентських наукових праць[38]. Крім того, Товариство організовує всеукраїнські наукові конкурси серед учнівської та студентської молоді; науково-методичні заходи для педагогічних працівників закладів загальної середньої та позашкільної освіти України. Товариство популяризує наукову діяльність у студентських колах та сприяє залученню студентів до науково-дослідницької роботи, участі їх у різноманітних заходах на базі НаУОА та за її межами. Дослідження секцій стосуються історії України, історіографії та джерелознавства, історії закордонного українства, історії порцеляни, історії мистецтва, дослідження Острогіани та Волиніани, країнознавства та міжнародного туризму, міжнародних відносин.

ГО «Братство спудеїв»

Громадська організація «Братство спудеїв» (БС) — вища форма студентського самоврядування НаУ «ОА», метою якого є реалізація та захист прав і свобод його членів, формування їх активної життєвої позиції та творчої ініціативи. В межах БС функціонують такі структурні елементи: культурно-мистецький підрозділ, підрозділ «Правопорядок», житловий підрозділ, підрозділ «PR», підрозділ зовнішніх зв'язків, фінансовий підрозділ, науковий підрозділ, підрозділ спорту, підрозділ туризму, підрозділ духовно-патріотичного виховання, екологічний підрозділ та волонтерський корпус. Зокрема, додіяльності БС долучаються активні ради факультетів:

Журналістська лабораторія «J.Lab»

Лабораторія нових медіа J.Lab була створена в жовтні 2014 року з метою розвитку емпіричних досліджень у галузі нових медіа, підвищення рівня суміжних знань та навичок у студентів Національного університету «Острозька академія». Пріоритетними напрямками діяльності Лабораторії є підтримка студентських медійних проєктів, медіаосвітня діяльність та діяльність, спрямована на розвиток критичного мислення. Поряд з тим, не останнім пріоритетом діяльності лабораторії є активне сприяння розвитку громадянського суспільства засобами нових медіа. Станом на початок 2016 року лабораторія активно задіяна у виконанні таких постійних проєктів: інформаційно-аналітичний портал «Ostroh.info», документальний проєкт «Острог: в тіні історії», Проєкт інтерактивної мультимедійної енциклопедії «440 облич ОА», портал лабораторії нових медіа «jlab.com.ua».

Юридична клініка «Pro Bono»

Юридичну клініку «Pro Bono» було створено у вересні 2000 року на базі правничого факультету Національного університету «Острозька академія», за безпосередньої участі благодійного фонду «Правничі ініціативи». До середини 2005 року Юридична клініка «Pro bono» Національного університету «Острозька академія» функціювала на основі двоступеневої моделі, провівши загалом понад 200 тренінгів для учнів і надавши юридичну допомогу понад 500 малозабезпеченим громадянам. Влітку 2005 року здійснено перехід на 3-ступеневу модель, до якої належать напрямки «Практичне право», «Адвокат за перепискою» та «Робота з „живим“ клієнтом».

Культурно-мистецький центр

Культурно-мистецький центр (КМЦ) в Острозькій академії був створений 1995 року з ініціативи студентів та керівництва університету з метою зробити навчально-виховний процес насиченим мистецькими акціями та культурними заходами. Культурно-мистецький центр орієнтує студентську молодь на розвиток естетичних та мистецьких смаків, моральних якостей, творчих здібностей, самоствердження кожного як яскравої індивідуальності. КМЦ був у числі організаторів загальноуніверситетських акцій, що занесені до Книги рекордів України та Книги рекордів Гіннеса.

Творчі колективи КМЦ

 • Ансамбль скрипалів
 • Хоровий колектив
 • Колектив народного танцю «Спалах»
 • Колектив сучасного спортивного танцю «Shadows»

Острозький клуб вільного інтелектуального спілкування молоді

Острозький клуб вільного інтелектуального спілкування молоді був створений у травні 2006 року студентами-політологами Острога, Одеси та Києва за сприяння головного редактора всеукраїнської газети «День» Лариси Івшиної. Мета клубу — консолідація українського суспільства навколо позитивних об'єднуючих цінностей.

АСП (Асоціація Спудеїв Політологів)

Головною метою АСП є популяризація політичної науки та покращення політичної свідомості і культури студентів усього університету. Ініціатори об’єднання планують аналізувати суспільно-політичні процеси, розвивати політичну грамотність та проводити низку інформаційних просвітницьких заходів.

