Преторіанська гвардія

Преторіанськая гвардія (преторіанці, лат. praetoriani) — особисті охоронці імператорів Римської імперії. Преторіанці «гвардія» римських цезарів, що розвинулася з добірного загону (ablecti) союзників, що служили в республіканський період для охорони головнокомандувача та його преторія (місця у військовому таборі), звідки й назва cohorspraetoria.

Л. Альма-Тадема. Проголошення преторіанцями Клавдія імператором (1867)

Сципіон Африканський організував, під тим же ім'ям, охорону з римських вершників. Штаб, канцелярія і весь найближчий почет полководця або правителя області (квестор, писарі, легати, трибуни, префект і перекладачі, ліктори, герольди, кур'єри, нарешті знайомі та друзі, comites) складали його cohors praetoria. Октавіан Август сформував 9 преторіанських когорт, по 1000 осіб кожна. У вільний від служби час преторіанці носили цивільний одяг (cob. togalae). Три когорти були розміщені на квартирах у громадян в самому Римі, решта — в інших частинах Італії. Разом з гвардійською кавалерією (equites praetoriani), вони складали ядро збройних сил імперії. Аж до правління Септіміуса Северуса до гвардії зараховували лише уродженців Італії. Преторіанці отримували збільшену платню і мали 16-річний термін служби (замість 20-річного в простих легіонерів). Згодом міська поліція (cohortes urbanae) злилася з гвардією в один корпус, розділений на 14 когорт. Преторіанці підкорялися особливому префектові praefectus praetorio (Префект преторія). Префект часів імператора Тіберія Сеян, зосередив всю гвардію в Римі, побудувавши для неї спеціальний табір castra praetoria. Оскільки преторіанці були замішані у всіх змовах і заколотах імперії, то їхня організація неодноразово піддавалася змінам (наприклад при Вітеллії).

Костянтин Великий повністю знищив преторіанську гвардію, замінивши її новою, і зруйнував преторіанський табір, за його словами «це постійне гніздо заколотів і розпусти».

Багато римських імператорів було убито преторіанцями або безпосередньо префектом преторії. Так, імператора Калігулу особисто убив префект преторіанців Херея. Так само за участю префекта преторіанців був убитий римський імператор Коммод. Префект преторіанців Макрін організував змову з метою вбивства імператора Каракалли (династія Северів), після чого сам став римським імператором.

За легендою, Святий Севастіан був також командиром преторіанської гвардії при імператорові Діоклетіані. Ним же був святий Адріан Никомедійський.

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.