Полонений всесвіт

«Полоне́ний все́світ» (англ. Captive Universe) — фантастичний роман американського письменника-фантаста Гаррі Гаррісона, вперше виданий 1969 року. У ньому розповідається про гігантський космічний корабель, відправлений із Землі до найближчої зірки Проксима Центавра для заселення нових світів. Всі люди на кораблі розділені на два ізольованих один від одного суспільства. Перше відповідає за політ, у другому панує общинно-племінний лад (розділений на два племені). У представників обох племен другого суспільства домінує вигаданий «ген тупості», що робить людей поступливими і покірними. Після висадки на планету шлюби між представниками різних племен знову стануть можливими, це призведе до об'єднання двох частин «гена геніальності» закладеного в кожне з племен і тоді у людей почнуть народжуватися геніальні діти, які і продовжать справу своїх предків.

Полонений всесвіт
англ. Captive Universe
Жанр наукова фантастика
Автор Гаррі Гаррісон
Мова англійська
Опубліковано 1969
Видавництво G. P. Putnam's Sonsd

Світ всередині космічного корабля

За сюжетом космічний корабель був побудований з астероїда Ерос, орбіта якої проходить поблизу земної. Ідея будівництва корабля на думку Чимала, головного героя роману, належала правителеві однієї з націй, який захотів увічнити своє ім'я в історії, побудувавши найбільший пам'ятник з усіх, коли-небудь створених людиною. Проект виявився настільки грандіозним, що на одне тільки проектування зорельота пішло шість десятиліть, а на будівництво — шість століть. Спочатку передбачалося, що ще п'ять століть потрібно кораблю на переліт до найближчої зірки Проксими Центавра. (Зауважимо: Проксима Центавра входить до складу зоряної системи Альфи Центавра).

Для створення штучної сили тяжіння на борту корабель обертається навколо своєї поздовжньої осі. Одночасно вісь обертання і задає напрямок руху зорельота. Політ майже повністю автоматизований і спостерігачам залишається лише стежити за прибуттям корабля до пункту призначення. У зовнішній частині зорельота знаходяться ще п'ять невеликих космічних кораблів, призначених (мабуть) для висадки на планети.

Весь зореліт умовно розділений на дві частини: Долина і Печери. Товариство Долини є майже точною копією ацтекських племен. Два племені розділені між собою і шлюби між представниками цих племен заборонені, кара за спробу проникнути в інше плем'я — смерть від богині смерті Коатлики. Шлюби всередині кожного з племен призводять до народження таких же неповноцінних дітей. Лише в результаті шлюбу людей з різних племен Долини народжуються генії. Але до прибуття в систему Проксими Центавра такі союзи заборонені. Товариство Печер захищає жителів Долини і його завдання — стежити за польотом. (На даному етапі це нащадки інженерів, які вирушили в цей політ для обслуговування зорельота і знають тільки те, що написано в інструкціях і не більше.)

Долина влаштована так, що у її жителів складається враження, ніби вони знаходяться десь на планеті Земля. Вогненна куля імітує Сонце, а лампочки, вмонтовані в штучний небосхил, імітують зірки. З Долини майже неможливо вибратися: єдиний вихід завалений камінням, а скелі занадто гладкі, щоб по них можна було видертися. Знання про Всесвіт, який в уявленні племені є геліоцентричним, передаються у священних письменах, доступ до яких мають лише жерці. Також жерці суворо стежать за дотриманням табу і підносять молитви богам, робота яких відведена жителям Печер. Серед жерців існує легенда, що в один день вихід з Долини відкриється і її мешканці знову знайдуть свободу. Передбачалося, що це станеться в день прибуття космічного корабля до пункту призначення.

Сюжет

Роман складається з трьох частин: «Долина», «Зовнішній світ» і «Зірки». Епілог носить назву «Початок».

Долина

Оповідання починається зі смерті ацтека Чимала-Попоки (жителя села Заачили). Його вбиває богиня смерті Коатлики за порушення табу: союз з Квиау (мешканкою іншого села). Покарання мине його коханку і незабаром у неї народжується син, якого вона також нарікає Чималом. З дитинства Чимал не знаходить спільної мови з іншими жителями Квилапи (так зветься його село). Його хвилює питання, що ж знаходиться за межами рідної Долини. Існує легенда, що в далекому минулому єдиний вихід з Долини завалило землетрусом і залишити її тепер неможливо. Однак настане день, коли жителі двох ізольованих сіл знову знайдуть свободу. Незважаючи на цікавість Чимала, жерці відмовляються з ким-небудь обговорювати подробиці цієї легенди.

