Покровська церква (Дігтярівка)

Церква Покрови Пресвятої Богородиціцерква в селі Дігтярівка Новгород-Сіверського району Чернігівської області України, що в 16 км від міста Новгорода-Сіверського. Церква була побудована за ініціативи і на кошти гетьмана України Івана Мазепи в 1708 році. Пам'ятник архітектури епохи українського бароко.

Церква Покрови Пресвятої Богородиці

Засновники Іван Мазепа
Дата заснування 1708 рік
Статус реставрація
Основна юрисдикція  Україна

Історія церкви

Реставрація церкви

Церква була побудована з цегли і мала п'ять куполів. На будівництво цієї церкви гетьман Мазепа виділив 15000 золотих монет.[1] Храм відносився до юрисдикції Спасо-Преображенського монастиря в Новгород-Сіверську.

У церкві знаходилася чудотворна ікона Божої Матері Дігтярівська, її шати також були виготовлені на кошти гетьмана, на ній зверху зображений Бог Отець, по боках Іоанн Хреститель і Архангел Михаїл, а знизу герб гетьмана Івана Мазепи.

Після жовтневої революції радянська влада зруйнувала цю церкву, знесла куполи, розкрала ікони. Однак до кінця її знищити не встигли. Під час Другої світової війни церква використовувалась як спостережний пункт, і її у центральний та східний куполи були зруйновані снарядом.[2] В даний час вирішується питання про її відновлення. У 2009 році почалися реставраційні роботи, під час яких було відновлено один з приділів церкви, але через припинення фінансування відреставрована частина не була навіть накрита надійним дахом.[2] Наразі реставраційні роботи призупинено.

У січні 2021 р. предстоятель православної церкви України митрополит Епіфаній повідомив, що ПЦУ відновлює реставраційні роботи в церкві Покрови Пресвятої Богородиці та планує їх довести до логічного завершення.[3]

На кінець 2021 року споруда знаходиться в аварійному стані. За інформацією Чернігівської ОДА, ресурси на реставрацію храму на 2021 та 2022 роки не заплановані. Громадські активісти ініціювали збір коштів через благодійний фонд на порятунок відреставрованої, але занедбаної частини церкви, для чого планують зібрати 140 тисяч гривень, а також ініціювали звернення до Чернігівської ОДА та Новгород-Сіверської влади з приводу підготовки науково-проєктної документації на протиаварійні роботи для отримання акту поточного стану і визначення пріоритетності робіт.[2]

Значення церкви в історії

Пам'ятний знак в Дігтярівці

За відомостями дослідника гетьманства Мазепи — Сергія Павленка, в цій церкві гетьман Мазепа молився напередодні прийняття рішення про перехід на сторону короля Карла ХІІ проти Московського царства у Північній війні. Саме звідси, 30 жовтня 1708 року, Іван Мазепа відправив лист Стародубському полковнику Івану Скоропадському про необхідність проведення дій, спрямованих проти московського царя Петра І. Також в 300 метрах від цієї церкви відбулася перша зустріч гетьмана Мазепи і короля Карла ХІІ. На цьому місці новгород-сіверські краєзнавці встановили пам'ятний знак.[4]

Примітки

  1. Павленко С. Іван Мазепа як будівничий української культури".//Розбудова церков, монастирів. Дегтярівка. Видавничий дім «Києво — Могилянська академія». — 2005. — Стор. 140
  2. Церква, в якій були Іван Мазепа і Карл XII: хто врятує 300-річний храм?. Радіо Свобода. 04 грудня 2021. Процитовано 5 грудня 2021.
  3. ПЦУ починає реставрацію церкви Мазепи в Дегтярівці та обіцяє врятувати історичну пам'ятку від руйнування. chernigiv-future.com.ua (укр.). Процитовано 4 лютого 2021.
  4. Україна відновлює церкву, в якій Мазепа міг укласти союз зі Швецією

Див. також

Література

1. Павленко С. Іван Мазепа як Будівничий української культури ". Видавничий дім« Києво - Могилянська академія ». - 2005.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.