1770

Геополітична ситуація

Султаном Османської імперії є Мустафа III (до 1774). Під владою османів перебувають Близький Схід та Єгипет, Середземноморське узбережжя Північної Африки, частина Закавказзя, значні території в Європі: Греція, Болгарія і Сербія. Васалами османів є Волощина та Молдова.

Священна Римська імперія охоплює крім німецьких земель Угорщину з Хорватією, Трансильванію, Богемію, Північ Італії, Австрійські Нідерланди. Її імператор Йосиф II (до 1790). Марія-Терезія має титул королеви Угорщини. Королем Пруссії є Фрідріх II (до 1786).

У Франції править Людовик XV (до 1774). Франція має колонії в Північній Америці та Індії. В Іспанії Карл III (до 1788). Королівству Іспанія належать південь Італії, Нова Іспанія, Нова Гранада та Віце-королівство Перу в Америці, Філіппіни. У Португалії королює Жозе I (до 1777). Португалія має володіння в Бразилії, в Африці, в Індії, в Індійському океані й Індонезії.

На троні Великої Британії сидить Георг III (до 1820). Британія має колонії в Північній Америці, на Карибах та в Індії. Північ Нідерландів займає Республіка Об'єднаних провінцій. Вона має колонії в Північній Америці, Індонезії, на Формозі та на Цейлоні. Король Данії та Норвегії Кристіан VII (до 1808), який змінив Фредеріка V, на шведському троні сидить Адольф Фредерік (до 1771). На Апеннінському півострові незалежні Венеціанська республіка та Папська область. Король Речі Посполитої Станіслав Август Понятовський (до 1795). У Російській імперії править Катерина II (до 1796).

Україну розділено по Дніпру між Річчю Посполитою та Російською імперією. Лівобережна частина розділена на Малоросійську, Новоросійську та Слобідсько-Українську губернії. Нова Січ є пристанищем козаків. Існує Кримське ханство, якому підвласна Ногайська орда.

В Ірані фактично править династія Зандів при номінальному правлінні сефевіда Ісмаїла III. Значними державами Індостану є Імперія Великих Моголів, Імперія Маратха. Зростає могутність Британської Ост-Індійської компанії. У Китаї править Династія Цін. В Японії триває період Едо.

Події

В Україні

У світі

  • Шотландський мандрівник Джеймс Брюс добрався до столиці Абіссинії Гондера. Пізніше він відкрив те, що на його думку було витоком Нілу.
  • Тривало перше плавання Джеймса Кука. Кук обплив навколо Нової Зеландії, потім відкрив східне узбережжя Австралії. Він визначив, що Нова Голландія (Австралія) не сполучена сушею з Новою Гвінеєю. Потім він відвідав Ботанічну затоку.
  • 5 березня відбулася сутичка між бостонцями та британськими солдатами, яка залишилася в історії під назвою Бостонська бійня.
  • 21 березня Прітхві Нараян Шах переніс столицю Непалу в Катманду.
  • 12 квітня Британський парламент відкликав акти Таунзенда. Залишився лише податок на імпортний чай. Американці у відповідь відмовилися від ембарго на британські товари.
  • Російсько-турецька війна:
  • 7 грудня король Франції Людовик XV бунтівливі парламенти Парижа та 13-ти провінцій.

Наука та культура

Зникли

Астрономічні явища

Народились

див. також Категорія:Народились 1770

Померли

див. також Категорія:Померли 1770

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.