Модель ООН

Починаючи з 2018 є щорічною подією, метою якої є імітування роботи Ради Безпеки ООН. Проведення подібного заходу було ініційоване студентами факультету міжнародних відносин НаУОА з метою створення універсальної платформи для обговорення найактуальніших питань міжнародного життя, популяризації цінностей та принципів Організації Об'єднаних Націй, а також залучення молоді з усієї країни до сфери міжнародних відносин, дипломатії та політики. Постійне сприяння в організації Моделі та фахову підтримку надає професорсько-викладацький склад факультету міжнародних відносин.

Люди, пов'язані з академією

Фундатори

Викладачі

Викладачі XVI—XVII століть:

 • Никифор Парасхес Кантакузен (1537—1599) — церковний діяч, полеміст, випускник Падуанського університету, викладав в Острозькій академії.
 • Христофор Філалет (2-а пол. 16 ст. — поч. 17 ст.) — автор одного з найвидатніших творів української літератури кінця XVI ст. під назвою «Апокрисис».
 • Зизаній Лаврентій (1560-ті — після 1634) — український мовознавець, письменник, перекладач, педагог, богослов і церковний діяч.
 • Герасим Смотрицький (? — 1594) — письменник і педагог з дрібної шляхетської родини з Поділля. Був писарем у Кам'янецькому старостві, 1576-го року запрошений князем Костянтином Острозьким до Острога, де став одним з передових діячів Острозького науково-літературного гуртка; з 1580 — перший ректор Острозької школи.
 • Кирило Лукаріс (1572—1637, за іншими даними 1638) — православний церковний діяч, Патріарх Олександрійський (1602—1621) і Константинопольський (з 1621), викладач Острозької академії.
 • Дем'ян Наливайко (? — 1627) — український православний церковний діяч і письменник, член Острозького культосвітнього осередку, придворний священик князя К.Острозького, викладач Острозької школи, брат Северина Наливайка, син кушніра.
 • Іван (Ян) Лятош (близько 1539 — перед 1608) — польський медик, математик та астроном, професор Краківської академії. Доктор медицини. Викладач та декан астрономії Острозької академії.
 • Діонісій Раллі Палеолог (? — близько 1620) — церковний та культурний діяч, митрополит (1600). Брав участь у підготовці Острозької Біблії. Один із організаторів антиосманского повстання на Балканах. Грек.
 • Іван (Йов) Княгиницький (близько 1550—1621) — руський (український) церковно-освітній діяч, викладач Острозької школи, засновник Манявського скиту.
 • Василь Суразький (сер. 50-х рр. XVI ст. — між 1604—1608) — український полемічний письменник, учасник Острозького науково-літературного гуртка.
 • Андрій Римша (близько 1550 — після 1595) — білоруський поет-панегірист і перекладач, випускник Острозької академії.
 • Клірик Острозький (2-а пол. 16 ст. — поч. 17 ст.) — нерозгаданий псевдонім українського письменника-полеміста. Закінчив Острозьку школу. Входив до науково-літературного гуртка викладачів академії.

Викладачі XX—XXI століть:

