Охотсько-Евенський національний округ

Охотсько-Евенський національний округ національний округ у складі Далекосхідного краю РРФСР, існував у 1930–1934 роках. Ім'я національного округу зберігалося в назві Охотської районної газети «Охотсько-Евенська правда».

Охотско-Эвенский национальный округ
Охотсько-Евенський національний округ
1930—1934
Розташування Охотсько-Евенського НО
Мапа розташування Охотсько-Евенського НО
Столиця сел. Нагаєво (до 1931 року), смт. Охотськ
Форма правління Національний округ Радянського Союзу
Історичний період Інтербелум
 - Утворення 10 грудня 1930
 - скасування 22 липня 1934
Попередник
Наступник
Далекосхідний край
Якутська АРСР
Нижньоамурська область
Сьогодні є частиною Росія

Історія

Північно-східне узбережжя Охотського моря, яке увійшло до складу округу, на півдні населяли евенки (тунгуси), на півночі — споріднені з ними евени (ламути). Після входження краю до складу Росії на його узбережжі були споруджені порти для морського сполучення з Якутською областю, до складу якої регіон входив у другій половині ХІХ століття. У 1922–1923 роках регіон контролювався силами антибільшовицької Якутської народної армії та прибулого їм на допомогу білогвардійського десанту з Примор'я. У 1924–1925 на узбережжі відбулося інше антирадянське повстання, яке проголосило утворення незалежної Тунгуської республіки. Радянській владі вдалося домовитися з повстанцями зокрема на умовах приєднання краю до Якутії, чого в результаті зроблено не було.

Округ було створено постановою Президії ВЦВК від 10 грудня 1930 в районі компактного проживання евенів. До складу округу були включені:

  • а) з Далекосхідного краю Ольський, Охотський і Тугур-Чумиканський райони повністю і Евенська частина Пенжинського району;
  • б) з Якутської АРСР територія частини якутської тунгуської смуги, що розташована по лівому березі річки Аллах-Юня, райони річки Нери, притоки Колими по Коркодон включно, верхів'я річок Омолон і Індигірки та їх приток і систему річки Мая[1].

Центр округу спочатку розташовувався в п. Нагаєво (нині м Магадан), потім було перенесено в Охотськ. У 1931 Ольський і Північно-Евенський райони фактично перейшли в управління Дальбуду, офіційно залишаючись у складі національного округу.

Постановою Президії ВЦВК від 22 липня 1934 округ було включено до складу новоствореної Нижньоамурської області[2] Постановою Президії ВЦВК від 15 вересня 1934 округ було скасовано, його райони були безпосередньо підпорядковані Нижньоамурському облвиконкому[3].

Карти

Адміністративний поділ

Примітки

  1. СУ. 1931 г. № 8 ст. 98
  2. СУ. 1934 г., № 31 ст. 190
  3. СУ. 1934 г., № 35 ст. 225

Ресурси Інтернету

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.