Позначення Баєра

Позначення Баєра — позначення зір літерами грецького алфавіту, запропоновані Йоганном Баєром в зоряному атласі «Uranometria» (опублікований у 1603 р.). Широко застосовуються досі для яскравих зір (видимих неозброєним оком), хоча з того часу з'явилися й інші системи позначення, що охоплюють набагато більшу кількість зір.

Принцип позначень Баєра заснований на блиску зір: найяскравіша зоря сузір'я зазвичай позначалася літерою α, друга за яскравістю β тощо.

Цього правила, однак, не завжди дотримувався сам Баєр, що іноді користувався іншими критеріями. Так, у випадках, коли зорі сузір'я були приблизно однаковими за яскравістю, він брав до уваги їх відносне розташування. Наприклад, у сузір'ї Велика Ведмедиця зорі астеризму «Ківш» позначені не в порядку яскравості, а в порядку розташування в астеризмі. Інший критерій Баєра схилення: з двох приблизно однакових за яскравістю зір він віддавав пріоритет більш північній. Так, у сузір'ї Близнят яскравіший Поллукс розташований на південь від Кастора, який дещо поступається йому за блиском, тому Поллукс позначений як β Близнят, а Кастор — α Близнят. У деяких випадках, міркування, якими керувався Баєр, зрозуміти складніше. Так, наприклад, порядок позначень у сузір'ї Великого Пса суттєво відрізняється від розподілу за яскравістю (крім головної зорі сузір'я α CMa Сіріуса) і здається довільним.

Крім того, деякі зорі в позначеннях Баєра зараз належать до інших сузір'їв. Дві зорі, розташовані на межі сузір'їв, мали подвійні позначення: β ТельцяВізничого) і α АндромедиПегаса).

Кратні зорі позначаються літерами з індексом, наприклад, π 1, π 2, π 3 , π 4 , π 5 і π 6 Оріона.

Позначення зір латинськими літерами не належать до системи позначень Баєра. Зокрема, позначення змінних зір (великими латинськими літерами) були запроваджені значно пізніше.

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.