Палац Бержинських-Терещенків

Пала́ц Бержи́нських-Тере́щенків будинок-садиба палацового типу в місті Андрушівці (районний центр Житомирської області). Сучасний (неоренесансний вигляд) споруди відноситься до 2-ї половини XIX століття. Нині тут діє Андрушівська ЗОШ № 1. Це найвизначніша і найстаріша історико-архітектурна пам'ятка, туристичний об'єкт Андрушівки та району.

Палац Бержинських-Терещенків
Палац Бержинських-Терещенків (нині Андрушівська ЗОШ I-III ступенів №1)

50.016288° пн. ш. 29.023336° сх. д. / 50.016288; 29.023336
Країна  Україна
Розташування Андрушівка (Житомирська область)
Клієнт пани Бержинські, Терещенки
Дата початку спорудження середина XIX століття
Дата закінчення спорудження 1975 (реконструкція)
Стиль неоренесанс
Адреса вул. Садова, б. 1[1]

Палац Бержинських-Терещенків
Палац Бержинських-Терещенків (Україна)

 Палац Бержинських-Терещенків у Вікісховищі

Палацова споруда розташована у центрі міста над ставом і оточена парком. Палац — двоповерховий у стилістиці французького неоренесансу. Зі старих часів у палаці збереглися мармурові сходи й ліплені позолочені стелі в окремих приміщеннях. До палацового комплексу, крім нього, входили оранжереї, господарчий корпус, парк тощо. Серед господарських будівель — стайні, комори та інші. З тильного боку палацу зберігся великий фонтан невідомого походження.

Історія та сьогодення пам'ятки

Першим власником палацу був поляк за походженням, камергер російського двору Станіслав Бержинський. За його наказом палац звели у середині XIX століття.

1869 року цукровий завод — перший на Житомирщині, збудований 1843 року, і графський маєток у синів Станіслава Бержинскього придбав Артемій Терещенко, що започаткував династію підприємців-цукрозаводчиків і меценатів. У часи Миколи Терещенка цегляний палац складної форми був перебудований у стилі французького неоренесансу.

Після жовтневого перевороту (1917) 25 січня 1919 року в Андрушівському палаці Терещенків був організований матросом-балтійцем М. Попелем перший Волиньревком, а в червні 1920 року тут же розмістився штаб Першої кінної армії, і зокрема, на мітингу перед місцевими селянами виступав Семен Будьонний з гарячою революційною промовою, про що дотепер сповіщає меморіальна дошка. Тоді ж палац був розграбований будьонновцями, а при відступі червоні вояки збирались підірвати споруду, але андрушівці вмовили їх дозволити розмістити в ній школу[2], що й було зроблено.

1975 року палацова споруда зазнала реконструкції — було добудовано другий поверх над оранжереєю, яка з'єднувала палац і господарський корпус, що втім докорінно не змінило задум і стилістику першобудівничих[3].

У палаці Бержинських-Терещенків дотепер міститься Андрушівська ЗОШ I—III ступенів № 1. Зберігся досить непогано, хоча очевидною є потреба ретельної реставрації пам'ятки.

Галерея

Палац Бержинських-Терещенків (ракурс)
Головний фасад
Портал з меморіальною дошкою
Палацова башта

Примітки

Джерела, посилання і література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.