Пальма Мерцалова

Па́льма Мерца́лова — скульптурне зображення пальми, яке у 1895 році викували зі сталевої рейки коваль Юзівського заводу Олексій Мерцалов і його помічник-молотобоєць Пилип Шпарін. Відзначена Гран-прі Міжнародної промислової виставки 1900 року у Парижі.

Пальма Мерцалова

Країна  Україна
Розташування Донецьк
Тип пам'ятник
Дата заснування 1895
 Медіафайли у Вікісховищі
Копія пальми Мерцалова в Донецьку

Історія

Спочатку твір Мерцалова експонувався на Всеросійській виставці 1896 у Нижньому Новгороді. Там пальма здобула високу оцінку фахівців і митців, сподобалася відвідувачам. Журнал «Горнозаводской листок» (Харків) писав:

Пальму створено з однієї рейки. Її стовбур тримає на собі десять листків і згори закінчується вінчиком. Висота справді художнього витвору — 3 м 53 см. Молот і зубило — єдині інструменти, якими користувалися ковалі.

Ще одна з газет того часу писала:

Пальма вражає глядачів висотою, дивовижною тендітністю. Її темне, розсічене листя, яке віялом розходиться від стовбура, таке легке, а тонкий, шорсткуватий стовбур такий гнучкий, що спочатку було важко повірити, що це не жива рослина, вивезена з кавказького узбережжя, а тонкий витвір мистецтва. Усім хотілось доторкнутись до неї руками.

Сучасні копії

Оригінал пальми зберігається в Музеї гірничого інституту в Санкт-Петербурзі. 12 вересня 1999 її точну копію встановлено в Донецьку на майдані біля виставкового центру «Експодонбас».

Образ «Пальми Мерцалова» з ініціативи Донецького обласного фонду «Золотий Скіф» визнано символом відродження України — незалежної та могутньої промислової держави. Існує проєкт встановлення копій «Пальми Мерцалова» у столицях провідних держав світу. Наразі робота ведеться у 70 країнах світу.

У вересні 2001 в рамках «Днів Донбасу» у Москві на Манежній площі встановлено копію «Пальми Мерцалова». 2001 її копію встановили в Києві (нині стоїть у торговому центрі «Глобус»). Існує копія й у Львові — біля Головного залізничного вокзалу, та у Харкові.

Під час захоплення Донецької ОДА копію пальми Мерцалова було вкрадено невідомими.[1]


Пальма Мерцалова в геральдиці

17 серпня 1999 за результатами конкурсу, сесія Донецької обласної ради затвердила герб Донецької області, центральним елементом якого є пальма Мерцалова.

Галерея

Пальма Мерцалова на Нижньогородській виставці, 1896 Пальма Мерцалова на гербі Донецької області Пальма Мерцалова в ТЦ «Глобус» у Києві Пальма Мерцалова у Львові

Примітки

  1. З Донецької ОДА сепаратисти вкрали знамениту пальму Мерцалова?. test.pohlyad.com (укр.). Архів оригіналу за 5 лютого 2017. Процитовано 4 лютого 2017.

Література

  • Пальма Мерцалова // Рубинштейн Леонид. Книга рекордов Донбасса. — Донецк, 2002. — С. 23.

Посилання

]

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.