Парламентська партія

- Парламентська партія — це політична партія, яка (за умов пропорційної або змішаної виборчої системи) брала участь у виборах до вищого законодавчого органу країни і подолала встановлений законодавством показник відсотку виборців, що проголосували за партійний список кандидатів у члени вищого законодавчого органу. Парламентська партія є неофіційним терміном[1].

В Україні парламентською партія стає тоді, коли за результатами загальнонаціональних виборів вона долає встановлений законодавством 5 % поріг відданих за неї голосів виборців. Законом України «Про вибори народних депутатів України» (ст. 98, п.3.) визначено, що «право на участь у розподілі депутатських мандатів набувають кандидати у депутати, включені до виборчих списків партій, що отримали п'ять і більше відсотків голосів виборців, у відношенні до сумарної кількості голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати, включених до виборчих списків партій»[2]

Інститут парламентських партій в Україні виник за результатами виборів 1998 року. Парламентськими стали вісім партій, які за результатами виборів до вищого законодавчого органу влади Верховної Ради України (за змішаною виборчою системою) 29 березня 1998 року подолали встановдений на той час 4 % бар'єр (участь у виборах брали 30 політичних партій). Це такі політичні партії (виборчі блоки):

Із 33-х політичних партій і блоків, які брали участь у виборах до Верховної Ради України у 2002 році, шість партій пройшли встановлений 4 % бар'єр й стали парламентськими:

Згідно з офіційними результатам, до Верховної Ради України V скликання (2006 р.) пройшли п'ять партій і виборчих блоків:

Прохідний бар'єр на позачергових виборах народних депутатів України 2007 року для партій і блоків становив 3 % від числа виборців, що взяли участь у голосуванні. Парламентськими стали:

За результатами виборів 2012 року, 5 % бар'єр подолали й отримали статус парламентських п'ять політичних партій:

На позачергових виборах народних депутатів України 2014 року із 52 партій — суб'єктів виборчого процесу — прохідний 5%-бар'єр подолали шість партій[3]. Парламентськими стали:


На позачергових виборах 2019 року статус парламентських здобули:

Див. також

Примітки

  1. Нестерович В.Ф. (2020). Виборча кампанія: Словник сленгових термінів та виразів. Київ: Видавництво Ліра-К. с. 339–340.
  2. Закон України «Про вибори народних депутатів України»
  3. За результатами 100% опрацьованих протоколів по Україні, станом на 07.11.2014. Архів оригіналу за 31.10.2015. Процитовано 07.11.2014.

Література

  • Нестерович В. Ф. Виборче право України: Підручник. Київ: Видавництво Ліра-К, 2017. 504 с.
  • Нестерович В. Ф. Виборча кампанія: Словник сленгових термінів та виразів. Київ: Видавництво Ліра-К, 2020. 648 с.
  • Політологічний енциклопедичний словник: Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / За ред. Ю. С. Шемшученка, В. Б. Бабкіна.  Київ, 1997.
  • Шляхтун П. П. Політологія (теорія та історія політичної науки) / П. П. Шляхтун.  Київ: Либідь, 2002.  576 c.
  • Виборче законодавство України / упорядник Ю. Шайгородський. Київ: Український центр політичного менеджменту, 2002. 296 с.
  • Головатий М. Ф. Соціологія політики. Київ, 2003.
  • Яценко Н. Е. Толковый словарь обществоведческих терминов. Москва, 1999.
  • Место партии в системе власти. Виды партийных систем
  • Словари и энциклопедии на Академике. Официальная терминология. Парламентская партия
  • Даниленко В. И. Современный политологический словарь.  Москва, 2000.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.