 • Андрухович Юрій Ігорович (1960) — український письменник, перекладач, кандидат філологічних наук, викладає на спеціальності «Літературна творчість» у Національному університеті «Острозька академія».
 • Атаманенко Алла Євгенівна — доктор історичних наук, професор, декан факультету міжнародних відносин, директор Інституту досліджень української діаспори, співредактор журналу «Український історик» (США, Європа, Канада, Австралія, Україна), член-кореспондент Української Вільної Академії Наук в США та Канаді, автор понад 150 наукових публікацій та книг «Термінологічний словник з історії мистецтва», «Українське Історичне Товариство: сорок років діяльности (1965 — 2005)» (співавтор Л. Винар).
 • Глотов Олександр Леонідович (1953) — український літературознавець, журналіст. Член Національної спілки журналістів України (з 1992 року). Доктор філологічних наук, професор.
 • Жуковський Василь Миколайович (1952) — доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри англійської мови та літератури Національного університету «Острозька академія», настоятель студентсько-викладацького храму преп. Ф. Острозького НаУОА. Автор десятків багатьох праць із методики викладання іноземних мов, історії педагогіки України та США, проблем духовно-морального і морально-етичного виховання молоді. Під його керівництвом розроблено перший в Україні навчально-методичний комплекс з основ християнської етики.
 • Зайцев Микола Олександрович — доктор філософських наук, професор, завідувач кафедри культурології та філософії.
 • Ірванець Олександр Васильович (1961) — український письменник, викладач кафедри української мови і літератури Національного університету «Острозька академія».
 • Карповець Максим В'ячеславович (1987) — український філософ, культуролог, кандидат філософських наук, старший викладач кафедри культурології та філософії, заступник декана гуманітарного факультету НаУОА з наукової роботи.
 • Ковальський Микола Павлович (1929—2006) — український історик, джерелознавець, археограф і етнограф, д-р істор. н. (1984), проф. (1985), голова Острозького осередку Українського історичного товариства, засновник дніпропетровської школи джерелознавців. Народився в м. Острог у вчительській сім'ї, належав до відомого роду волинської інтелігенції та громадських діячів (його дядько, М. М. Ковальський, був чл. Української Центральної Ради, чоловік його тітки Л. Биковський — знаний укр. бібліограф, один із засн. Української вільної академії наук). Наукова бібліотека Національного університету «Острозька академія» отримала в дар унікальну колекцію книг Миколи Павловича Ковальського, передану його донькою Іриною Ковальською-Павелко. Це понад три тисячі унікальних за широтою тематики та ретроспекції видань. Окрім цього за роки роботи професора Ковальського в Академії було налагоджено зв'язки із українською науковою діаспорою, Микола Павлович щороку завдяки своїм зв'язкам поповнював фонди бібліотеки.
 • Ковальчук Віталій Богданович (1970), доктор юридичних наук, завідувач кафедри теорії та історії держави і права Національного університету «Острозька академія».
 • Колос Михайло (1953) — кандидат юридичних наук, доцент, суддя Конституційного Суду України, викладач Кафедри правосуддя та кримінально-правових дисциплін Інституту права імені І. Малиновського у, Національного університету «Острозька академія».
 • Кралюк Петро Михайлович — проректор з наукової роботи, доктор філософських наук, професор, член спеціалізованої ради в Інстиуті філософії ім. Г. Сковороди, член редколегії журналу слов'янських філософів «Софія» (м. Ряшів, Польща), член Національної спілки письменників України.
 • Криловець Анатолій Олександрович — кандидат філологічних наук, доцент кафедри української мови і літератури Національного університету «Острозька академія». Автор понад 45 наукових праць. Відмінник освіти України. Поет, член Національної спілки письменників України.
 • Новоселецька Світлана Володимирівна — доцент кафедри, відзначена орденом княгині Ольги[39].
 • Павлюк Ігор Зиновійович (1967) — український письменник, лауреат Народної Шевченківської премії, доктор наук із соціальної комунікації, провідний науковий співробітник Інституту літератури імені Тараса Шевченка НАН України, професор Національного університету «Острозька академія».
 • Пасічник Ігор Демидович (1946) — ректор Національного університету «Острозька академія», доктор психологічних наук, професор кафедри психолого-педагогічних дисциплін, академік Міжнародної слов'янської академії наук та АН ВШ України, заслужений працівник народної освіти України, ветеран праці, почесний професор Віденського міжнародного університету, Герой України.
 • Попелюшко Василь Олександрович (1951) — доктор юридичних наук, доцент, викладач, адвокат, директор Інституту права ім. І. Малиновського Національного університету «Острозька академія».
 • Руденко Ольга Мстиславівна — доктор наук з державного управління, професор, директор Інституту глобальних стратегій управління Національного університету «Острозька академія», член Комісії з питань вищого державного корпусу України[40].
 • Рудько Сергій Олексійович (1980) — кандидат історичних наук, доцент кафедри міжнародних відносин, завідувач кафедрою країнознавства Національного університету «Острозька академія», заступник декана факультету міжнародних відносин із навчально-виховної роботи.
 • Трофимович Володимир Васильович — завідувач кафедри історії, доктор історичних наук, професор, член двох спеціалізованих рад із захисту дисертацій, автор близько 100 наукових праць.
 • Раймо́нд (Роман) Павлович Турконяк (1949) — професор, доктор теології, завідувач кафедри богослов'я Острозької академії, лауреат Шевченківської премії, здійснив унікальний переклад Острозької Біблії сучасною українською мовою.
 • Хом'як Іван Миколайович — доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри української мови і літератури Національного університету «Острозька академія». Автор понад 100 наукових праць із проблем української лінгводидактики та культури мови.
 • Цолін Дмитро Васильович —доктор філологічних наук, знавець староєврейської, івриту й арамейської мови, доцент кафедри міжнародної мовної комунікації НаУОА.
 • Штурхецький Сергій Володимирович (1977) — кандидат наук з державного управління, доцент кафедри журналістики. Автор понад 50 наукових праць, співавтор навчальних посібників із журналістської етики, безпеки журналістів. Заступник директора Інституту глобальних стратегій управління Національного університету «Острозька академія».
 • Якубович Михайло Михайлович (1986) — кандидат історичних наук, український сходознавець, перекладач, дослідник доктринальної та філософської думки ісламського світу. Автор першого повного перекладу смислів Корану українською мовою з арабської, а також низки перекладів філософських та доктринальних праць ісламських мислителів (творів Аль-Фарабі та ібн Рушда, уривків з праць Міскавайга, Фахр ад-Діна ар-Разі, ібн Хальдуна, Абдессаляма Йассіна та ін.). Дослідник релігійно-філософської спадщини Кримського ханства. Опублікував (у тому числі й у співавторстві) декілька монографій та понад 100 наукових розвідок в Україні та закордоном. Учасник багатьох міжнародних наукових конференцій та дослідницьких проєктів у США, Польщі, Німеччині, Бельгії, Італії, Саудівській Аравії, Ірані, Туреччині, Росії, Білорусі та ін.

