Прем'єр-міністр Японії
Прем'єр-міністр Японії (яп. 内閣総理大臣, ないかくそうりだいじん, найкаку сорі-дайдзін, «Головний міністр Кабінету Міністрів»[1]) — глава уряду держави Японія, голова Кабінету Міністрів Японії.
Короткі відомості
Посада Прем'єр-міністра Японії була заснована 1885 року, разом із формуванням першого в історії країни Кабінету Міністрів. Її затвердила Конституцією Великої Японської імперії та Імператорський рескрипт № 135 від 1889 року «Про урядову систему Кабінету Міністрів». Згідно з цими постановами Прем'єр-міністр очолював Кабінет Міністрів, але був у ньому як primus inter pares. Він не мав усіх важелів виконавчої влади і був залежним від Імператора та голів військових відомств.
Після проголошення нової Конституції Японії і прийняття Закону про Кабінет Міністрів Японії 1947 року, які діють по сьогодні, Прем'єр-міністр визначається як голова Кабінету Міністрів і повноправний глава виконавчої влади (Стаття 65[2]).
Прем'єр-міністра Японії обирається з депутатів Парламенту Японії, обов'язково цивільних, рішенням обох Палат цього Парламенту [3] і призначається Імператором, згідно з ухваленою Парламентом номінацією (Статті 6, 66, 67).
До повноважень Прем'єр-міністра Японії за Конституцією входять:
- формування та переформування Кабінету Міністрів (Стаття 68);
- керівництво та нагляд за усіма гілками виконавчої влади (Стаття 72);
- подання законопроектів до Парламенту від імені Кабінету Міністрів (Стаття 72);
- звітування перед Парламентом про загальний стан державних справ і дипломатичних відносин від імені Кабінету Міністрів (Стаття 72);
- контрасигнація законів і урядових указів (Стаття 74);
- згода на притягнення до кримінальної відповідальності діючих членів Кабінету Міністрів (Стаття 75).[4]
До повноважень Прем'єр-міністра Японії за японським законодавством входять:
- головування на нарадах Кабінету Міністрів (Закон про Кабінет Міністрів. Стаття 4. Абзац 2);
- проголошення надзвичайного стану в державі (Закон про поліцію. Стаття 71);
- керівництво поліцією за надзвичайного стану (Там само. Стаття 72);
- верховне командування Силами Самооборони Японії (Закон про Сили Самооборони Японії. Стаття 7);
- залучення Сил Самооборони Японії для захисту держави і підтримання спокою у ній (Там само. Статті 76, 80);
- проголошення небезпеки землетрусу після отримання прогнозу від голови Метеорологічного відомства Японії (Закон про особливі заходи у випадку великого землетрусу. Стаття 9).
Окрім цього Прем'єр-міністра Японії має право видавати особливі дозволи на діяльність громадських і негромадських організацій, згідно з Законом про банки, Законом про кредитування, Законом про фінансові товари і торгівлю, та інших.
Урядова резиденція Прем'єр-міністра Японії[5], яка служить його робочим кабінетом, знаходиться у Токіо, районі Тійода-ку, кварталі Наґата-тьо. Поруч з нею розташована Офіційна резиденція Прем'єр-міністра[6], яка виконує функцію помешкання глави японського уряду.
З 16 вересня 2020 року на посаді Прем'єр-міністра Японії перебуває Йосіхіде Суґа, голова Ліберально-демократичної партії Японії.
Міністри і кабінети
Примітки
- У японській мові вживаються скорочені варіанти написання посади Прем'єр-міністра Японії: Головний міністр (総理大臣, сорі-дайдзін), Головний (総理, сорі) або Міністр-голова (首相, сюсьо).
- Стаття Конституції Японії. Далі по всьому тексту зазначені статті цієї Конституції.
- Як правило, на цю посаду призначається голова партії чи коаліції партій, які мають більшість у Палаті Представників Парламенту Японії.
- Детальні повноваження Прем'єр-міністра Японії розписані у Конституції Японії.
- Японською: сорі-дайдзін кантей (総理大臣官邸).
- Японською: сорі-дайдзін котей (総理大臣公邸).
Джерела та література
- 総理府史編纂委員会編『総理府史』東京: 内閣総理大臣官房、2000年 (яп.)
- 岩見隆夫著『日本の歴代総理大臣がわかる本』東京: 三笠書房、2001年 (яп.)
- 宇治敏彦編『首相列伝: 伊藤博文から小泉純一郎まで』東京: 東京書籍、 2001年 (яп.)
- 御厨貴編『歴代首相物語』東京: 新書館、2003年 (яп.)
- Organization of the Government of Japan. Institute of Administrative Management under the supervision of Management and Coordination Agency, Prime Minister's Office, Government of Japan., Tokyo: Institute of Administrative Management, 1977 — 2007 v. (англ.)
- Kenji Hayao. The Japanese prime minister and public policy., Pittsburgh: University of Pittsburgh Press, 1993. (англ.)
Посилання
- Офіційний сайт Прем'єр-міністра Японії (яп.), (англ.)
- Офіційний сайт Кабінету Міністрів Японії (яп.), (англ.)