Похилевич Лаврентій Іванович

Лавре́нтій Іва́нович Похиле́вич (10 (22) серпня 1816, Горошків 18 березня 1893, Воздвиженськ нині Любимівка Вишгородського району Київської області) — український краєзнавець.

Похилевич Лаврентій Іванович
Народився 10 (22) серпня 1816
Горошків
Помер 18 березня 1893(1893-03-18)
Любимівка
Поховання
Громадянство Російська імперія
Діяльність історик
Відомий завдяки український краєзнавець
Alma mater Київська духовна семінарія

Біографія

Народився 10 (22) серпня 1816 року в селі Горошкові Таращанського повіту Київської губернії (нині Тетіївського району Київської області). Походив із старого родового духівництва. Його батьки — настоятель церкви св. Івана Богослова села Горошкова о. Іван Мануїлович Похилевич і Марфа Іванівна Панасевич, дочка настоятеля церкви св. Івана Богослова села Литвинівки Івана Панасевича. Про свого батька сам Похилевич писав у книзі: «При горошківській церкві священствував з жовтня 1815 по 1831 рі батько того, хто пише ці рядки Іоан Похилевич, померлий від холери у серпні 1831 року, у селі Литвинівка, куди він поїхав, цілком здоровим, ховати свого родича».

Обкладинка «Сказань…»

Працював службовцем у Київській духовній консисторії. У 1864 році вийшла у світ його перша книга «Сказання про населені місцевості Київської губернії», над якою він працював 10 років. За неї в 1865 році він був нагороджений Малою Уварівською премією. В останні роки своєї кар'єри працював у Київському повітовому суді. У 1869 році пішов у відставку.

У 1872 році померла його мати й Лаврентій витратив близько двох років на розв'язання різноманітних юридичних проблем, що стосувалися спадку по ній. У 1877 році придбав у спадкоємців Марії Шебякіної 52 десятини придатної землі, 377 десятин лісу і 16 десятин непридатної землі при селі Воздвиженську Радомисльського повіту (нині Любимівка Вишгородського району). З того часу він оселився у селі, де провів останні 16 років.

Могила Лаврентія Похилевича

Значнішою публікацією цього періоду стала книга «Уезды Киевский и Радомысльский. Статистические и исторические заметки о всех населенных местностях в этих уездах и с подробными картами их» (Київ, 1887 рік, 156 сторінок). Ця публікація Похилевича є надзвичайно рідкісною. У новому виданні з'явилось 150 поселень, про які не згадувалось у «Сказаннях…»

Помер 18 березня 1893 року у с. Воздвиженськ, нині с. Любимівка, Київська область. Похований у церковній садибі, з вівтарного боку тамтешньої церкви Здвиження Хреста Господнього. Металевий литий надгробок на могилі прикрашений зображенням розгорнутої книги з написом: «Сказанія о населенныхъ мѣстностях Кіевской губерніи». Поруч з зображенням та датами народження і смерті вміщено напис:

Надворный Совѣтникъ Лаврентій Ивановичъ Похилевичъ / Автор «Сказаній о населенныхъ мѣстностях Кіевской губерніи»

Плутанина з іменем

На титульній сторінці та наприкінці передмови своєї найвідомішої праці «Сказания …» її укладач підписався як Л. Похилевич. Це призвело до плутанини, адже краєзнавці, зосереджені на дослідженнях своїх тем, часто не вдавалися до з'ясування таких подробиць. Так у деяких публікаціях укладач «Сказаний …» названий Леонтієм, а іноді навіть Леонідом Похилевичем. Тим часом джерельна база біографії Лаврентія Івановича Похилевича, зокрема й документи, що стосуються укладання та публікації «Сказаний …», не залишають жодних сумнівів щодо його справжнього імені. Йдеться про Лаврентія Івановича Похилевича, а решту «варіантів» слід віднести до неуважності його щирих послідовників.

Могила Лаврентія Похилевича біля церкви Воздвиження Хреста

Джерела та література

  • Стародуб О., Чернецький Є. Лаврентій Похилевич та його «Сказания …» // Сказания о населенных местностях Киевской губернии или Статистические, исторические и церковные заметки о всех деревнях, селах, местечках и городах, в пределах губернии находящихся / Собрал Л. Похилевич. — Біла Церква : Видавець О. В. Пшонківський, 2005. — С. V—XXII.
  • Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.. — Київ, 1963. — Т. 11. — С. 433.
  • Універсальна енциклопедія «Черкащина». Упорядник Віктор Жадько. — К.,2010. — С.723.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.