Випускники

Див. також: Категорія: Випускники Острозької академії

Випускники XVI—XVII століть:

 • Йов Борецький (1560—1631) — український церковний, освітній і політичний діяч, митрополит Київський, Галицький і всієї Русі. Випускник Острозької академії. Викладач і ректор Львівської братської школи, один із засновників і перший ректор Київської братської школи.
 • Гаврило Дорофейович (близько 1570 — після 1624) — давньоукраїнський вчений, учитель і перекладач, випускник Острозької академії.
 • Мелетій Смотрицький (1577—1633) — український мовознавець, праці якого вплинули на розвиток східнослов'янських мов; письменник, церковний і освітній діяч, випускник Острозької академії. Смотрицький є автором унікальної «Граматики слов'янської» (1619), що систематизувала церковнослов'янську мову.
 • Петро Конашевич Сагайдачний (1582—1622) — український полководець та політичний діяч, гетьман Війська Запорозького, випускник Острозької академії.

Випускники XX—XXI століть:

 • Баковецька (Рачковська) Ірина (нар. 1985) — українська поетеса, журналістка, композитор, виконавець пісень і громадська діячка.
 • Булгак Павло (нар. 1983) — радник Міністра молоді і спорту України, громадський діяч, політолог і журналіст.
 • Данилюк Ольга (нар. 1991) — головний редактор «Рівненської газети».
 • Калинчук Анна (нар.1993) — в. о. директора департаменту з питань люстрації Міністерства юстиції України (2016).
 • Ковальчук Ярослав — старший аналітик із питань внутрішньої політики Міжнародного центру перспективних досліджень. Співпрацював із низкою видань в Україні та закордоном, зокрема з газетою «День» (Україна), «Свобода» (США) і «Новий Шлях» (Канада). Публікує матеріали на «Українській Правді».
 • Рибачок Сергій (нар. 1977) — український політик, заступник голови Рівненської обласної організації ВО «Свобода», з 2 березня до 18 листопада 2014 — голова Рівненської ОДА.
 • Романюк Роман — поет, журналіст «Української правди».
 • Штурхецький Сергій (нар.1977) — журналіст, науковець, громадський діяч, депутат Рівненської обласної ради (2010—2015).
 • Поліщук Володимир Анатолійович — відомий адвокат, голова Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області з 10.09.2016 року. Випускник 2004 року, правничий факультет, група П-62.

