Оферта
Офе́рта (від лат. offero — пропоную) — пропозиція певній стороні укласти договір з урахуванням викладених умов. Може мати письмову або усну форму. Оферта вважається прийнятою після її акцепту.
Прийняття (акцепт) оферти є юридично значущею дією, наслідком якої є виникнення між сторонами договору[1].
Розрізняють два види оферти: тверду і вільну.
Тверда оферта — це документ, у якому надається письмова пропозиція на продаж або купівлю визначеного товару або послуг, надісланий продавцем одному можливому покупцеві, де вказуються суттєві умови майбутнього контракту й визначено строк дії оферти.
Вільна оферта — це документ, який може бути виданий на одну й ту саму партію товару кільком можливим покупцям; не зв'язує продавця своєю пропозицією і не встановлює строк для відповіді.
Якщо оферту не було прийнято обома сторонами, то одна із сторін може надати іншій контроферту з викладенням свого бачення співробітництва.
В повсякденній діловій практиці України поширеним прикладом оферти є "рахунок-фактура". За запитом покупця продавець формує та надсилає "рахунок-фактуру", в якій зазначає перелік товарів, кількість, ціну та інші комерційні умови: ті, що належать до істотних умов договору як необхідних з точки зору закону для укладення договору, а також ті, що з якихось причин є важливими для контрагентів. Найчастіше при цьому передбачається, що для виконання поставки покупець має сплатити авансом суму зазначену у рахунку-фактурі або її частину. Такий "рахунок-фактура" є офертою, а оплата рахунку - дією, яка свідчить про прийняття покупцем умов рахунку, тобто є акцептом шляхом вчинення дій.
Менш поширеною формою оферти в Україні є Замовлення на закупівлю, які покупець направляє постачальнику.
Законодавче визначення
Цивільний Кодекс України термін «оферта», розшифровує як пропозицію укласти договір. Для опису дій сторін та суті оферти відведена стаття 641 «Пропозиція укласти договір»:
- Пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.
- Реклама або інші пропозиції, адресовані невизначеному колу осіб, є запрошенням робити пропозиції укласти договір, якщо інше не вказано у рекламі або інших пропозиціях.
- Пропозиція укласти договір може бути відкликана до моменту або в момент її одержання адресатом.
- Пропозиція укласти договір, одержана адресатом, не може бути відкликана протягом строку для відповіді, якщо інше не вказане у пропозиції або не випливає з її суті чи обставин, за яких вона була зроблена.
Див. також
Зноски
- Цивільний кодекс України | від 16.01.2003 № 435-IV (Сторінка 1 з 21). zakon4.rada.gov.ua. Процитовано 7 січня 2017.
Посилання
- Оферта // Банківська енциклопедія / С. Г. Арбузов, Ю. В. Колобов, В. І. Міщенко, С. В. Науменкова. — Київ : Центр наукових досліджень Національного банку України : Знання, 2011. — 504 с. — (Інституційні засади розвитку банківської системи України). — ISBN 978-966-346-923-2.
- Оферта на ContentNet