Ще в школі Чимал, на відміну від інших учнів, навчається грамоти та вивчає писання. У шістнадцять років Чимал робить зухвалу спробу піднятися на скелю, на якій щодня годуються стерв'ятники. У темряві він намацує шматок мертвої плоті, на його думку людської, і в жаху тікає. Проходить ще п'ять років. За звичаєм, двадцятиоднорічний Чимал повинен взяти в дружини шістнадцятирічну дівчину, від чого він категорично відмовляється, стверджуючи, що в табу ні слова не сказано про те, коли саме треба одружитися. Його відводять в храм і там він вступає в суперечку з головним жерцем Тетацлипоки. Після недовгої розмови старець виходить із себе і кидається на юнака. Несподівано Тетацлипоки отримує удар і без свідомості падає на землю. Чимала заарештовують.

Наступного ранку знесиленого верховного жерця виводять, щоб він, як і кожен день, підніс молитву, закликаючи Сонце встати з-за обрію. Але у нього не вистачає сил навіть на те, щоб говорити. Зрештою, Тетацлипоки падає замертво. Світило так і не встає, і світ на один день занурюється в темряву. У селі починається паніка і мати Чимала користується моментом, щоб допомогти синові втекти. Наступного дня новий жрець возносить молитву і Сонце все-таки з'являється. Жителі Квилапи відправляються на пошуки втікача.

Після напруженого дня, який Чимал провів, ховаючись у болотах, вночі він ледь не натикається на Коатлики, але йому вдається залишитися непоміченим, сховавшись під водою. Несподівано для себе він вирішує вистежити, куди богиня смерті йде кожен день. Стеження приводить його в невелику печеру, в кінці якої знаходяться замкнені двері. Після чергової вилазки в село втікачеві вдалося роздобути мачете та відімкнути двері. Ацтек робить кілька кроків вперед і двері несподівано закриваються за ним.

Зовнішній Світ

Головний герой потрапляє у зовнішній світ — «світ печер». Це світ зовсім іншого товариства з високорозвиненими технологіями. Він населений малопотужними і туго думаючими людьми, які фанатично поклоняються єдиному богові — Великому Творцеві. Прибулець з Долини призводить населення зовнішнього світу в цілковите замішання, і Головний Спостерігач (керуючий другим суспільством) вирішує вбити Чимала і таким чином розв'язати логічний парадокс. Але населенню «світу печер» ніколи не доводилося використовувати зброю. Чимал з легкістю втікає, захопивши заручницю — спостерігачку Стіл.

Незабаром він з'ясовує, що з печер немає виходу назовні. А його рідна Долина — це всього лише величезна печера, влаштована так, щоб у її жителів виникло враження, що вони живуть на відкритому повітрі. Зірки виявляються всього лише лампочками в небесній стелі, а Сонце — величезний світильник, що котиться по рейках над Долиною. І зовсім не боги керують цим світом, а інші звичайні люди — спостерігачі з печер світу. Всесвіт в уяві головного героя стає «вічної скелею». Поневіряючись по печерах, Чимал зрештою приходить в дивну кімнату, де бачить через опуклий ілюмінатор справжнє зоряне небо. Там його зустрічає Головний Спостерігач з озброєною охороною.

Зірки

Поговоривши з Чималом, Головний Спостерігач дізнається про його походження, що змінює ставлення до втікача. Чимала оголошують Першопрохідцем і всіляко допомагають йому у вивченні світу величезного космічного корабля. У своїх дослідженнях він виявляє, що корабель летить в сторону від Проксими Центавра. Зажадавши пояснення від Головного Спостерігача, Чимал розуміє, що спостерігачі настільки звикли виконувати свою священну місію, що без належного вивчення визнали планети Проксими Центавра непридатними для життя і змінили курс корабля до зовсім іншої зірки. Заради виходу із замкнутого кола Чимал йде на саботаж, розраховуючи пошкодити системи життєзабезпечення, які лише він завдяки своїм здібностям в змозі буде відновити. Однак автоматичні системи безпеки не дали йому здійснити свої наміри, Чимал отримує важке поранення і схоплений спостерігачами.

У лазареті його відвідує Головний Спостерігач і повідомляє, що Чималу дадуть один з малих космічних кораблів, щоб той назавжди покинув світ корабля. Не бажаючи миритися з уготованою долею, Чимал влаштовує втечу і верхи на роботі Коатлики відправляється в Долину, щоб показати її жителям єдиний вхід до печери. Однак і тут мешканці печер запобігають його саботажу. Пробравшись не без допомоги спостерігачки Стіл назад у світ печер, Чимал вирішується передчасно знищити перешкоду з каміння, що відокремлює долину від печер. Це нарешті йому вдається, жителі долини вперше зустрічаються з спостерігачами та Головному Спостерігачеві нічого іншого не залишається, як прийняти умови Першопрохідника.

Початок

Чимал повертає корабель на Проксиму Центавра. Також він дозволяє шлюби між мешканцями різних сіл, щоб закріпити свої зміни. Починається нова ера, Чималу ж доводиться чекати, поки з'являться нові діти, такі ж генії, як і він, а корабель долетить до своєї мети.

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.