Павло Кола

Павел Кола (іноді Ко́ло) г. Юноша (пол. Paweł Koła; ? — початок 1509) — польський шляхтич XVXVI століть, військовик, урядник Королівства Ягеллонів.

Павел Кола
Paweł Koła
Псевдо Павло Коло
Народився 1450
Помер 1509(1509)
Підданство Корона Польська
Національність поляк
Місце проживання Глиняни
Діяльність військовик, урядник
Посада воєвода подільський
Рід Коли
Батько Ян Кола «Колюшко»
Родичі Ходецькі
У шлюбі з Бурнетта Ходецька
Діти Барбара Коланкаd, Ян Кола і Миколай Кола
Герб

герб Юноша

Біографія

Найстарший син Яна Коли, якого називали «Колюшко з Далейова» (Сяноцької землі; тепер Дальова[джерело?]). Участь у військових виправах проти молдаван, волохів, татар зблизила його з шляхтичами Бучацькими, Ходецькими. Шваґрами Павла Коли були Міхал з Язловця, Бучача, Отто з Ходча. Як подільський воєвода, заслужив увагу короля Олександра Яґеллончика. За часів королів Олександра Яґеллончика, Сиґізмунда І Старого (не брав участи в його урочистому виборі через охорону земель Русі від татар разом з Миколаєм Каменецьким) належав до найвпливовіших людей краю.

1503 року — навесні 1504-го — брав участь у Пйотркувському сеймі; 6 березня 1504 р. був свідком в акції короля, якою підтверджувалось рівноправ'я православного та католицького духовенств з 1443 р.[1]

Уряди (посади)

Галицький підкоморій (1490 р.), каштелян (1494—1500 рр.), подільський воєвода (приблизно з 1502 р.).

Сім'я

У шлюбі з Бурнеттою (Бернатою[2]) з Ходча гербу Оґоньчик (донькою воєводи руського Станіслава з Ходча, сестрою Отто Ходецького) мав трьох синів:

Маєтності

1473 року після смерті у 1468 році бездітного стрийка Яна (підстолія галицького) разом з братами Яном та Пйотром спільно стали власниками спадку: поселення Сопів, Підгайчики, Лисець пол. Liśce, заставу на селі[3] Кропець, з якої мали сплатити 220 гривень. 1503 р. за заслуги отримав правом «доживоття» замок та місто Глиняни, які в 1506 році було відбудовано його коштом. Був власником Далєєва та Жовтанців (тепер — село біля Львова), тримав «в заставі» поселення Прерів (пол. Przerów) в Коломийському повіті. На Глинянах і селі Задвір'я король записав П. Колі суми 100 кіп грошів і 100 гривень. Докладно картину маєтків знати складно, були вони більші, ніж згадані в джерелах.[4]

Примітки

  1. Kiryk F. Kola (Koło) Paweł h. Junosza… — S. 287.
  2. Kronika domowa Dzieduszyckich. — Lwów : Drukarnia «Zakładu narodowego im. Ossolińskich», 1865. — S. 42. (пол.)
  3. тут, ймовірно, помилка, бо в статті про сина Яна (ця сама сторінка) вказано королівщину — містечко Коропець
  4. Kiryk F. Kola (Koło) Paweł h. Junosza… — S. 286—287.

Література

Посилання

Попередник
Якуб Бучацький
Воєвода подільський
1485-1497
Наступник
Отто Ходецький
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.