Пержанське родовище берилію
Пержанське родовище берилію є наразі єдиним у світі родовищем, де промислові концентрації берилію пов'язані з гентгельвіном.
Пержанське родовище берилію |
Опис
Гентгельвін є кінцевим членом ізоморфної серії мінералів гельвінової групи — каркасних силікатів берилію. Всього у світі відомо близько 50 знахідок мінералів групи гельвіну, які становлять лише мінералогічний інтерес, при цьому гентгельвін (Zn4(BeSiO4)3S) вважався найбільш рідкісним. Всього було відомо близько 10 його екзотичних знахідок, причому сім з них — у пегматитах. В крайовій частині Українського щита в межах Сущано-Пержанської тектоно-метасоматичної зони активізації уперше в світовій практиці в докембрії знайдено новий високоякісний тип берилієвих руд в лужних (польовошпатових) метасоматитах з гентгельвіном.
Гентгельвінові руди характеризуються високою якістю за вмістом берилію та доброю збагачуваністю, і за цими показниками перевершують всі відомі промислові типи руд берилію. Альбіт-калішпатові метасоматити пов'язані з рідкіснометалічними гранітами пержанського комплексу раннього протерозою. Рудні зони представлені зближеними рудними тілами метасоматитів жилоподібної та лінзовидної форми. Рідкіснометалічне зруденіння комплексне, поряд з берилієм зустрічаються тантал, ніобій, цирконій, рідкісні землі, олово, молібден, літій, цинк, срібло, фтор. Пержанське родовище берилію детально розвідане і підготовлене для експлуатації з очікуваною високою рентабельністю. За масштабами, якістю та новим типам зруденіння родовище віднесено до типу унікальних у світі. Воно може стати об'єктом світової уваги у зв'язку із своєю винятковістю і високою економічністю.
Джерела
Гірничий енциклопедичний словник : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2004. — Т. 3. — 752 с. — ISBN 966-7804-78-X.