Партизанські злочини у Грачанах

Партизанські злочини у Грачанах (хорв. Partizanski zločini u Gračanima) — масова різанина, вчинена югославськими партизанами Тіто у період з 10 травня до кінця травня 1945 у тодішньому передмісті Загреба Грачани біля підніжжя Загребської гори.

У серпні 2019 р. в Грачанах здійснено поховання останків 294 дотепер ексгумованих жертв. У церемонії взяли участь Президент Республіки Хорватія Колінда Грабар-Китарович, спікер хорватського парламенту Гордан Яндрокович, міністр хорватських ветеранів Томо Медвед і мер Загреба Мілан Бандич. Міністр Медвед особливо відзначив той факт, що серед донині розкопаних жертв були 63 неповнолітні, в тому числі 16 дітей до 14 років.[1]

Подробиці

Після закінчення Другої світової війни югославські комуністи без суду і слідства ліквідували масу так званих «ворогів народу» (мирних жителів та полонених хорватських і німецьких вояків). Вважається, що кількість жертв на території Грачан і прилеглих Шестин становить кілька тисяч.

До масових розстрілів була причетна 6-а Ліцька пролетарська дивізія ім. Ніколи Тесли під командуванням генерала Джоко Йованича (нагородженого найвищим державним орденом Народного героя 20 грудня 1951 року), а також добровольці з Загреба, які забажали докласти рук до комуністичного злочину. Страти тривали аж до початку червня 1945 року, коли 6-а дивізія покинула село.

Жертв убивали відразу за селом, біля входу у природний парк Медведниця. Деякі з місць поховання жертв після закінчення комуністичного правління було означено. За словами очевидців, жертви привозилися зі збірних пунктів, тюрем і таборів у Загребі, пішки, групами або колонами. Серед жертв були чоловіки і жінки, деякі з них були обв'язані дротом. Частину жертв убито холодною зброєю, частину — розстріляно. За твердженням санітарного інспектора Мирослава Харамії, який для «народної влади» очищав ліс, повний непохованих трупів, що несли загрозу зараження, опісля десятиліттями приховуючи примірник свого звіту, що охоронявся як державна таємниця: «Жертви були жахливо понівечені. Місця загибелі були моторошно заповнені розчленованими і знівеченими голими людськими тілами. Голови були відрубані або розколені сокирами, були з перерізаними горлянками, відрізаними кінцівками, статевими органами і грудьми. У більшості жертв були живцем витягнуті внутрішні органи, здебільша серця, печінки і матки.»[2]

Управління з пошуку, впорядкування і утримання могил жертв комуністичних злочинів після Другої світової війни почало в жовтні 2012 року перші розкопи. З нагоди початку цих обстежень управління сповістило громадськість, що у великій пригоді стане повідомлення місцевого інспектора медико-санітарної служби Мирослава Харамії, який за підмоги понад шестиста жителів Грачан і довколишніх сіл організував поховання (за межами кладовища у 17 безіменних могилах, місце розташування яких пізніше тримали в таємниці) 783 жертв, які комуністичні кати залишили непохованими.[3]

У жовтні 2012 року ексгумовано перші з численних поховань у Грачанах. У замаскованій ямі на Кривичевому пагорбі було знайдено останки 30 неповнолітніх жертв. Підтверджено, що вони належать учням Домобранської школи, які тоді мали по 16-17 років. Руки у всіх були зв'язані дротом, і було видно, що їх було застрелено.[4] У травні 2015 року в Грачанах відкрито меморіал «Грачани—Баня-Лука» на спомин про 134 жертви комуністичного режиму, вбиті в травні 1945 року на обстежених ділянках «Баня-Лука», «Злодієв-Брег» і «Пещенка» у межах території Грачан. Пам'ятник відкрили, крім голови столичного району Подслєме Крешимира Компесака, міністр ветеранів Предраг Матич, що представляв прем'єр-міністра Хорватії, у присутності голови хорватського парламенту Йосипа Леко та представників мера Загреба і президента Хорватії. Андрія Хебранг, який представляв президента Хорватії, зауважив, що розслідування злочинів комуністичного режиму занадто довго придушувалося різними способами, і привітав мужність місцевих жителів гідним чином відзначити місце мук і страждань у їхній місцевості.[5]

Див. також

Примітки

  1. U Gračanima pokopani ostaci 294 žrtve partizanskih zločina (хорватською). MaxPortal. 23. kolovoza 2019. Процитовано 26 серпня 2019 р.
  2. «Zatajena grobišta», Željko Tomašević za Vatikanski radio, 02. prosinca 2012.
  3. «Započelo otkopavanje masovnih grobnica u Gračanim», «Slobodna Dalmacija», 22 listopada 2012.
  4. «U Gračanima ekshumirani ostaci 30 mladih žrtava komunističkih zločina iz 1945. godine», «Media servis» (kod «Index.hr»), 25. listopada 2014.
  5. «Otkriveno spomen-obilježje 134 žrtve komunizma u Gračanima», HINA (kod «tportal»), 15. svibnja 2015.

Посилання

Джерела

  • Novosel, Domagoj: Gračanska kronika (Zagreb, 2008.)
  • Marušić, Milan: Žrtve komunističkih zlodjela u Zagrebu (Zagreb, 2001.)
  • Žrtva znak vremena, Zbornik radova Petog hrvatskog žrtvoslovnog kongresa (Zagreb, 2011.)
  • «Izvještaj o radu na pokapanju lješina i strvina na teritoriju Mjesnog Narodno Oslobodilačkog Odbora u Gračanima»
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.