Палац еміра Бухарського

Палац еміра Бухарського — палацовий ансамбль у місті Ялта на території санаторію «Ялта» ЧФРФ.

Палац еміра Бухарського
Палац на поштівці часів Російської імперії
Палац на поштівці часів Російської імперії
44°29′12″ пн. ш. 34°09′28″ сх. д.
Країна  Україна
Місто Ялта
Тип шато
Стиль Мавританський
Засновник 'Abd al-Ahad Khand
Дата заснування 1907—1911
Відомі мешканці еміри Бухари
Статус  санаторій

Палац еміра Бухарського
Палац еміра Бухарського (Автономна Республіка Крим)
 Медіафайли у Вікісховищі

Історія

Будівля розташована над Приморським парком Ялти[1]. Зведена архітектором Н. Г. Тарасовим з керченського каменю в мавританському стилі на ділянці, яку придбав у 1898 році емір Бухарський Сеїд Абдул Ахан Хан. Він заклав на ній парк, а також 4 будови, з яких до наших днів дожив лише палац. Палац був побудований протягом чотирьох років (19071911), ставши резиденцією еміра Бухари на південному березі Криму. Міська влада Ялти відзначили заслуги Еміра перед містом. Він був удостоєний честі бути почесним громадянином міста, а також одна з вулиць Ялти мала його ім'я.

В архітектурі двоповерхового корпусу поєднуються прямокутні та напівкруглі форми, портики і тераси, лоджії і бельведери. Доповнюють мавританський стиль палацу й ажурне різьблення колон із вишуканими капітелями, балюстрадами, а також обрамлення підковоподібних вікон і зубчастого парапету над карнизом[2][3].

Садиба, яку сам емір Бухарський назвав «Дількісо» (тюрк. — «Чарівний»), залишалася в його власності (до смерті в 1911 році) і його старшого сина Сеїд-Мир-Алем-Джань-Тетеря — до 1917 року. Після встановлення Радянської влади будівлю було націоналізовано. 25 березня 1921 тут був відкритий Східний музей Ялти. За Постановою Президії Кримського ЦВК від 23 травня 1924 палац був переданий у вічне користування трудящим Узбекистану, де почав працювати санаторій «Узбекистан». У 1924—1927 роках тут розташовувався будинок відпочинку. У 1927—1969 — протитуберкульозний санаторій. 1969-го року санаторій був перепрофільований у нервово-соматичний[4].

Будівля палацу сильно постраждала у роки Німецько-радянської війни. Були знищені аеросолярій і метеостанція. Значні втрати зазнав парк. На початку 1970-х років крім відновлювальних робіт проводилися ремонтні та реставраційні роботи[5]. В даний час — це корпус № 8 закритого санаторію «Ялта», де знаходиться його бібліотека[6].

Примітки

  1. Гармаш П. Е. Путеводитель по Крыму. — Симферополь, 1996.
  2. Визначна пам'ятка Палац еміра Бухарського / Ялта
  3. Дворец эмира Бухарского: фото, описание
  4. Дворец эмира Бухарского " Крым
  5. Крым. Архитектура, памятники: фотоальбом. Авт. Фото Р. Т. Папикьян. Авт. текста В. И. Тимофеенко. — Киев: Мистецтво, 1991.
  6. Bukhara Emir's Palace. TripAdvisor.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.