Плансенуа

Плансенуа́  — селище в Бельгії, у провінції Валлонський Брабант, входить в коммуну Лан. Селище знаходиться на полі битви при Ватерлоо, у ході якої на його території та навколо нього відбувалися важливі історичні події.

Плансенуа
Церква в Плансенуа
Церква в Плансенуа
Основні дані
50°39′37″ пн. ш. 4°25′45″ сх. д.
Країна  Бельгія
Адмінодиниця Lasned
Офіційна мова Валлонська (Lasne)
Часовий пояс центральноєвропейський час, UTC+1, UTC+2, Центральноєвропейський літній час, Europe/Brussels (Бельгія)
GeoNames 2788904
OSM 193156 ·R (Lasne)
Поштові індекси 1380
Міська влада
Мапа


 Плансенуа у Вікісховищі

Історія Плансенуа

Селище вперше згадується в 1227 році. В середні віки його назва записувалася як Planchenois, Planchenoit, Plansnoy або Planchenoy, пізніше Planchenoit. В 1374 році в селі жили 22 сім'ї. На момент битви при Ватерлоо населення становило близько 500 чоловік.

Плансенуа в битві при Ватерлоо

Бій за селище Плансенуа в ході битви при Ватерлоо

В початковій диспозиції військ Плансенуа знаходилася в тилу військ Наполеона. Однак в ході битви при Ватерлоо село вдалося зайняти прусським військам.

В критичній ситуації Наполеон зміг направити у бік Плансенуа тільки два батальйони елітної піхоти із Старої гвардії — піший гренадерський (на чолі з бригадним генералом Пеле) і піший єгерський, яким командував дивізіонний генерал Моран. Цього виявилося достатньо, щоб звільнити Плансенуа від прусських солдат, повернути бойовий дух особовому складу корпуса Мутона і Молодої гвардії (елітні підрозділи під командуванням генералів Дюема і Барруа) та зупинити на кілька годин наступ прусських підрозділів.

В подальшому прусське військо спромоглося поновити наступ, однак в Плансенуа йому довелося відбивати у гвардійців Наполеона будинок за будинком. Згодом вцілілі французи пробились до своїх через ряди супротивника. Цей бій став останнім для генерала Дюема і багатьох ветеранів французької армії.

Подальша історія

Церков святої Катерини збудована в 1857 році, з використанням кам'яної кладки від попередньої церкви, яка сильно пострадала під час битви при Ватерлоо.

В наші дні селище активно відвідується туристами, у ньому проходять фестивалі воєнно-історичної реконструкції.

Галерея

Література

  • А. И. Дерябин, Ф. А. Ефремов, А. Л. Жданов. Битва у Белль-Альянс. М.: Рейтар, 1999 — 96 стр.
  • Brabant wallon, au fil des jours et des saisons, Lasne, ARC, 1998.
  • Jules Tarlier et Alphonse Wauters, La Belgique ancienne et moderne. Géographie et histoire des communes belges, vol. 2 : Province de Brabant, arrondissement de Nivelles, canton de Genappe, Bruxelles, Decq et Duhent, 1859.
  • Albert Carnoy, Origine des noms de lieux des environs de Bruxelles, Bruxelles, A. Bieleveld, s.d.
  • Ministère de la Culture française, Le patrimoine monumental de la Belgique, vol. 2 : Province de Brabant, arrondissement de Nivelles, 1e éd., Liège, Soledi, 1974.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.