Площа Пушкіна (Запоріжжя)

Площа Пушкіна — майдан в Олександрівському районі міста Запоріжжя. Розташований у центральній частині міста в межах Соборного проспекту[1].

Майдан Пушкіна
Запоріжжя
Пам'ятник Олександру Пушкіну
Пам'ятник Олександру Пушкіну
Місцевість Центр
Район Олександрівський
Розміщення на проспекті Соборному
Транспорт
Автобуси 4, 11, 17, 18, 29, 39, 40, 44А, 46, 55, 59, 61, 62, 63А, 69, 72, 75, 76, 80, 81, 84, 85, 88, 89
Трамваї : 3, 14, 16
Тролейбуси 3, 8, 14
Зупинки громадського транспорту Майдан Пушкіна
Будівлі, пам'ятки, інфраструктура
Будівлі Палац урочистих подій, Будинок друку, Будинок побуту «Ювілейний»
Пам'ятники Олександру Пушкіну
Забудова багатоповерхова
Комерція ТЦ «Панорама», АТБ-Маркет
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMap пошук у Nominatim
Мапа

На майдані Пушкіна розташовані Будинок друку, в якому раніше працювали редакції більшості запорізьких газет та запорізька друкарня. Ліворуч від нього — будинок побуту «Ювілейний». Між Соборним проспектом та вулицею Поштовою розташований ТЦ «Панорама» та супермаркет торговельної мережі «АТБ».

Майдан Пушкіна — місце для призначень побачень, оскільки тут знаходиться Палац урочистих подій[2].

Історія

Названа на честь російського поета Олександра Пушкіна, який у травні 1820 року відвідував місто Запоріжжя. За радянських часів було кілька робіт про перебування Пушкіна на українських землях. Тема «Пушкін і Україна» знайшла відображення в роботах академіка О.  Білецького та деяких інших авторів. Осмислення цієї теми відбувалося в контексті радянсько-проросійської апологетики. За роки української незалежності в Україні цією темою ніхто серйозно не опікувався.

1 травня 1977 року відкрито 5-й в місті Запоріжжя підземний пішохідний перехід біля зупинки громадського транспорту «Площа Пушкіна»[3].

23 лютого 2019 року на майдані Пушкіна (непарній стороні Соборного проспекту) відкритий ТЦ «Панорама» та супермаркет «АТБ»[4].

На початку листопада 2021 року У центрі Запоріжжя стартувала реконструкція будинку побуту «Ювілейний», на місці якого з'явиться інноваційний хаб, експериментаніум для дітей та низка інших науково-пізнавальних проєктів. Об'єкт стане центром розвитку для підлітків в області STEM (Наука, Технології, Інжиніринг та Математика). Навесні 2021 року будівлю на майдані Пушкіна придбав за 1,9 млн доларів Максим Поляков — айтівець родом із Запоріжжя, який має бізнес у США. Будівлю обіцяють відновити та осучаснити. Крім цього, планують провести реконструкцію фонтану та прилеглої території[5].

Пам'ятник Олександру Пушкіну

1999 року, з нагоди 200-річчя від дня народження поета, на майдані встановлено пам'ятник Олександру Пушкіну.

Автори проєкту — запорізькі скульптори, чиї роботи вже прикрашають місто: Борис Юхимович Чак і Федір Григорович Зайцев, архітектор — Т. Оніщук. Спочатку вони планували доповнити композицію героями з казок Пушкіна, проте на це не вистачило грошей. Врешті, памятник містить бюст поета з кованої міді, вмонтований в основу з бетону, яке, за задумом авторів, є пером, що стоїть в чорнильниці. Робота була виконана грубими інструментами, тому зараз на пам'ятнику проглядають тільки легкі силуети пера. Місцеві жителі жартома називають його «Пушкін в ракеті». Самі автори пояснювали, що планували доручити вирізку пам'ятника майстру-гранітнику Жану Носенко, але й на це не вистачило коштів. Замовлення дісталося підприємству «Гранітник», яке виготовляє надмогильні плити. Пам'ятник вирізали вогнеметом, згодом тоненький кінчик пера відламався, і бетонна основа візуально набула іншої форми. Автори монумента планують у подальшому його реконструювати.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.