Пертінакс

Божественний Пертінакс (лат. Publius Helvius Pertinax; 1 серпня 126 Альба Помпея 28 березня 193, Рим) — римський імператор у 193 році. Перший імператор із вільновідпущенників.

Божественний
Пертінакс І

лат. Publius Helvius Pertinax
Римський Імператор
1 січня 193  28 березня 193
Попередник: Коммод
Наступник: Юліан
Авґуст
Цезар
Rex
Pontifex Maximus
 
Народження: 1 серпня 126
Альба, Італія (Стародавній Рим)
Смерть: 28 березня 193 (66 років)
Рим, Італія (Стародавній Рим)
Країна: Стародавній Рим
Релігія: давньоримська релігія
Батько: Helvius Successusd
Мати: невідомо
Шлюб: Флавія Тіціана
Діти: Публій Гельвій Пертінакс Молодший і Helviad

 Медіафайли у Вікісховищі

Біографія

Ауреус Петрінакса

Син торговця дровами в маленькому містечку Лігурії (Альба Помпея), Пертінакс був спочатку вчителем граматики, потім солдатом, центуріоном, начальником когорти, легіону, рейнської флотилії, збирачем податків у Дакії, сенатором, консулом, командував армією на Дунаї, управляв послідовно Мезією, Дакією, Сирією, Британією, Африкою, завідував продовольством у Римі і був міським префектом. Зведений у імператори вбивцями Коммода, Пертінакс, незважаючи на похилий вік (66 років), виявив велику енергію. Кожному він дозволив займати стільки порожніх земель, скільки він може обробити. Тим, хто обробляв землю, він дарував звільнення від усіх податків на десять років і навіки безперешкодне володіння нею. Скасувавши всі мита, придумані раніше при тиранії з метою отримання значних коштів, він встановив колишні вільні порядки. Дії нового імператора викликали невдоволення серед військових, які пам'ятали про вільні часи при колишніх правителях. Піком невдоволення стала страта деяких офіцерів, які готували вбивство імператора. Озброєні солдати увірвалися в імператорський палац, де Пертінакс і був убитий після нетривалого (~ 80 днів) правління. Капітолін так описує вбивства імператора: «І ось 28 березня 300 озброєних вояків, вишикувавшись клином, увірвалися в імператорський палац. Пертінакс вийшов до них і заспокоїв довгою і переконливою промовою. Солдати вже готові були розійтися, але якийсь Таузій метнув в груди імператора спис. Тоді, молячись Юпітеру, Пертінакс закрив голову тогою і був добитий іншими. Воїни насадили його голову на спис і понесли її через усе місто до табору.»

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.