Преони

Преони — гіпотетичні елементарні частинки, з яких можуть складатися кварки і лептони. Попри те, що на сьогоднішній момент немає поки ніяких експериментальних вказівок на неточковість кварків і лептонів, ряд міркувань (наявність трьох поколінь ферміонів, наявність трьох кольорів кварків, симетрія між кварками і лептонами) вказує на те, що вони можуть бути складовими частками.

Назва преон походить від передкварків (пре-кварків) — гіпотетичних сутностей, що належать до структурного рівня матерії, безпосередньо передуючого кваркам. Як альтернативні назви для передбачуваних найпростіших частинок (або взагалі часток, відповідних нижчим по відношенню до кварків структурним рівням), використовувалися субкварки, маон, альфони, кінкі, рішон, твідл, гелони, гаплони і Y-частинки. Преон є найбільш часто вживаною назвою. Спочатку цей термін використовувався для позначення частинок, що формують структури двох сімейств фундаментальних ферміонів (лептонів і кварків зі спіном 1/2). Зараз преонні моделі використовуються також і для відтворення бозонів з цілочисельним спіном.

Назву «преон» було вперше використано Джогешем Паті (Jogesh Pati) і Абдус Саламом (Abdus Salam) в 1974 р. Пік інтересу до преонним моделям припадав на 80-ті роки XX століття, після чого цей інтерес помітно спав, тому що багато з цих моделей суперечили експериментальним даним, отриманим на прискорювачах. Крім того, після першої революції суперструн багато фізиків-теоретиків схилялися до того, що теорія струн є логічнішою і багатообіцяючою. Відповідно, основні їх зусилля зосередилися в цьому напрямку. В останні роки оптимізм щодо теорії струн почав дещо вичерпуватися, що і відродило інтерес до преонних моделей, хоча розробки преонних моделей поки в основному обмежуються феноменологічними побудовами без розгляду динаміки преонів[1]. Наприклад, в роботі Дж. Хансон і Ф. Сандіно[2] говориться про можливість існування преонних зір.

Див. також

Примітки

  1. http://www.iop.org/EJ/abstract/0295-5075/60/2/188/ J.-J. Dugne, S. Fredriksson and J. Hansson. Preon Trinity — A Schematic Model of Leptons, Quarks and Heavy Vector Bosons. Europhysics Letters. 2002. том = 60. № 2. стор. 188—194
  2. [недоступне посилання з вересня 2019]

Посилання

  • J. Pati, A. Salam Lepton number as the fourth «color», Phys. Rev. D10, 275—289 (1974)
  • I. A. D'Souza, C. S. Kalman «Preons» (Worls Scientific, Singapour, 1992)
  • R. Raitio «A model of lepton and quark structure», Physica Scripta, 22, 197—198 (1980)
  • S. Bilson-Thompson A topological model of composite preons, eprint (2005)
  • S. Bilson-Thompson, F. Markopoulou and L. Smolin Quantum Gravity and the Standard Model, Class. Quant. Grav., 24, 3975-3993 (2007)
  • V. Yershov Equilibrium configurations of tripolar charges, Few-Body Systems, 37 (2005) 79-106,
  • V. Yershov Fermions as topological objects, Progr. Phys., 1 (2006) 19-26,
  • V. Yershov Quantum properties of a cyclic structure based on tripolar fields, Physica D, 226 (2007) 136—143
  • J.-J. Dugne, S. Fredriksson, J. Hansson, E. Predazzi «Preon Trinity — a new model of leptons and quarks»
  • S. Fredriksson «Preon prophecies by the standard model»
  • J.-J. Dugne, S. Fredriksson and J. Hansson Preon Trinity — A Schematic Model of Leptons, Quarks and Heavy Vector Bosons, Europhys. Lett., 60, 188 (2002)
  • J.-J. Dugne, S. Fredriksson, J. Hansson, E. Predazzi «Higgs Pain? Take a Preon!»
  • J. Hansson, F. Sandin «Preon stars: a new class of cosmic compact objects»
  • Analysis of selected preon models
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.