Прем'єр-міністр

Прем'є́р-міні́стр (від фр. le premier — перший) — перший, головний міністр, голова уряду в сучасних державах. В деяких державах вибирається на всенародних виборах, в інших затверджується парламентом після подання голови держави (Республіка Білорусь, Російська Федерація); або призначається головою держави (Сполучене Королівство, Французька Республіка).

Прем'єр-міністри країн Північної Європи та Балтії 2014 року.

Прем'єр-міністр призначає й відстороняє від посади міністрів, керує повсякденною діяльністю уряду, очолює адміністративний апарат. Як правило, прем'єр-міністр — лідер політичної партії, що має більшість у парламенті, або лідер партійної коаліції, і керує фракцією парламентської більшості.

У різних державах ця посада має різну назву. Окремі приклади наведені нижче:

Роль прем'єр-міністра

Місце і роль глави уряду, їх повноваження, права часто закріплено в Конституціях. Порядок обрання глави уряду різний. Їх призначають президенти, монархи. В окремих державах таке призначення відбувається за згодою парламенту. У більшості держав засідання уряду проводяться раз на тиждень. У парламентських державах головує на засіданнях прем'єр-міністр або його заступники. Уряди приймають акти, які підписує прем'єр-міністр. Для авторитетності акти уряду часто підписує глава держави, і тоді вони оформляються від імені глави держави. В деяких державах при прем'єр-міністрові створюється особливий апарат, що займається справами глави уряду (у Великій Британії — секретаріат прем'єр-міністра, у Франції — цивільний та військові кабінети, у ФРН — відомство федерального канцлера).

Див. також

Джерела

Література

  • В. Нагребельний. Прем'єр-міністр // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К.:Парламентське видавництво, 2011. — с.608 ISBN 978-966-611-818-2

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.