Предводитель дворянства

Марша́лок шля́хти (пол. Marszałek szlachty, англ. Marshal of Nobility, рос. Предводитель дворянства) — виборна посада шляхетського самоврядування за часів Великого Князівства Литовського та Російської імперії. Ділилися на губернських і повітових. Юридично в Російській імперії відрізняли власне шляхту від дворянства, та офіційно не використовували термін «маршалок шляхти» для російського дворянства в документах.

«Справочная книга для уездных Предводителей дворянства», 1887

Зазначена посада існувала з часів Великого князівства Литовського, Руського та Жемайтійського. В Росії була заснована в 1785 році Жалуваною грамотою шляхетству Катерини II. Після поділів Речі Посполитої права та обов'язки маршалка були внесені до Зібрання прав Російської імперії 1842 року: Губернський маршалок в ієрархії чинів знаходився відразу після губернаторів. Обирались губернськими шляхетськими зборами і затверджувалися імператором. Головна функція — управління губернськими сеймики, прийом дворянської делегації та інше.

Повітовий маршалок шляхетства (рос. предводитель дворянства) вибирався повітовими зборами під час загального губернського дворянського зібрання та затверджувався губернатором. Повітовий «предводитель» шляхетства головував також в повітових земських зборах, у повітовій освітній раді, у повітовому з'їзді та в інших місцевих органах (на практиці це обмежувалася складанням відповідних заяв для військових і для губернської влади).

Маршалки брали участь також у судових процесах, якщо предметом їх розгляд була неналежна поведінка чиновників. Складали списки осіб, засідали в урядових комісіях: будівельних, соціальної допомоги, порядку в містах, рекрутської та інше. У господарських справах губернського рівня маршалки контролювали виконання земських і повітових повинностей і збирали внески зі шляхти. Маршалки шляхетства були також головами в цілому ряді виборчих зборів та з'їздів з виборів до Державної Думи Російської імперії.

Посада проіснувала до Лютневої революції 1917, в результаті якої було ліквідовано станову організацію Російської імперії.

Див. також

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.