Петтер Дасс

Петтер Дасс (норв. Petter Dass; 1647, Херёй, Нурланна 1707, Алстахьоуг) — норвезький поет. Один з перших норвезьких поетів нового часу.

Петтер Дасс
Petter Dass
Народився 1647(1647)
Helgelandd, Нурланн, Норвегія
Помер 1707(1707)
Алстахьоуг, Нурланн, Норвегія
Поховання Alstahaug Churchd
Країна Норвегія[1]
Діяльність письменник
Alma mater Бергенська кафедральна школаd і Копенгагенський університет
Мова творів норвезька[2] і данська
Конфесія лютеранство

 Петтер Дасс у Вікісховищі

Біографія

Петтер Дасс — син шотландського торговця Пітера Дундас (Peiter Dundas), який оселився в 1635 році в норвезькому Бергені. Мати — Марен Фальк (Maren Falk), дочка Петера Якобсон Фалька (Peter Jakobssøn Falk) і Анни Йонсдоттир (Anne Jonsdotter). За сином, названим одночасно в честь батька і діда, закріпилося «усічене» прізвище Дасс.

Пітер Дундас помер в 1653 році, коли Дассу було 6 років, виховувався Дасс родичами (сестрою матері). Відвідував школу в Бергені, потім вивчав теологію в Копенгагені, в 1677 році став священиком. Після декількох років, проведених в Копенгагені, повернувся в Норвегію, працював домашнім вчителем у Вефсні. В 1689 році став парафіяльним пастором в Альстахёуге.

За життя Дасса був опублікований єдиний твір — поема «Den nordske dale-viise» (1683, «Норвезька пісня долини»), інші твори опубліковані посмертно. У поемі «Голос Нурланна» («Nordlands trompet», 16781700, виданий в 1739) реалістичний опис північної Норвегії, побуту, обрядів і занять народу. Автор збірки релігійних пісень «Bibelski viise-bog » (1711). Твори Дасса написані простою, життєвою мовою, близькі до фольклору.

Каплиця Дасса в Гусьйо
Інтер'єр музею Дасса

У Альстахёуге відкритий музей Петтера Дасса.

Посилання

Джерела

  • «Дасс Петтер». Вікіпедія, 3-е видання.
  • «Dass, Petter». Encyclopædia Britannica from Encyclopædia Britannica 2007 Ultimate Reference Suite.
  1. LIBRIS — 2012.
  2. Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.