Палац Муравйових-Апостолів

Пала́ц Муравйо́вих-Апо́столів — зразок української садиби кінця XVIII — початку XIX століть, розташований неподалік курортного міста Миргород на Полтавщині.

Палац Муравйових-Апостолів
Палац, фасад на парадний двір
Палац, фасад на парадний двір
50°03′45″ пн. ш. 33°42′17″ сх. д.
Країна  Україна
Місто 14 км від Миргорода
Розташування селище Хомутець
Тип будівлі палац
Стиль класицизм
Засновник родини Апостолів і Муравйових
Перша згадка 1774 р
Будівництво 1770 —перебудови в середині 19 ст.
Основні дати:
1774-1806 рр.
Будівлі:
палац, пейзажний парк, залишки саду бароко, ставок
Прибудови 1806 р.
Статус  пам'ятка архітектури національного значення
Стан аварійний, потребує негайної реставрації

Палац Муравйових-Апостолів
Палац Муравйових-Апостолів (Україна)
 Медіафайли у Вікісховищі

Історія

Маєток належав родині Апостолів, представники якої добре прислужилися Україні в різні роки як військові. Апостоли поріднилися з родиною Муравйових, і їх нащадки почали носити подвійне прізвище.

На початку XIX ст. маєток, що був у володінні Івана Муравйова-Апостола письменника, історика та дипломата — нащадка Данила Апостола по жіночій лінії. Із 1806 року він мешкав у Хомутці і саме за нього було перебудовано палац та переплановано парк із барокового на пейзажний.

Родинні речі Муравйових-Апостолів передані на початку XXI ст. у Москву від нащадків з-за кордону.

Палац

Двоповерхова споруда, кам'яна, потинькована. Головний вхід підкреслює вежа зі складним дахом. Парадний двір утворюють бічні флігелі з кутовими вежами та мансардним поверхом. Будівля має ознаки бароко з переходом у класицизм, але без портиків, колон, трикутних фронтонів. Усе це робить споруду досить оригінальним зразком садибної архітектури України початку XIX ст., що випадково збереглася до XIX століття.

Склад садиби

Уже наприкінці XVIII ст. (до 1774 р.) садиба складалася із таких елементів:

  • регулярний сад;
  • оранжерея;
  • стайня;
  • ставок;

Садибний будинок переплановано у 1806 році. Саме тут збирались майбутні декабристи — Пестель, Лорер, Лунін у братів Муравйових-Апостола.

За часів УРСР

У підрадянській Україні палац не зруйнували, як садибу Попова в Запорізькій області, а передали під агропрофшколу, технікум свинарства і нарешті зооветеринарний технікум, який існує тут і дотепер. Пейзажний парк із залишками саду бароко був оголошений пам'яткою садово-паркового мистецтва місцевого значення, що не завадило будівництву стадіону на його території.

За Незалежності

Хомутець. Палац Муравйових-Апостолів. Інтер'єр вхідної групи. Руїна

Зараз палац стоїть пусткою, ніяк не використовується, опалення вимкнено (для потреб технікуму збудовано нові приміщення), і поступово руйнується.

Див. також

Посилання

  • Хомутець на сайті Via Est Vita. Дорогами України (і не тільки…)

Джерела

  • Реєнт О., Казьмирчук Г., Латиш Ю. Хомутець — місце пам'яті декабристів // Декабристи в Україні: дослідження й матеріали / Упор. Г. Д. Казьмирчук, Ю. В. Латиш; наук. ред. проф. Г. Д. Казьмирчука. Т. 7. К., 2013. С.309-333.
  • Юрій Латиш. Хомутець: руйнація історичної пам'яті ХайВей. листопад 2011 р.


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.