Охотники

Охо́тники село в Україні, у Турійському районі Волинської області. Населення становить 122 осіб.

село Охотники
Країна  Україна
Область Волинська область
Район/міськрада Турійський
Рада Турійська селищна громада
Основні дані
Засноване перша згадка — 19 ст.
Населення 122
Площа 0,732 км²
Густота населення 166,67 осіб/км²
Поштовий індекс 44871
Телефонний код +380 3363
Географічні дані
Географічні координати 51°07′47″ пн. ш. 24°17′45″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
194 м
Водойми оз. Охотники
Місцева влада
Адреса ради 44812, Волинська обл., Турійський р-н, с. Перевали
Карта
Охотники
Охотники
Мапа

На захід від села розташоване однойменне озеро Охотники. Глибина озера бл. 18 м, площа 11,4 га.

Історія

У селі жив польський пан Ронікер Броніслав. Охотники (найманці) — професійні військові найманці. Термін набув широкого вжитку на території нинішньої України у XVII—XVIII ст.[джерело?]

У 1906 році село Олеської волості Володимир-Волинського повіту Волинської губернії. Відстань від повітового міста 32 верст, від волості 8. Дворів 39, мешканців 161[1].

Населення

Згідно з переписом УРСР 1989 року чисельність наявного населення села становила 144 особи, з яких 68 чоловіків та 76 жінок.[2]

За переписом населення України 2001 року в селі мешкали 122 особи.[3]

Освіта

  • В 1927— 1929 роках в селі Охотники побудовано школу на кошти громадян. На сьогоднішній день це приміщення збереглося, у ньому знаходиться місцевий ФАП. Під час виборів тут знаходиться виборча дільниця. Школу в Охотниках будував Станчук Іван Павлович. В 1929 році школа почала працювати. Була чотирикласною (зі слів Марії Макарівни Оліферук, 1914 р.н.). На тиждень тільки два уроки були українською мовою, а всі інші — польською. У школу ходили так: 1-й клас – один рік, 2-й клас – один рік, 3-й клас – два роки, четвертий клас , проходиши один рік і після його закінчення можна було навчатися в Перевалах в семикласній школі. Петро Іванович Бондар (1924 р.н.) провчився в Охотниках в четвертому класі три роки, бо батьки не пустили через матеріальні труднощі в Перевалівську школу, а вчитися він дуже хотів. Провчився до 14 років, а потім пішов працювати на поміщика. В Охотницькій школі діти були різного віку. Ходили в школу з сіл Охотники і Осереби. Уроки були зранку і після обіду. В 1- му та 2-му класах навчання тривало один рік, а в 3-му і 4 –му вчилися по два роки, незалежно чи учень успішно засвоював програму, чи відставав. Учні, які добре засвоїли навчальну програму, могли продовжити навчання в Перевалівській семирічній школі. ( Зі слів Рощук Марії Олександрівни, жительки с. Осереби). Вчителями за Польщі в Охотниках були: Францішек Косович і Ядвіга Спамнірувна. ( Зі слів Ткачук Варвари, жительки села Осереби). Петро Іванович Бондар згадував, що вчитель учням давав книжки, але за це брав гроші, а також купував учням пера, косинці, зошити, циркулі, гумки, лінійки. В школі була сувора дисципліна. Коли учень знайде на території школи якусь річ, то обов’язково повинен покласти її на стіл вчителеві. Вчитель бив неслухняних учнів лінійкою по руках, ставив у куток на коліна. Школа в Охотниках проіснувала до 1972 року. Вчителькою у цій школі працювала Лейко Варвара Микитівна. В селі зараз живуть вчителі- пенсіонери Супрунович Петро Іванович і Супрунович Ганна Микитівна, які працювали в Охотницькій і Осеребській початкових школах.

Мова

Розподіл населення за рідною мовою за даними перепису 2001 року:[4]

Мова Відсоток
українська 97,54 %
російська 2,46 %

Примітки

Посилання


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.