Парова вантажівка

Парова вантажівка паровий автомобіль для перевезення вантажів. Ця, найраніша форма вантажівки поділяється на два основних типи: «Overtype» (зовнішнього типу) і «Undertype» (внутрішнього типу) — відмінність полягає в розташуванні двигуна відносно котла. Виробники були схильні концентруватися на одній або іншій формі.

1931. Парова вантажівка Sentinel DG4 «undertype».
1920-і роки. Рекламний плакат компанії «Фоден». Заявляється, що парова вантажівка цієї компанії має витрату палива 1 фунт вугілля на тонно-милю за повного навантаження (тобто близько 210 кг вугілля на 100 км).

Історія

«Overtype». 1908 Foden.

Парові вантажівки були поширеною формою вантажного транспорту для комерційних перевезень на початку XX століття, хоча вони значною мірою були унікально британським явищем, з дуже невеликою кількістю виробників за межами Великої Британії. Внаслідок конкуренції з автомобілями з ДВС та через несприятливе для парового транспорту законодавство, дуже мало з них залишилися в комерційному використанні після Другої світової війни. Хоча більшість парових вантажівок утилізовано, проте значну кількість збережено в робочому стані і їх можна побачити на так званих «парових ярмарках», особливо у Великій Британії.

Перші комерційні парові вантажівки з'явилися приблизно в 1890 році. Хоча паровий транспорт був популярний у Великій Британії від другої половини XIX століття спочатку це були лише трохи модернізовані парові трактори або локомобілі, але потім їх стали розробляти саме як вантажівки. Компанії Thornycroft і Leyland Motors почали виробництво в 1896 році і Sentinel у 1906 році.

Специфіка

У машинах типу overtype — парова машина розташована безпосередньо на котлі і така вантажівка нагадує звичайний паротяг, але на безрейковому ходу. Схожі за формою і конструкцією локомобілі використовували як тягачів від кінця XIX століття.

Вантажівки типу overtype поділяють на дві основні групи:

  • вантажівки без коробки передач;
  • вантажівки з коробкою передач.

У машинах типу undertype — парова машина змонтована окремо від парового котла на шасі. Така машина схожа на звичайну важку вантажівку.

Вантажівки типу undertype поділяють на три основні групи:

  • вантажівки з тихохідними але «сильними» паровими машинами з ланцюговою передачею крутного моменту на вісь;
  • вантажівки з менш потужними, але швидкохідними паровими машинами, обладнаними коробкою передач і ланцюговою передачею на ведучу вісь;
  • вантажівки зі швидкохідними паровими машинами і карданною передачею.

Також ознаками різної класифікації є:

Garrett Undertype — 1931. Кількість осей: три
Паровий двигун подвійної дії Сентінел. 1905 р.
  • кількість осей: дві, три або чотири;
  • тип парового котла: горизонтальний, вертикальний, паровозний, прямоточний, високого або низького тиску, з живленням рідким або твердим паливом тощо;
  • тип парової машини: вертикальна, горизонтальна, V — подібна, дво- або багатоциліндрова, золотникова або клапанна; з простим розширенням або багатократним (типу компаунд), що працює з конденсацією чи з випуском пари в атмосферу, простої або подвійної дії тощо.
Парова машина, що працює з конденсацією. Хеншель 1936.

Фірми виробники парових вантажівок

Всього існувало майже 160 виробників парових вантажівок. Багато виробників локомобілів також випускали варіанти парових вантажівок, але деякі фірми спеціалізувалися на них.

  • Компанія John I. Thornycroft & Company була відомою морською інженерної компанією, яка успішно породила компанію Steam Carriage and Wagon для виробництва автомобільних транспортних засобів з паровим двигуном. Вони постачали парові вантажівки в британську армію, комерційні парові вантажівки і фургони, парові автомобілі (протягом декількох років), а також автобуси — перший в Лондоні комерційно успішний автобус, був двоповерховим паровим автобусом Thornycroft.

До виробників, що спеціалізувалися на випуску парових автомобілів, належали такі компанії:

  • Bristol Wagon & Carriage Works випускала парові вантажівки від 1904 до 1908 року.
  • Фоден.
1923. Фоден
1896.
  • Mann's Patent Steam Cart and Wagon Company.
  • Sentinel Waggon Works.
  • Sheppee — британська компанія, також випускала парові автомобілі (недовго).
  • Steam Carriage and Wagon Company (пізніше, Thornycroft), Бесінгсток
Thornycroft 1905.
  • Yorkshire Patent Steam Wagon Co.
Yorkshire Patent Steam Wagon (1927).
Yorkshire Patent Steam Wagon Co. «Denby Maiden» (1905)

Поза Великою Британією:

Див. також

Примітки

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.