Приленське плато

Приленське плато (рос. Приленское плато; якут. Өлүөнэтээҕи хаптал хайалаах сир) — піднесена рівнина в Якутії та Іркутській області.

Приленське плато

60°45′00″ пн. ш. 125°00′00″ сх. д.
Країна  Росія[1]
Регіон Іркутська область
Республіка Саха
Тип плато і височина[1]
матеріал вапняк
Ідентифікатори і посилання
GeoNames 2017631
Приленське плато
Приленське плато (Росія)

Заповідними зонами є: Ленські стовпиоб’єкт Світової спадщини ЮНЕСКО з 2012 року[2], Синські стовпи на річці Синя, Скелі Турук-Хая на річці Лютенга[3], Олекминський заповідник розташований у східній частині, частково у межах сусіднього Альданського нагір'я[4]

Фізико-географічна характеристика

Простягається від річки Нижня Тунгуска на заході до річки Амга на сході, головним чином, уздовж річки Лена в її середній течії (звідси назва), на північному заході обмежено Середньосибірським плоскогір'ям та Центральноякутською низовиною на півночі. Витягнуто у широтному напрямку понад 1000 км. Ширина плато (з півдня на північ) - до 200 км. Займає велику територію на заході і в центрі Якутії (південь Мирнинського, Сунтарського, Верхньовілюйського, Гірського, Хангаласького і Мегіно-Кангаласького, Ленський, північ Ольокмінського, крайню північ Алданського, захід і північ Амгинського улусів і, частково, північ Іркутської області (Катанзький і Бодайбинський райони).

Розташоване у зоні поширення багаторічної мерзлоти підвищеної потужності (грунт промерзає до сотень метрів). Середня висота становить 450-500 м. При русі з півночі на південь висота збільшується до 700 м.

Складено кембрійськими і ордовікськими гіпсоносними і соленосними вапняками, доломітами, рідше пісковиками. Характерні обривисті схили, що утворюють надзвичайні за красою об'єкти природи.

Покрито тайговими сосновими і модриновими лісами, порізане заболоченими долинами річок, зустрічаються луки.

Клімат

Клімат різко континентальний з тривалою морозною, малосніжною зимою. Температура опускається взимку до -45 ° C, а іноді і до -60 ° C. Літо помірно тепле (15-17 ° C), протягом якого випадає велика частина опадів — близько 350-450 мм на рік.

Корисні копалини

На території плато виявлено родовища гіпсу, кам'яної солі.

Примітки

  1. GEOnet Names Server — 2018.
  2. Centre, UNESCO World Heritage. Lena Pillars Nature Park. whc.unesco.org.
  3. Visit Yakutia
  4. Olyokma Zapovednik (Official Site) (рос.). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Архів оригіналу за 22 травня 2013. Процитовано 15 листопада 2019.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.