Див. також

Примітки

 1. Ректорат Острозької академії на офіційному сайті. Архів оригіналу за 24 травня 2011. Процитовано 19 травня 2011.
 2. В Острозькій академії з'явився ректор. Знову — Пасічник // Радіо «Свобода». — 2011. — 31 груд.
 3. Кабінет Міністрів України; Постанова від 29.07.2009 № 799. Архів оригіналу за 20.06.2013. Процитовано 11 серпня 2017.
 4. Статут університету, затверджений наказом МОН від 22 вересня 2017 року № 1302
 5. Експозиція історії приміщень сучасної Острозької академії
 6. Новий навчальний корпус урочисто відкрито!. Національний університет «Острозька академія» (укр.). Процитовано 30 березня 2020.
 7. Історія Острозької академії на оф. сайті
 8. Ісаєвич Я. Острозька академія… — С. 685.
 9. Хлыстун Ю. «Замок в Остроге строил потомок Владимира Великого и Ярослава Мудрого» // Факты. — 2016. — № 160 (4619) (21 сент.). — С. 10. (рос.)
 10. Острозька академія в медіа
 11. «Віват академія»
 12. Культурологія. Сайт абітурієнтів Острозької академії (укр.). 5 червня 2016. Процитовано 18 жовтня 2016.
 13. Українська мова, літературна творчість. Сайт абітурієнтів Острозької академії (укр.). 5 червня 2016. Процитовано 18 жовтня 2016.
 14. Філософія. Сайт абітурієнтів Острозької академії (укр.). 5 червня 2016. Процитовано 18 жовтня 2016.
 15. Журналістика. Сайт абітурієнтів Острозької академії (укр.). 5 червня 2016. Процитовано 18 жовтня 2016.
 16. Англійська філологія. Сайт абітурієнтів Острозької академії (укр.). 5 червня 2016. Процитовано 18 жовтня 2016.
 17. Правознавство. Сайт абітурієнтів Острозької академії (укр.). 5 червня 2016. Процитовано 18 жовтня 2016.
 18. Фінанси, банківська справа та страхування. Сайт абітурієнтів Острозької академії (укр.). 5 червня 2016. Процитовано 18 жовтня 2016.
 19. Економічна кібернетика. Сайт абітурієнтів Острозької академії (укр.). 5 червня 2016. Процитовано 18 жовтня 2016.
 20. Облік і оподаткування. Сайт абітурієнтів Острозької академії (укр.). 5 червня 2016. Процитовано 18 жовтня 2016.
 21. Інформаційна, бібліотечна та архівна справа. Сайт абітурієнтів Острозької академії (укр.). 5 червня 2016. Процитовано 18 жовтня 2016.
 22. Політологія. Сайт абітурієнтів Острозької академії (укр.). 5 червня 2016. Процитовано 18 жовтня 2016.
 23. Психологія. Сайт абітурієнтів Острозької академії (укр.). 5 червня 2016. Процитовано 18 жовтня 2016.
 24. Міжнародні відносини. Сайт абітурієнтів Острозької академії (укр.). 5 червня 2016. Процитовано 18 жовтня 2016.
 25. Міжнародні регіональні студії. Сайт абітурієнтів Острозької академії (укр.). 5 червня 2016. Процитовано 18 жовтня 2016.
 26. Історія та архіологія. Сайт абітурієнтів Острозької академії (укр.). 5 червня 2016. Процитовано 18 жовтня 2016.
 27. Національна безпека | Абітурієнт НаУОА. vstup.oa.edu.ua. Процитовано 27 січня 2022.
 28. Політологія | Абітурієнт НаУОА. vstup.oa.edu.ua. Процитовано 27 січня 2022.
 29. Інформаційна, бібліотечна та архівна справа | Абітурієнт НаУОА. vstup.oa.edu.ua. Процитовано 27 січня 2022.
 30. Інститут довузівського, заочного та дистанційного навчання на оф. сайті
 31. Інститут досліджень української діаспори імені професора Любомира Винара (укр.). Процитовано 1 червня 2020.
 32. Інститут права ім. І. Малиновського на оф. сайті
 33. Інститут соціальних досліджень на оф. сайті
 34. Офіційний сайт. Відділ міжнародного співробітництва
 35. «Канада-Світ-Молодь». Архів оригіналу за 23 січня 2012. Процитовано 19 травня 2011.
 36. Блоги першокурсників. Сайт абітурієнтів Острозької академії (укр.). 5 червня 2016. Процитовано 18 жовтня 2016.
 37. Homepage Main. Сайт абітурієнтів Острозької академії (укр.). Процитовано 18 жовтня 2016.
 38. Наукове товариство студентів та аспірантів імені Олександра Оглоблина | Національний університет «Острозька академія». www.oa.edu.ua. Процитовано 1 червня 2020.
 39. Указ президента України № 731/2019
 40. Розпорядження КМ №490-р от 13.07.2016, Про утворення Комісії з питань вищого корпусу державної служби та затвердження її персонального складу. search.ligazakon.ua. Процитовано 2 грудня 2016.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.