Палац Фредрів-Шептицьких

Палац Фре́дрів-Шепти́цьких — родинний маєток Фредрів. Розташований у селі Вишня (колишня назва — Бенькова Вишня) Городоцького району Львівської області, біля міста Рудок, за 1,5 км від автошляху Н 13 (ЛьвівСамбір).

Палац Фредрів-Шептицьких
Палац Фредрів-Шептицьких
Палац Фредрів-Шептицьких (Україна)
Країна Україна
Територіальна одиниця Львівська область
Городоцький район
Місцезнаходження с.Вишня
49°40′01″ пн. ш. 23°28′57″ сх. д.
Стиль неоренесанс[джерело?]
Час заснування 1835
Спорудження 1896 (реконструкція)
Розташування с.Вишня, Городоцький район, Львівська область
 Палац Фредрів-Шептицьких у Вікісховищі

У цьому маєтку певний час проживав відомий польський комедіограф Александер Фредро (дід митрополита Андрея Шептицького). Спочатку маєток належав батькам комедіографа — Яцеку і Маріанні з Дембінських Фредрам, потім Александру.

Історія

1835 року Александер Фредро звів великий, у стилі неоренесансу[джерело?], мурований палац. Споруду 1896 року перебудував його внук Андрій Максиміліан. Дата побудови палацу вибита на картушах, вмурованих у ліве крило споруди. На одному напис: «Aleksandtr hr. Fredro», на другому — «Budowal 1835».

Вказівник при дорозі, неподалік від палацу

Двоповерховий палац асиметричний у плані. Західний фасад головного корпусу було акцентовано двома ризалітами в широких рамах і з стилізованими коринфськими капітелями. Всі вікна і двері палацу — напівкруглої форми.

Багато що з внутрішнього декорування палацу збереглося до нашого часу. Найгарніші покої (столова зала та великий салон) розташовані на першому поверсі, на другому — бібліотека.

У парку навколо палацу є каштанова алея й алея столітніх лип (див. також Парк XVIII ст.). Нижче тераси головного корпусу розташоване озеро, а з західного боку парку протікає річка Вишня. До палацового комплексу входять ще дві будівлі — одноповерховий господарський корпус і двоповерховий корпус для прислуги або гостей (з наріжною баштою).

Нині у приміщеннях палацу міститься частина Вишнянського коледжу Львівського національного аграрного університету.

Позаяк мати митрополита Андрія Шептицького походила з роду Фредрів, то спадкоємці по лінії Шептицьких отримали від українського уряду право на володінням палацом Фредрів у Рудках.

2009 року в рамках заходів Львівської обласної ради для промоції регіону стартував проект ревіталізації палацового комплексу Фредрів.

19 червня 2010 року, у річницю з дня народження Александера Фредра, у палаці відбулась презентація меморіальної кімнати А. Фредра та його внука, митрополита Андрея Шептицького. 23 червня 2013 року на стіні палацу урочисто відкрили меморіальну таблицю на честь Александра та Софії Фредрів.

Світлини

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.